Yaşam Döngüsü Yönetimi üreticiler ve kullanıcılar için yatırım güvenliği sağlar

Genel bakış

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti  

Bir ürünün yaşam döngüsünde değişken birçok şey vardır.

  • PLM (Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi) veya ERP (Şirket Kaynak Planlaması) gibi araçlar kıvrak sistemlerde göç, karmaşıklık, uyarlanabilirlik ve dolayısıyla iş modelinin korunmasını destekler.
  • Endüstri 4.0 için bu yeterli değildir çünkü hem mühendislikteki dijital yaşam döngüsü hem de ürünün fiziksel yaşam ömrünün haritalanması gerekir

Uygulama

Fiziksel olarak kullanılan ürünün yaşam ömrü (örnek)  

Fiziksel olarak kullanılan ürünün yaşam ömrü (örnek)

Mühendislikte dijital yaşam döngüsü (tip), bir ürünün imalat ve kullanımdaki yaşam ömrü (örnek) ve donanım, yazılım, süreçler, katma değer zincirleri, iş modelleri açısından imalat sistemi uygun mekanizmalarla haritlanabilir ve işlenebilir.

Tip açıkça tanımlanan özelliklerle somutlaştırılabilen bir komponenttir, ör: dijital yapıda geliştirilen ürün. Örnek belirli bir tipin somut, açıkça tanımlanabilen bir bileşenini ifade eder: üretilen cihaz. Yaşam ömrü ürünün imalatından imha edilene kadar olan süreyi kapsar. Dinamik olarak değişen alt sistemlerden oluşan ve diğer sistemlerle etkileşen sistemler bu bilginin dijital olarak değerlendirilmesiyle yönetilebilir.

Çözüm

Dijital ürünün çapraz üreticilerce kullanımı  

Dijital ürünün çapraz üreticilerce kullanımı

Sorun bir örnekle açıklanabilir. Entegre sensörlerden oluşan valf üreticisi diğer üreticilerin komponentleri, prosedürleri ve imalat adımlarını kullanır ve bunları mühendislik ve üretimde kendi değer yaratma konseptiyle birleştirir. Dolayısıyla standartlar ve müşteriye özel gereksinimler süreçte zaten yer almaktadır.

Sonuç dijital olarak tanımlanan bir ürün tipidir (versiyon 1) ve çip üreticisinin 3.1 mikro-kontrolörünü içerir. Üçüncü şahıs bir tedarikçinin 10.0 versiyonundaki hizmet yazılımını kullanan bir makine imalatçısı valfi sistemine monte eder. Makine imalatçısı kendi mühendislik sisteminde geçerli ürün özelliklerini bu valf tipi için kullanım profili olarak tanımlar. Dolayısıyla kullanıcı ürün ve makine imalatçısından farklı bir kullanım profili yaratabilir.

Mikro-kontrolör üreticisi 3.1 versiyonunu 4.0 versiyonuyla güncellerse valf üreticisi cihazı yeniden tasarlamak zorundadır. O da şekil, işlev ve fonksiyonel geliştirmeler açısından uyumlu özellikleriyle versiyon 1.1'i sunar. Sonra makine imalatçısı bunu kendi uyumluluk profiliyle bağdaştırarak valfin kullanımını sürdürür ve hizmet yazılımının 10.1 versiyonundaki ek fonksiyonları kullanır.

Arızalı bir valfi değiştirirken makine operatörü versiyon 1.0 ve 1.1'i kullanabilir. Operatörün kendi profiliyle de bir karşılaştırma yapılmalıdır. Sonuç yeni valf versiyonunun etkilenmeden kullanılmaya devam edilmesi ve sistemin tekrar kurulması ve yazılımın güncellemesinden, sistemin yaşam döngüsünü kapsamak üzere versiyon 1.0 bir tarafa yapılan ayarlara kadar uzanır. Endüstri 4.0 sistemlerinde böyle bir sürecin uygulanması gereksinimlerin sürekli dijital tanımlanmasını gerektirir.

Özet

Dijitalleşme yükselirken yuakarıdaki süreç karmaşıklığın üssel olarak artacak ve ancak yaşam döngüsü modellerinin kullanılan sistemlere zorunlu entegrasyonuyla yönetilebilecek şekilde gelişecektir.

Ürünlerin tedarik zincirlerine, yazılım versiyonlarına ve fonksiyon genişlemelerine bağlı olarak değiştiği kıvrak yaşam döngüsü yaklaşımının uygulanmasıyla standardizasyon artacaktır. Böylece ürünler üretim ve çalışma ömürleri boyunca daha yönetilebilir olacaktır. Yukarıdaki yaşam döngüsü elemanları hem üreticiler hem de kullanıcılar için yatırım güvencesi sağlar.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat