Yıldırım akımı ölçümü için çözümler

Genel bakış

Fırtındaki offshore rüzgar türbini  

Yıldırım darbelerinin neden olduğu hasar oldukça maliyetlidir.

  • Rüzgar türbinleri çoğunlukla yıldırım düşmelerine maruz kalır. Önceden yıldırım darbelerinin ve şiddetlerinin kanıtını bulmak zordu.
  • Phoenix Contact'ın LM-S çözümüyle rüzgar türbinin kanatlarına düşen yıldırım darbeleri hassas şekilde ölçülebilir ve analiz edilebilir.
  • İşletim parametreleri ve ölçüm değerleri bir araya getirilerek sistem kontrol ve bakımla ilgili karar almak için daha iyi bir temel sağlar.

Uygulama

Rüzgar jeneratörlerine (WTG) düşen yıldırım rotor kanatlarına hasar verir ve elektronik arızaya neden olur. Genel olarak bu darbeler doğrudan tespit edilip kaydedilemez.

Bu nedenle sadece belirli sayıda yıldırım darbesini deşarj edebilen koruma cihazları önlem olarak sıkça değiştirilir. Bu zaman alıcı ve pahalı bir süreçtir. Yıldırım akımlarının önemli parametrelerini kaydeden bir izleme sistemi bu noktada yardımcı olur. Sağlanan bilgiler ışığında sistem herhangi bir kontrol ve bakım işleminin gerekip gerekmediğini belirler. Özellikle sigorta şirketleri yıldırımın rüzgar türbinine düştüğüyle ilgili artan oranda kanıt istemektedir.

Çözüm

LM-S uygulamasının rüzgar türbini örneğinde şematik diyagramı  

LM-S'in rüzgar türbinine uygulanması

Phoenix Contact'ın LM-S yıldırım izleme sistemi yıldırım akımının tüm önemli parametrelerini algılar ve analiz eder. Bu size güncel sistem yükünü değerlendirme imkanı sunar.

İzleme sisteminin sensörleri koruma cihazlarına monte edilir. Yıldırım darbesi düştüğünde darbe akımı kablo etrafında, sensörlerin algıladığı manyetik bir alan oluşturur. Sistem ölçüm değerlerini değerlendirme ünitesine fiber optik üzerinden gönderir. Elde edilen değerleri baz alarak, değerlendirme ünitesi yıldırım karakteristiğinin maksimum akım şiddeti, yükselme zamanı, deşarj ve enerji gibi tipik parametrelerini belirler.

LM-S modem veya entegre Ethernet arayüzü üzerinden ağlara entegre edilebilir. Sistem IP adresleri çağrılarak mevcut kontrol sistemine kolayca entegre edilebilir. Sistem operatörlerini yıldırım düştüğünde bilgilendirmek için LM-S bir SMS alarmı gönderebilir. Personel yıldırım darbesiyle ilgili ayrıntılı bilgi için web tarayıcıyı kullanır. Böylece operatör koruma cihazlarının durumun erken aşamada tespit eder ve doğru zamanda bakım planlaması yapar. Kararlı sistem sağlama amacına böylelikle ulaşılabilir.

LM-S kumanda panosu  

Rüzgar türbinlerinde yıldırım ölçümü için anahtar teslim çözüm

Kolay entegrasyon

Komple çözüm sistemin mevcut bir tasarıma fazla çaba göstermeden uyarlanmasını sağlar. Haberleşmeye yönelik entegre güç kaynağı ve aşırı gerilim koruma sayesinde entegrasyon oldukça kolaydır. Sensör kabloları 10 m - 100 m uzunluklarda sipariş edilebilir. Sadece bağlantı kutusu montajlanmak durumundadır ve kablolar hazır kablo girişlerinden geçirilerek cihaza bağlanır. Bunun için özel alet gerekmez.

Avantajlarınız

  • Gerçek zamanlı ölçümler ayrıntılı bilgilerin anında elde edilmesini sağlayarak bilgilendirici diyagnostik sağlar.
  • Uzaktan izleme sayesinde bakımla ilgili karar almak için sağlam bir temel
  • Entegre web tarayıcı üzerinden kolay veri çıkışı ve konfigürasyon
  • RJ45 arayüzü sayesinde standart ağ sistemlerine entegrasyon

Ürünler

TanımTipSipariş No.
Güç kaynağıQUINT-PS/1AC/24DC/ 3.52866747
LM-SLM-S-A/C-3S-ETH2800618
SensörLM-S-LS-H2800616
HCS PROFINET montaj kabloları, hazır montajlı, 10 m - 100 m arası temin edilir (BFOC/PPCME)FOC-PN-HCS-1018/...1402190
ETH aşırı gerilim korumaDT-LAN-CAT.6A2908726
Tip 2 aşırı gerilim koruma, 230 VVAL-MS 230/1+12804429
TanımTipSipariş No.
Güç kaynağıQUINT-PS/1AC/24DC/ 3.5
LM-SLM-S-A/C-3S-ETH
SensörLM-S-LS-H
HCS PROFINET montaj kabloları, hazır montajlı, 10 m - 100 m arası temin edilir (BFOC/PPCME)FOC-PN-HCS-1018/...
ETH aşırı gerilim korumaDT-LAN-CAT.6A
Tip 2 aşırı gerilim koruma, 230 VVAL-MS 230/1+1

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat