Rotor kanadı izleme için çözümler

Genel bakış

Rotor kanadı  

Rotor kanatlarındaki titreşimleri ve yükleri algılar

  • Rotor kanatları ekstrem ortam koşullarına ve zorlanmaya maruz kalır. Kanatların artan boyu nedeniyle izleme için gittikçe daha fazla talep oluşmaktadır.
  • Phoenix Contact'ın rotor izleme sistemi (RM-S) rüzgar santralinde rotor kanatlarına binen yükü sürekli izler.
  • Sınır değer aşıldığında programlanabilir çıkışlar üzerinden alarm tetiklenir: operatörler kanatlarla ilgili sürekli bilgi sahibidirler.

Uygulama

Rotor kanatları bir rüzgar türbinindeki kritik komponentlerdendir (WTG). Artan rotor kanadı uzunluğu nedeniyle izlenmeleri gittikçe önem kazanmaktadır. Rotor kanatları büyük dinamik yüklere maruz kalır ve bu çalışma ömrü boyunca kanatlarda yapısal hasara neden olabilir.

Yükler ve titreşimler sürekli izlenerek hasar erken aşamada tespit edilebilir. Bu veriler rüzgar türbininin mükemmel yük bazlı regülasyonunu sağlar ve kanatlardaki yükü minimuma indirir. Kanatlarda hasar oluşursa erken aşamada tespit edilir ve onarımlar minimum sürede gerçekleştirilir. Yük spektrumu kaydedilerek yapısal değişimler kanatın işletme ömrü boyunca izlenir.

Çözüm

Durum İzleme fonksiyonu  

Rotordaki zayıf noktaların erken tespiti

Rotor izleme sistemi (RM-S) yük karakteristiklerini ve rotor kanatlarındaki eğilme momentlerini ölçer. Bu amaçla rüzgar türbininin rotor kanatlarının içine kanat tabanına yakın şekilde gergi sayaçları eklenir.

Çözümün temel elemanı Phoenix Contact'ın ILC 171 Inline kontrolörüdür. Kontrolör rotor kanatlarındaki sensörlere Inline modülleri üzerinden bağlanır. Sistemi aşırı gerilimlere ve yıldırım düşmelerine karşı korumak için sensör kablolarına, GSM router'ının anten girişine ve güç kaynağına koruma cihazları monte edilir. Opsiyon olarak direkt haberleşme için sistemi yükseltmek amacıyla bir GSM modem kullanılabilir. Kontrolör arayüzlerine ek olarak, dahili bus bağlantısı sağlamak amacıyla bir PROFIBUS veya CAN arayüzü entegre edilebilir.

Kontrolör bağlı sensörlerden sinyalleri toplar. Hızlı sinyal işleme sırasında ölçülen değerler filtrelenir ve doğrulanır. Ek olarak ölçülen değerler minimum, ortalama ve maksimum eğilme momentinin yanında rotorun dönüş hızını belirlemek için kullanılır. Sınır değer aşıldığında programlanabilir çıkışlar üzerinden alarm tetiklenir. İşlenen değerler üst seviye kontrolör tarafından sinyal taramayla eş zamanlı hale getirilir. Ağ üzerinden tüm ham veriler Microsoft SQL veritabanına, CSV formatında bir SD karta veya FTP sunucuya kaydedilebilir ve bağımsız bir sistem tarafından değerlendirilebilir. RM-S ayrıca mevcut yük spektrumunu kaydeder. Yük spektrumu oluşumu rotor kanatlarında yapısal hasara neden olan titreşim büyüklüklerini elde etmek için kullanılır. Bu değerler kalan çalışma ömrünün tahmin edilmesine yarar.

RBTM kontrol panosu  

Mevcut sistemler için retrofit çözümü

Retrofit montaj veya yeni kurulum

RM-S sistemin elektriksel tasarımına doğrudan dahil edilebilir veya mevcut sistemlere entegre edilebilir. Retrofit versiyonu tam konfigüre edilmiş bir kontrol panosundan oluşur, göbek kısmına monte edilir ve kontrolöre mevcut arayüzler üzerinden entegre edilebilir.

Opsiyonel olarak veri operatöre GSM modem üzerinden doğrudan iletilebilir. Yeni kurulumlarda kontrolör ve I/O modülleri gibi gerekli donanım rüzgar türbininin saha kontrol panosuna doğrudan entegre edilebilir. Bu durumda yazılım kontrolöre bir SD kart kullanarak aktarılır.

Avantajlarınız

  • Hasarın önceden tespit edilmesi sayesinde rotor kanatlarının koşul bazlı bakımı
  • Rüzgar türbininin yük optimizasyonlu kontrolü sayesinde kanatlara daha az yük biner
  • Rüzgar türbinlerindeki koşullara uygun komponentler sayesinde güvenilir operasyon
  • Mevcut sistemlere optimum entegrasyon için açık sistem

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Hizmet

Rotor kanadı izleme sistemi

Entegre rotor kanadı izleme için komple sistem

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat