Hareket alanları

Endüstri 4.0 - hareket alanları

Büyük ölçüde bağımsız ve uyarlanabilir – bunlar yarının akıllı üretiminin önemli özellikleridir.

Yarının akıllı üretimi nasıl olacak? Endüstri 4.0'a yaklaşmanızı sağlayacak ürünleri tanıtmamıza izin verin

Bağlantı ve otomasyon teknolojisindeki tecrübelerimize dayanarak, Endüstri 4.0'ın bazı soyut avantajlarını pratik hareket alanlarına dönüştürüyoruz. Odak noktası, kalite, esneklik, performans ve maliyet etkinliği açısından dijitalleştirmenin avantajlarına sıkıca bağlıdır.

Dijitalleştirme, alet mühendisliğinin süreçlerini geliştirir.

Alet mühendisliğinde dijital süreçler  

Dijital kurullar, sonraki kararlar için gerekli bilgiyi sağlar.

Dijitalleştirme, Endüstri 4.0'ın temelini oluşturur. Ürün ve süreçler, öncelikle sanal olarak yaratılır ve tümüyle şeffaftır.

Bir ürünün tüm yaşam döngüsü boyunca, mühendislik, montaj veya üretim aşamaları gibi süreçler, katma değerli sistem içinde tek tip bir dijital tanımla desteklenir. Tüm çalışma durumları her zaman bilinir; bunların görselleştirilmesi planlama, analiz ve operasyonu basitleştirir.

Endüstri 4.0 örneği: dijital verilerden şimdi yararlanın

Karmaşık enjeksiyon kalıplama aletleri, nihai ürünlerin gittikçe özelleştirilen doğası nedeniyle daha kısa zaman aralıklarında hazır olması gereken gelişmiş plastik parçaları üretmek için kullanılır.

Veriler süreçleri optimize etmek için sürekli olarak kullanılır. Bunun için dijital veri, fiziksel ürüne özgün bir şekilde atanır. Sonuç, Endüstri 4.0'ın bir unsuru olan sanal fiziksel sistemdir. Üst düzey sistemlerle olan bu bağlantı sayesinde, maliyetler veya malzeme türü gibi bilgiler projeye özel olarak sunulur. Dijital kurullar, sonraki kararlar için gerekli bilgiyi sağlar. Artırılmış gerçeklik, diğer bir deyişle gerçekliğin bilgisayar destekli olarak arttırılması, enjeksiyon kalıplama aletlerinin ejektörlerinin konumlandırılması için koordinatların belirlenmesinde de yardımcı olur.

Gelecekte tamamen otomatik üretim, dolayısıyla zamandan ve maliyetlerden tasarruf sağlamak için aletler ve süreçler dijital olarak açıklanır.

I/O modüllerinin üretimi sırasında güvenli haberleşme

I/O modüllerinin üretimi  

Phoenix Contact'ta I/O modülleri, tamamen otomatik bir süreçte bir parti büyüklüğünde üretilir.

Akıllı mekatronik sistemler, ağ altyapılarını kullanarak farklı bölgeler arasında ve şirket genelinde iletişim sağlar. Bunun için sadece standart ve açık arabirimler kullanılır.

Bu Ethernet ve Internet tabanlı iletişim ağları, yapıları dağıtır ve esnek, kendini optimize eden üretim süreçlerinin temelini oluşturur. Yetkisiz üçüncü şahıs erişimine ve elektrik arızalarına karşı güvenilir koruma sağlanması temel bir gerekliliktir.

Endüstri 4.0 örneği: üretim sırasında güvenli haberleşme

Gittikçe artan sayıda varyant ve daha küçük parti boyutlarıyla Axioline I/O modüllerini üretmek ekonomik olmalıdır.

Malzeme parça taşıyıcısı üzerine çıktığında, bir RFID etiketi yoluyla üst düzey sistemle bağlantı kurulur. İstenildiği gibi genişletilebilen dolaşım sistemi, akla gelebilecek tüm üretim kaynaklarının esnek bir şekilde ağa bağlanmasını sağlayarak tek bir üretim sistemi oluşturur. Üretim sürecinde gerekli tüm iş istasyonları, montaj makineleri ve test hücreleri kolayca bağlanabilir. Bu, üniform arabirimler ve temel işlemlerin özerk kontrolünü gerektirir. Bu konsept, farklı varyantların eş zamanlı üretimine imkan tanır.

Karmaşık üretim süreçleri, akıllı iletişim yapıları gerektirir. Ürün ve kontrolör arasındaki iletişim sayesinde, sistemin önemli ölçüdeki karmaşıklığı, insanların yönetebileceği hale getirilir.

Maksimum verimli otomasyon

Sinyal koşullayıcıların tekli üretimi  

Ürün taşıyıcıları, bir RFID etiketi yoluyla üretim sistemiyle bağlantı kurar.

Adaptif davranış, her türlü rahatsızlığı gidermek üzere üretimi güçlendirir ve maksimum verimlilik için esneklik sağlar. Merkezi kontrolör yoktur; bunun yerine akıllı işbirliği vardır. Dağıtılmış kontrolörler, süreçlere, ekipmana ve cihazlara bağımsız olarak adapte olurlar.

Karmaşık süreçleri ve beklenmeyen olayları yönetmek ve optimize etmek daha kolaydır. Bu, aynı düşük maliyetli parti üretiminde, bir parti boyutunda üretimin gerçekleşmesi anlamına gelir.

Endüstri 4.0 örneği: Bir parti büyüklüğünde ekonomik üretim

MINI Analog sinyal koşullayıcılar, web yapılandırıcısında özelleştirilir ve yaklaşık 1000 farklı cihaz versiyonu elde edilir.

Serbest şekilde parametreleştirilebilen işlem hücreleri, müşteri gereksinimlerine göre ayrı sinyal koşullayıcılar üretir. Sistem, süreç zincirindeki tutarlı malzeme akışına bağlı olarak ve çok kısa kurulum süreleri sayesinde çok verimli bir şekilde çalışır. Serbestçe parametreleştirilebilen işlem hücreleri, otomatik olarak yerleştirilir ve çıkarılır. Sistem bu istasyonları özerk olarak entegre eder; zaman alan kuruluma gerek yoktur. Çalışanlar modülleri güç ve sıkıştırılmış hava kullanarak ve IT ağına kolayca bağlarlar. Üretim, proses sırasının varyantlara özgü grafik konfigürasyonu yoluyla da uyarlanabilir.

Küçük partiler, seri üretimle aynı maliyette üretilebilir. Akıllı ve bağımsız üretim sistemi uzun vadede ekonomiktir.

En ileri bağlantı teknolojisi

Aletsiz kablaj  

Push-in bağlantı teknolojisi ile robotlar otomatik olarak kablolanabilir.

Sektörde artan karmaşıklık ve ağ oluşumu, güvenli elektrik bağlantıları ve tüm ürünler için net ve dayanıklı markalama gerektiriyor.

Hızlı ve hatasız kablaj, enerji ve veri yükleme işlemi sırasında zamandan tasarruf sağlar. Örneğin, Push-in bağlantı teknolojisi, dağıtılmış cihazların ve kontrol panolarının kablajını daha hızlı bir hale getirerek buna yardımcı olur.

Endüstri 4.0 örneği: Push-in bağlantı teknolojisi

Uyarlanabilir üretim kavramları, modüler sistemlerde kurulum çalışmalarını optimize etmelidir.

Bir sistemde, yeni kurulumlar veya değişiklik yapılması durumunda, yenilikçi bağlantı teknolojileri ve plug-in kurulum sistemleri, hızlı ve hatasız kablaj sayesinde maliyetleri ve montaj sürelerini azaltır. Bu amaçla, doğrudan iletken bağlantısı için Push-in bağlantı teknolojisi geliştirildi: tek telli kablolar veya yüksüklü kablolar, alet kullanmadan doğrudan bağlanabilir. Özel yay profili, 0,34 mm²'den itibaren yüksüklü kabloların manuel veya otomatik olarak takılmasını sağlar. Düğmesi vasıtasıyla, yay kolayca ve canlı parçalarla doğrudan temas olmadan açılır.

Zaman kazandıran iletken bağlantısı, kablajı hızlı ve kolay hale getirir Düşük takma kuvveti kablajı önemli ölçüde kolaylaştırır.

Sinyal koşullayıcıların üretiminde karmaşık işlemlerin ele alınışı

Kolay kullanım  

Bir yazılım sihirbazı operatörleri destekleyip yönlendirir ve çözüm senaryoları görüntülenir.

Sistemin öğrenme kabiliyeti sayesinde, artan karmaşıklığa rağmen çalışma ve karar verme kolaylaşır.

Yardım sistemleri, kullanıcıya ilgili durumda olası eylem adımlarını sunar.

Endüstri 4.0 örneği: insan-makine iletişimi

Karmaşık üretim süreçleri, ihtiyaç duyulan yer ve zamanda kullanıcıya ilgili bilgiyi sağlayan akıllı iletişim yapılarının varlığını gerektirir.

Dolayısıyla kullanıcı, sadece ilgili durumda gereken veri ve seçenekleri görür. Kullanıcının görevleri yerine getirme ve hataları düzeltme deneyimi de, ilgili bilgilerin gelecekte verilme biçimini geliştirmek için değerlendirilir. İşleri zorlaştırmak yerine, uygulamayı çalıştırmak ve karar vermek daha kolay olacaktır.

Operatör desteği ve görsel çözüm senaryoları yalnızca o anda gerekli olan bilgileri görüntüler.

Yapı teknolojisinin dijitalleştirilmesi

Bir sistemin enerji tüketimini tablet üzerinden kontrol etme  

Aktif enerji yönetimi arz süreçlerini optimize eder.

Akıllı bir yönetim sistemi için gerekli tüm veriler sağlanır, böylece enerji ve malzeme kullanımı bireysel ve kesin olarak uyarlanabilir.

İnşaat ve üretim altyapısı ileriye dönük olarak planlanır ve işletme sırasında optimize edilmesi kolaydır.

Endüstri 4.0 örneği: verimli çalışma ve kaynakları tasarruf etme

Günümüzde, geleneksel otomasyondan yapı teknolojisinin dijitalleştirilmesine doğru büyük bir değişime tanıklık ediyoruz.

IoT tabanlı Ekosistem Emalytics, bina hizmetleri yönetimi ile enerji yönetimi ve iş zekası servislerini tek bir çözümde birleştiriyor. Akıllı cihazlar, konvansiyonel yapı teknolojisindeki cihazlar, sensörler ve aktüatörler ile birlikte, standart protokoller ve arabirimlere dayalı olarak, doğrudan IoT yönetim seviyesine entegre edilmiştir. Kaynağından bağımsız olarak, bina teknolojisi süreçlerini optimize etmek için, tüm veriler bir bilgi nesnesi olarak mevcuttur.

Bina ve enerji yönetimi açısından, verimli çalışma için, üretim sistemlerinin entegrasyonuna varan tutarlı çözümler üretir. Bu, işletme maliyetlerini düşürürken enerji verimliliğini artırır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Hizmet

Industrie 4.0

Yarının akıllı üretimi

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat