Bağımsız ve uyarlanabilir üretim sistemleri üretimi optimize eder

Genel bakış

Endüstri 4.0 üretimde maliyet avantajı sağlar  

Endüstri 4.0 üretimde maliyet avantajı sağlar

  • Günümüzde makineler ve sistemlerin dijital, esnek ve akıllı olması gerekir.
  • Insan, nesne ve sistemleri bir araya getirerek dinamik, kendini organize eden ve katma değer üreten ağlar oluşturulur ve çeşitli kriterlere göre optimize edilir.

Uygulama

Yarının üretiminde akıllı ağ  

Yarının üretiminde akıllı ağ

Şirketler çoğu kez üretim esnasında bir ürünün konfigürasyonunu değiştirme zorluğuyla karşı karşıya kalır. Üretim planına yeni bir versiyon eklenmek durumundadır, üretilen ürünün miktarı artmaktadır veya öncedne bilinmeyen üretim kaynakları yeni fırsatlar açmaktadır. Bu gibi durumlarda uyarlanabilir bir sistem derhal üretim süreçlerini adapte ederek cevap verir.

I/O modülleri üretim sistemi bağımsız ve uyarlanabilir uygulamaya pratik bir örnektir. Zorluklardan biri bazen küçük miktarlarda sipariş edilen sürekli farklı I/O modülü tipleri ve prototiplerin uzun vadede uygun maliyetli üretilmesidir.

Çözüm

Miktar ölçüsü 1 olan I/O modüllerinin uygun maliyetli üretimi  

Miktar ölçüsü 1 olan I/O modüllerinin uygun maliyetli üretimi

I/O modülleri süreçlerin her ihtiyaca uyarlanabildiği üretim sistemlerinde imal edilmektedir.

Bu serbestçe kombine edilen sistem modülleri sayesinde mümkündür. Bu temel süreçlerde üniform arayüzler ve bağımsız kontrol gerektirir. Bu konsept farklı versiyonların eş zamanlı üretimine imkan tanır. Üretim sürecinin ilgili kademelerinde gerekli tüm iş istasyonları, montaj makineleri ve test hücreleri üretim sistemine bağlanabilir.

Istenildiği gibi genişletilebilen parça taşıma dolaşım sistemi akla yatkın tüm üretim kaynaklarını birbirine bağlayarak tek bir üretim sistemi oluşturur. Uygun bir dolaşım mimarisine ek olarak her bir üretim kaynağının lokasyondan bağımsız kullanılması için üniform elektriksel ve elektropnömatik arabirimler gereklidir. Bunların içinde manüel iş istasyonları ve tam otomatik markalama hücreleri yer alır. Ayrıca tüm kaynaklar, bunları uzaktan imalat sürecine entegre etmek amacıyla ürüne özgü olmayan temel süreçlerde kontrol içerir.

Özet

Küçük miktarlar seri üretimle aynı maliyette üretilebilir. Yeni ürünlerle ilgili fikir oluşturmak etmek daha kolaydır. İmalatçılar satış hacimlerini arttırmak için hızlı tepki de verebilirler Bunun için örnek olarak aynı tip süreçler ikiye katlanır.

Böylece ekipman yatırımları kısa zamanda güncel satış hacmine uyarlanabilir. Ayrıca imalat süreçlerindeki diğer gelişmeler üretim hatlarına hızlı ve kolay entegre edilebilir. Tüm gereken birkaç proses modülünün değişimidir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat