Daha fazla esneklik ve verimlilik için güvenli haberleşme

Genel bakış

Phoenix Contact'ta Endüstri 4.0 üretimi  

Phoenix Contact'ta Endüstri 4.0 üretimi

  • Ürünleri rekabetçiliği karmaşık üretim sistemleri planlayıp uygulayarak, bunları değişen koşullara hızlı uyarlayarak ve bunların kesintisiz ve kayıpsız gerçekleşmeleri sağlanarak arttırılabilir.
  • Akıllı ve güvenli haberleşme yapıları Endüstri 4.0'ın temelini oluşturur.

Uygulama

RFID etiketi ürünü üst seviye kontrol sistemine bağlar  

RFID etiketi ürünü üst seviye kontrol sistemine bağlar

Geleceğe dönük Endüstri 4.0 projesi esneklik, kişiselleştirme ve verimlilikte artan taleplerin nasıl karşılanacağını tanımlar.

Sürekli dijitalleşme ve diğerlerinin yanında güvenli veri iletimi son derece önemlidir. Bunun nedeni değer yaratmadaki örneklerin veriyi yalnız bölgeler ve şirketler arasında kamusal veya özel ağ altyapıları üzerinden paylaşabilmesidir.

Çözüm

Montaj yardımcı sistemleri çalışanları destekler  

Montaj yardımcı sistemleri çalışanları destekler

Ethernet ve Internet bazlı haberleşme yüksek üretim verimliliği sürekliliği sağlar. Aynı zamanda esnek, kendi kendini optimize eden üretim süreçlerinin de temelini oluşturur. Dolayısıyla veri iletimi elektriksel etkileşimlere ve yetkisiz erişimlere karşı sürekli korunmalıdır.

Bad Pyrmont'taki Phoenix Contact üretim hattı böyle bir çözümün iyi bir örneğidir, burada 98 farklı sinyal koşullayıcı tipi 1000'den fazla farklı modülle üretilmektedir. 480 parçaya kadar küçük üretim miktarlarının seri üretim maliyetleriyle üretilmesi için personel ve makinelerin hızlı ve ekonomik çalışması zorunludur.

Lehim pastasının uygulanması ve SMD sonrasında her bir PCB test edilir ve lehimlenir. Sonra sisteme bir mamul taşıyıcı ile temin edilen bir panç PCB'leri ayırır. Aynı zamanda mamul taşıyıcının üzerinde yer alan bir lazer sinyal koşullayıcıyı markalar ve iç tarafı frezeler.

Sonraki adımda PCB muhafazaya takılır ve lehimlenir. Son olarak yazılım programlanır ve bir yüksek gerilim ve elektriksel nihai test gerçekleştirilir. Ürün mamul taşıyıcıya yerleştirilir yerleştirilmez bir RFID etiketi üst seviye kontrol sistemiyle bağlantıyı sağlar. Bunlar arasında ürüne hangi testlerin yapılacağı ve hangi yazılımların uygulanacağı bilgileri yer alır.

Makine operatörleri her seferinde farklı görevler yapmak üzere iş istasyonlarında her modülle üç kez temas eder. Bu görevler arasında bitmiş ürünün baskı düzenini ekranda gösterilen özelliklerle karşılaştırmak üzere RFID çipinin okunması yer alır. Veya PCB'lerin takılması ve bitmiş modüllerin paketlenmesi. RFID etiketi üst seviye kontrol sistemini ürünlerin proses durumlarıyla ilgili bilgilendirir. Dolayısıyla çalışan personele sadece o anki görevle ilgili bilgi ve seçenekler sunulur. Ürün ve sistem kontrolörü arasındaki bu haberleşme personelin çok sayıda versiyon olmasının getirdiği karmaşıklığı yönetmesini kolaylaştırır. Personelin işlerini hızlı ve hatasız yapmasında destekler.

Özet

Bu örnekte görüldüğü gibi sistemler zaten esnektir. Personel ve makineler birlikte verimli çalıştığı için küçük miktarlar bile uygun maliyetle üretilebilir. Yarının endüstriyel üretiminin tüm avantajlarından yararlanmak amacıyla gerçek ürünün dijital verileri baz alan süreçlerle haberleşmesi esastır.

Bu nedenle ilgili ürünler ve çalıştıkları iş istasyonları da dijitalleşmelidir. Ayrıca veri paylaşımı ve haberleştirilecek içeriğin tasarımı üretim sistemlerinin gereksinimlerini karşılamalıdır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat