Dijital ürün kumanda panosunda ısı yayılımını optimize etmek için destek olur

Genel bakış

Termal Tasarım Entegrasyonu  

Enerji verimli kumanda panoları için Termal Tasarım Entegrasyonu

  • Eplan, Phoenix Contact ve Rittal bir araya gelerek planlamacıların enerji verimliliği, kumanda panolarının hatasız çalışması ve DIN EN 61439 kumanda panosu standardına uyum alanındaki zorlukları aşmasına destek olmaktadır.
  • Termal Tasarım Entegrasyonuyla şalt panosu hatasız çalışma ve ısı yayılımında optimize edilir.

Uygulama

Dijital ürün için ürünler ve veriler  

Phoenix Contact dijital ürün için ürünler ve veriler sağlamaktadır

Kumanda panosundaki komponentlerin ısı yayılımını hesap ederken kablolar ve bağlantı noktalarındaki kayıplar çoğunlukla unutulur. Aktif bileşenlere ek olarak kumanda panolarının termal imajı çoğu kez oldukça sıcak klemens dizileri gösterir. Standarda göre klemenslerin izin verilen maksimum güç kaybı yüksek sıcaklıkların nasıl oluştuğunu gösterir.

Standarda göre 16 mm2'lik klemens 3.42 W'a kadar güç kaybına yol açabilir; en yaygın 2.5 mm2'lik klemenste ise bu değer 1.08 W'tır Aynısı presipte kumanda panosundaki her bağlantı noktası için de geçerlidir.

Kumanda panosunun dikkatli tasarımı sırasında planlamacılar çeşitli bağlantı noktalarının da ısı girişini dikkate almalıdır. Çok sayıda klemens ve bağlantı noktası nedeniyle bu görev ancak yazılım kullanılarak yapılabilir.

Çözüm

Akıllı Mühendislik ve Üretim 4.0  

Akıllı Mühendislik ve Üretim 4.0

Bunu dikkate alan partnerler planlamacılar için Eplan yazılımı temelinde optimum destek sağlayan bir konsept geliştirmiştir. Kumanda panosunun enerji verimli tasarımında anahtar faktör montaj durumuna ve ortam koşullarına uygun bir iklim kontrolüdür.

Sonuç olarak Eplan Pro Panel bazı yeni fonksiyonlarla genişletilmiştir. Böylece kumanda panosunun düzeni iklim kontrolü perspektifinde geliştirilebilir. Kumanda panosu bileşenlerinin izin verilen sıcaklığı aşmalarındaki en yaygın neden soğutma cihazının düşük kapasitesi değil pano içindeki bileşenlerin yerleşimidir. Bileşenler çoğunlukla hava akışını keser ve cihaz içerisindeki dolaşımını engeller. Aynı durum kendiliğinden havalandırmalı cihazlarda giriş ve çıkış delikleri için de geçerlidir.

Kumanda panosunda bileşenlerin doğru şekilde yerleştirilmesi için üreticinin güç kaybı, minimum klerans mesafeleri veya kendiliğinden havalandırma durumunda akış yönleri gibi bilgilerinin planlama aşamasında dikkate alınması önemlidir.

Bu nedenle Phoenix Contact bir süredir cihaz verilerini farklı elektronik formatlarda sağlamaktadır. Sağladığı birçok avantajın bir sonucu olarak eCl@ss sınıflandırmalı BMEcat formatı fiilen tercih edilen bir standart haline gelmiştir. Bu kumanda panolarının doğru düzeni ve iklim kontrolü için gerekli verilerin kolay elektronik paylaşımını sağlamaktadır. Phoenix Contact'ın birçok bileşene yönelik gelişmiş cihaz verileri Eplan Veri Portalinde mevcuttur. Planlamacılar sanal montaj düzenini tamamlayıp konfigüre edilecek cihazların konumlarını belirledikten sonra iklim kontrol çözümü uygulanabilir.

Özet

Üç şirket Akıllı Mühendislik ve Üretim 4.0 (SEAP) girişimindeki Yeşil Karoseri Teknolojileri'nin sonuçlarını kullanmaktadır. Termal Tasarım Entegrasyonuyla şalt panosu hatasız çalışma ve ısı yayılımında optimize edilir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat