Industrie 4.0 Terimler Sözlüğü

Industrie 4.0 teknik terimleri

Industrie 4.0 dünyasında kullanılan birçok teknik terim. Ana terimler burada açıklanmıştır.

Değişen koşullara bağımsız olarak adapte olabilme.

Arttırılmış gerçeklik

Sanal ve gerçek verilerin bilgisayar destekli bağlantı modeli. Kullanıcıya planlama verileri gibi gerçek ürünle karşılaştırılabilecek bilgiler verilir. Orjinal olarak sadece ekran görüntüsüyle sınırlı olan bu konsept üretim sırasında en güncel verilerin eklenmesini sağlar.

Sanal gerçeklik sistemi

Akıllı bilgi teknolojisi, mekanik ve elektronik komponentlerden oluşan oldukça karmaşık sistem.

Sistemler genellikle ortak haberleşme ağı üzerinden bilgi paylaşırlar (Internet). Zaten birçok sektörde kullanılmaktadır; hava-uzay, medikal (ameliyat ve teşhis teknolojisi), trafik yönetimi ve otomobil destek sistemleri. Bununla birlikte endüstriyel otomasyonda da anahtar rol oynarlar (proses teknolojisi ve üretim otomasyonu).

Gerçek bir fabrikanın dijital imajı sanal olarak gösterilir, simüle edilir ve dolayısıyla optimize edilir. Dijital fabrikada ürünün ve üretim sistemlerinin tüm yaşam döngüsü dijital olarak tanımlanır.

Teknik açıdan karmaşık, ileriye yönelik sistemler veya alt sistemler. Tipik bir özelliği yüksek adaptasyon kapasitesidir. Görevlerinden biri tüm sistemin karmaşıklığını azaltmaktır. Akıllı teknik sistemler otomasyon ve sürücü sistemleri, otomatik cihazlar, araçlar ve makinelerden başlar ağa bağlı endüstriyel sistemlere uzanır.

Internet of Things

Internet of Things (nesneler, makine ve sistemler) ve mümkünse insanlar. Bu ağda her bileşen yerini, işlevini ve ihtiyaçlarını bilir. Diğer bileşenlerle haberleşirken kendi işlevini ortaya koyar ve ihtiyacı olanı alır (veya tam tersi). Amaç görevleri bağımsız olarak gerçekleştirmektir.

Toplu kişiselleştirme

Toplu üretimin avantajlarının (örneğin birim maliyetlerin azaltılması)bireysel üretime aktarıldığı konsept. Amaç küçük ünite sayılarında veya konfigürasyon değişikliklerinde bile üretimi ekonomik açıdan verimli kılmaktır.

Verici (nokta) ve alıcı (nokta) arasında direkt haberleşme yapısı, yani merkezi kontrolör veya hiyerarşi yoktur. Bu üniform bir protokol ve standartlaşmış arayüzler gerektirir.

Akıllı fabrika

Yenilikçi, uygun maliyetli ve uyarlanabilir üretim modeli ve dolayısıyla Industrie 4.0'ın hedefi.

Gördüğünüz ihtiyacınız olandır.

Kullanıcının yalnız işletme adımlarını gördüğü ve mevcut adıma yararlı bilgileri aldığı işletim ve görüntüleme konsepti.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300
Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat