Mühendislik ürün geliştirme ve üretimi optimize eder

Genel bakış

Mükemmel veri aktarımıyla istikrarlı mühendislik  

Mükemmel veri aktarımıyla istikrarlı mühendislik

  • Ürünler çeşitli görevler için optimize edilmiş mühendislik araçlarıyla geliştirilir. Yani bu araçlar kendi dillerini konuşur, birbirleriyle uyumlu değildir ve birbirlerine sadece birkaç arabirim üzerinden bağlanabilir.
  • Bu verinin bir formattan diğerine dönüşümü için mühendislik sürecinde ciddi emek ister.

Uygulama

Sadece tek yönlü arabirimler  

Sadece tek yönlü arabirimler

Bir kumanda panosunun mühendisliği sırasında araçların kullanım sırası açıkça belirtilmez. İlk olarak örneğin, elektronik komponentlerin ürün konfigüratörlerine arayüz sağlayan bir araçla devre şeması oluşturulabilir.

Daha sonra devre şeması montaj düzeninin planlaması için gerekli olan montajlı klemens dizisi üretiminde baz olarak kullanılabilir. Bu montaj düzeni kablolama konseptinin temelini oluşturur. Bu tipin mühendislik sırası için arabirimler zaten mevcuttur ancak genellikle sadece tek yönde kullanılabilir. Küçük değişiklikler bile ciddi çalışma gerektirir. Arabirim yoksa proje verileri birçok kez dönüştürülmek veya manüel olarak aktarılmak zorundadır. Ayrıca veri çeşitli mühendislik araçlarından geçerken kaybolabilir.

Çözüm

Tüm mühendislik araçları için tek veri formatı  

Tüm mühendislik araçları için tek veri formatı

AutomationML mühendislik için diğer formatları birleştiren XML-bazlı bir paylaşım formatıdır. Doğru ürün tanımlamasını baz alarak akıllı teknik sistemler ürünü üretmek için gerekli üretim istasyonlarını bağımsız olarak belirleyebilir.

AutomationML mühendislik araçlarının aynı dosyalarla çalıştığı bir konsepttir. Her araç sadece kendisi için gerekli olan kısmı okur ve buraya yazar. Tüm araçların dosyalarda tanımlı konularda ortak bir anlayışa sahip olmasını sağlamak için AutomationML rol sınıfı adlı kütüphaneleri içerir. Veri paylaşım formatındaki tüm objeler bir rol sınıfına atanarak her objenin amacının tüm mühendislik araçlarına açık olması sağlanır.

İşte bu noktada eCl@ss devreye girer. Ürünleri ve hizmetleri sınıflandırmak ve açıkça tanımlamak için uluslararası, çapraz endüstri gücü ve ürün veri standardı kullanılır. 39,000 ürün sınıfı ve 16,000 özellikle ticareti yapılan ürün ve hizmetlerin çoğunu kapsar. Verileri ECAD araçlarında haritalamak için gerekli yapılar sistemden bağımsız şekilde tanımlanır.

eCl@ss yalnız CAE-bazlı ürün master verilerinin değil aynı zamanda kumanda panosundaki güzergahlar için gerekli kablolama bilgilerinin de tanımlanmasını sağlar. Dolayısıyla cihaz üreticileri kendi verilerini kullanıcıların tercih ettiği formatlarda haritalamak için artık birçok farklı veri paylaşım formatını desteklemek zorunda değildir.

Özet

Verimli ürün geliştirmenin temeli istikrarlı mühendisliktir. Bunun gereği birbirleriyle arabirimler ve paylaşımlı veri formatları ve kaynaklar üzerinden çalışan bir mühendislik ağıdır. AutomationML ve eCl@ss gibi standartlaşmış formatları kullanarak, istikrarlı mühendisliğin sonucu olan dijital ürün tanımlaması üretim süreçlerinde bile kullanılabilir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat