Enerji yönetim konsepti kullanılan enerjiyi ve üretim maliyetlerini azaltır

Genel bakış

Enerji verimliliği ve maliyetler  

Verilerin kaydı ve değerlendirilmesiyle enerji verimliliği artar

  • Enerji ve kaynakların optimum kullanımıyla sürdürülebilir üretim.
  • Enerji hizmetlerini ve diğer verimli enerji kriterlerini ilgilendiren Alman yasaları (EDL-G) uyarınca büyük şirketler enerji tüketimlerinin en az yüzde doksanını kayıt altına almalı ve aktif enerji ve yük ölçümü gerçekleştirilmelidir.

Uygulama

Siber fiziksel sistemler enerji ve kaynak gereksinimlerini kaydeder  

Siber fiziksel sistemler gereksinimleri kaydeder

Endüstri 4.0 siber fiziksel sistemlerle (CPS) kendi kendini denetleyen imalat süreçlerinin geliştirilmesi ve organizasyonuna odaklanır. Diğerlerinin yanında siber fiziksel sistemler ilgili uygulamanın koşul değerlerini kaydeden sensörler içerir.

Sensör yapısı ölçülen enerji değerlerini kapsayacak şekilde genişletilirse enerji verilerini toplama adımının ilki tamamlanmış olur. Akıllı biri ürünün dijital olarak tanımlanması konseptini baz alarak ürünün enerji karakteristikleri gelecekte bu tanımın bir parçası olabilir. Buradan ürünün yaşam döngüsü boyunca kaynak gereksinimlerinin çıkarılması sonucuna varılır. Global olarak mevcut verilerin analizi de yeni sonuçlar ve kaynak optimizasyonlu üretimle ilgili öneriler yaratır.

Çözüm

Enerji verimli siber fiziksel sistemler için çalışma durumu diyagramı  

Enerji verimli siber fiziksel sistemler

Endüstri 4.0 çözümlerinde genellikle her bağımsız proses istasyonu kendi lokal işlevlerini kontrol eden bir PLC'ye sahiptir. Üst kontrol sistemine sistemin güncel kapasite kullanımının yanında o an üretilen mamüllerin durumuyla ilgili bilgi verilir.

Bir enerji yönetim konsepti verimliliği etkilemeden kullanılan enerjiyi ve üretim maliyetlerini düşürebilir. Bu durumda CPS'in proses istasyonlarının enerjiyi ihtiyaca göre kullanımını optimize eden bir bağlanma ve ayrılma stratejisinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Kontrol sistemi aktif istasyonları izler ve özelliklerinin bir tanımını okuyabilir.

Doğru bağlanma ve ayrılma stratejisini seçmek için gerekli veri geçiş yapılan çalışma durumları ve bunların enerji seviyelerini, ilgili geçiş koşulları ve sürelerini ve sistem kısımları ve komponentler arasındaki karşılıklı bağımlılığı içerir.

Enerji yönetim konseptinin kalbinde komponentler ve versiyonlar için gerekli üretim kademelerini baz alan bağlanma ve ayrılma stratejilerini seçen yapı yer alır. Gerekli veri dijital ürün tanımından alınır. Buradaki zorluk ayrılmış bir proses istasyonunun planlanmış zamanda otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlamaktır.

Özet

Geleceğe yönelik Endüstri 4.0 projesinin uygulanması doğru mühendisliğin yanında mükemmel haberleşme de gerektirir. Mevcut kaynakların ekonomik kullanımını da teşvik eder.

Bu anlamda, kaynak gereksinimleri hakkında sonuç çekebilmek amacıyla enerji karakteristikleri dijital ürün tanımına entegre edilebilir. Uygun bir enerji yönetim konsepti ayrılma ve bağlanma stratejilerini hesaplayarak proses istasyonlarının olabildiğince enerji verimli olmasını sağlar.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300
Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat