Aşağı Saksonya'daki RWE petrol pompa otomasyonunun modernizasyonu

RWE DEA: doğal gaz ve ham petrol çıkarım ve işleme

RWE DEA doğal gaz ve ham petrol çıkarım ve işleme alanında faaliyet gösteren uluslararası bir şirkettir.

RWE Grup her iki doğal kaynağın aranması ve üretiminde 110 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

2009'da 2.1 milyar metreküpü Almanya'da olmak üzere 2.9 milyar metreküp doğal gaz üretilmiştir. Aynı dönemde üretilen ham petrol 0.9 milyonu Almaya'da olmak üzere 2.3 milyon metreküptür.

Uygulama

RWE DEA tarafından işletilen Aşağı Saksonya Üretim Bölgesi 65 kişi çalıştırmaktadır: Yer üzerindeki tesislerin izlenmesi, yönetilmesi ve bakımından sorumludurlar.

Tüm kuyular, hatlar ve istasyonlar içinde sürekli insan bulunan merkezi bir ölçüm istasyonundan izlenmektedir. Çalışanlar ölçüm istasyonuyla cep telefonuyla iletişim kurarlar. Bir arıza durumunda çok kısa sürede sahada olup müdahale edebildikleri için sistem sürekliliği yüksektir.

Aşağı Saksonya tesisindeki petrol üretim istasyonları modernize edilmeye ihtiyaç duyduğundan RWE DEA dayanıklı ve uygun maliyetli bir otomasyon çözümü aramıştır.

Petrol üretim tesisleri (dalgıç santrifüj pompaları) önceden röleler, diyotlar, klasik kontrolörler ve lojik modüller kullanılarak kontrol edilmekteydi. Günden güne bu teknolojiyi kullanan tesislerde sorunlar çıkmaya başladı. Özellikle lojik modüllerin artık pazarda bulunmaması önemli bir sorundu.

Çözüm

Uygun maliyetli otomasyon için kompakt kontrolörler  

Uygun maliyetli otomasyon için kompakt kontrolörler

Tüm bunları göz önünde bulundurarak operatör uygun maliyetli ve güvenilir bir otomasyon çözümü arayışı içine girdi.

Nihayetinde Phoenix Contact'ın IL 170 EHT kompakt kontrolörü seçildi. Inline kontrolör ücretsiz temin edilen PC WORX EXPRESS geliştirme ortamı ile programlanabilmektedir. ILC 170 ETH'da entegre web server ve FTP server vardır ve OPC tabanlı görüntüleme çözümlerine bağlanabilir.

Ek olarak kontrolör bir SQL kütüphanesiyle birlikte kullanılarak şirket ağındaki SQL veritabanıyla doğrudan bağlantı kurabilir. Bu da işletme verilerinin yönetilmesi ve kaydedilmesini sağlar.

ILC 170 ETH'da iki Ethernet portu ve geçmeli konfigürasyon hafızası vardır. Bunun yanında Aşağı Saksonya Üretim Tesisinde Phoenix Contact'ın güç kaynakları, aşırı gerilim koruma cihazları, uzaktan bakım modemleri ve CLIPLINE complete modüler klemensleri de kullanılmaktadır.

Petrol üretim tesislerinin tümü SHDSL modemle donatılmıştır. Program güncellemelerini izlemek, görüntülemek ve çalıştırmak için kullanılır. Modem ayrıca genel merkezle güvenli bağlantı sağlar. İletim kanalının son cihazı olarak maksimum veri hızını otomatik belirler.

SHDLS modem medya dönüştürücü olarak çalıştığı için ağ konfigürasyonu yapılmaz ve dolayısıyla özel eğitimli IT personeline de gerek duyulmaz.

Özet

RWE DEA personeli Phoenix Contact endüstri uzmanlarının danışmanlık hizmetlerinden çok memnun kalmıştır.

Örneğin Phoenix Contact Kompetans Merkezi Aşağı Saksonya Üretim Bölgesi için birçok karmaşık ve sofistike regülasyon modülleri geliştirmiştir.

Her iki firmanın uzmanları bu profesyonel işbirliğinden fayda sağlamıştır. En önemlisi bu işbirliği modern bir otomasyon çözümüyle sonuçlanmıştır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat