Genel bakisa dön

Beznau'daki İsviçre nükleer santralinde aşırı gerilim koruma

Axpo: İsviçre'nin lider elektrik üreticisi

Nordostschweizerische Kraftwerke AG (NOK) İsviçre enerji tedarik şirketi Axpo Holding AG'nin bağlı ortaklığıdır. NOK İsviçre'nin en büyük elektrik üreticisidir. Axpo'nun iletim ve dağıtım şebekesi ile komşu kantonlardaki CKW ve EGL enerji şirketlerinin şebeke altyapısı birlikte İsviçre'nin en önemli enerji şebekesini oluşturur.

Kantonlardaki elektrik işleri ve bunların satış partneriyle birlikte Axpo Kuzeydoğu ve orta İsviçre'de üç milyon kişiye elektrik tedarik etmektedir.

Uygulama

Beznau nükleer santrali Aar nehrinin Ren'e aktığı yere yakın aşağı Aar vadisindedir. Nükleer santral birbirinin aynı iki sistemden oluşur – reaktör ünitesi 1 reaktör ünitesi 2. Reaktörler 1969 ve 1971 yıllarında kurulmuştur. Reaktör üniteleri gece ve gündüz sabit bir kapasiteyle elektrik ve bölgesel ısı üretir. Aar nehri tesisi soğutmak için yeterli suyu sağlar.

Tesis yapılırken kurulan yıldırıma karşı koruma konsepti güncel gereksinimleri karşılayamaz durumdaydı. Yönetmelikleri zorunlu kıldığı koşulları karşılayacak şekilde yenilenmesi gerekiyordu. Aramalar kesintisiz çalışmayı sağlayan çözümü bulmaya odaklandı. Ancak nükleer santralin yapısı yıldırım koruma sisteminde temel değişikliklere izin vermiyordu: daha esnek çözümlerin bulunması gerekiyordu.

İşte bu noktada Phoenix Contact devreye girdi. Çözümler aranıldı ve bulundu. En dikkati çeken gereken tüm ihtiyaçların karşılanıyor olmasıydı.

Çözüm

Enerji üretimi, QTC, Beznau, Quickon, gerilim  

Ayırma işlevli aşırı gerilim arestörleri

Phoenix Contact'ın uyguladığı konsept nükleer santralin kalbinde yani kontrol odasında durdurma işlevi görmektedir. Burada tüm sistem fonksiyonlarının durumu şeffaftır ve süreklilikleri izlenir. Her reaktörün kontrol odası tekrarlayan testler sırasında kapsamlı bir koruma kalkanıyla donatıldı. Koruma çemberinin içine giren tüm elektrik kabloları aşırı gerilim arestörleriyle korundu. Bu tüm sistemlerde maksimum süreklilik sağladı. Tüm otomatik ve personelin izlediği süreçlerin düzgün çalışması sağlandı.

Fikir tesisatı çok yönlü düşük empedanslı bir eşpotansiyel bağlantı sistemiyle donatmaktı. İzolasyon fişleri yerine arayüze özel ayırma işlevli aşırı gerilim arestörleri daha önceden kullanılan Phoenix Contact'ın UK 5 N ayırma klemenslerine takıldı ve mevcut alan kullanıldı.

Phoenix Contact'ın mevcut UK 4-TG klemens dizileri optimum şekilde kullanıldı. Kontrol teknolojisinin mevcut altyapısına dokunulmadı. Mevcut kablolamaya müdahe etmeye gerek kalmadı.

Kontrol sisteminden gelmeyen kablolar da yardımcı besleme gerilimi için kullanıldı. Bölgeye giren tüm kabloların ekranlaması koruma bölgesi geçişlerinde lokal eşpotansiyel bağlantıyla geniş bir temas sağladı. Retrofit edilen eşpotansiyel bağlantı baralarını lokal eşpotansiyel bağlantı sistemine entegre etmek için kanal montajlı klemensler kullanıldı. Kablo girişi için EMC vida bağlantıları kullanıldı. Tüm boru sistemleri lokal eşpotansiyel bağlantı sistemine, yıldırım akımlarını düşük empedanslı olarak taşıyacak şekilde entegre edildi.

Özet

Eşpotansiyel bağlantı sisteminin izole bir yapısı vardır ve doğrudan topraklanabildiği gibi topraksız bir referans potansiyele bağlanabilir. Bağlantı kablolarının fişleri 4 mm soketlere takılır. Böylece aşırı gerilim koruma fişlerinin ve ilgili toprak bağlantı kablolarının tesisata müdahale etmeden muhafaza edilmesi sağlandı.

Uyarlanmış aşırı gerilim konsepti uygun maliyetli ve etkilidir. Beznau nükleer santrali artık kesintisiz çalışma için tüm koşullara sahiptir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat