Buz algılaması için çözümler

Genel bakış

Bağımsız sensörler  

Bağımsız sensörler

  • Rotor kanatlarında buzlanma sadece rüzgar türbini jeneratörü için değil, aynı zamanda çevreye ve kişilere yönelik tehlikelere de yol açmaktadır.
  • Phoenix Contact rüzgar türbini jeneratörünüzün verimini artırmak amacıyla rotor kanatları için güvenilir bir buz algılama sistemi sağlar.
  • Çözümümüz, potansiyel buz birikintilerinin kalınlıklarını ve doğrudan rotor kanadının yüzeyindeki sıcaklığı ölçer.

Uygulama

Rüzgar türbini jeneratörlerinden maksimum verim alınabilmesi için sorunsuz bir sistem durumu garanti edilmelidir. Ancak anormal iklim koşullarında rotor kanatlarında buz oluşabilir. Düşen buz blokları önemli hasara neden olabilir. Buz birikmesinin erken tespiti, sistemin tehlike durumunda durdurulabilmesi ve buz çözme sisteminin başlatılabilmesi için önemlidir.

Çözüm

Kontrol panosu, buz tespiti  

Komple kontrol panosu çözümü olarak değerlendirme birimi

Phoenix Contact'ın buz algılama sistemi, rotor kanatlarındaki buz birikiminin miktarını ölçer ve rüzgar türbini jeneratörü için güvenilir çalışmayı sağlar.

DNV GL akreditasyon şirketi tarafından onaylanan değerlendirme algoritması, sürekli çalışmaya izin verilip verilmeyeceğine veya rüzgar türbini jeneratörünü kapamaya karar verir.

Kolaylıkla takılan sensörler, buzun kalınlığını ve ayrıca rotor kanadının dış sıcaklığını ölçer. Sensör doğrudan güneş enerjisi ile beslenir ve 1000 saate kadar depolama kapasitesine sahiptir.

Sensör sinyalleri kablosuz olarak nacelle'deki değerlendirme birimine iletilir. Burada kablosuz menzil 250 metreye kadar ulaşır. Uygun sayıda sensörle sistem otomatik yeniden başlatma işlevi için uygundur. Değerlendirme birimi, komple kontrol panosu çözümü veya entegrasyon için sistem olarak mevcuttur.

Yenilikçi retrofit çözümler – Rüzgar türbini jeneratörlerinde daha yüksek verim

Buz algılamada retrofit  

Kolay retrofit için uygun

Sensörlerin kablosuz entegrasyonu sayesinde sistem hem yeni rüzgar türbini jeneratörleri hem de mevcut sistemlere uyarlama için uygundur.

Rüzgar türbini jeneratörlerinizi yenilikçi retrofit çözümleri ile optimize edin. Phoenix Contact, jeneratörünüzün bakım hizmetlerini optimize etmek ve veriminizin artmasını sağlamak için yanınızda güvenilir bir ortaktır.

Bu algılama topolojisi  

Bu algılama topolojisi

Avantajlarınız

  • Rotor kanatlarında kalınlık ölçümü sayesinde güvenilir buz algılaması
  • Otomatik tekrar başlatma sayesinde maksimum verim
  • Sıcaklık ölçümü sayesinde kanat ısınmasında optimum kontrol
  • Önceden yapılandırılmış bileşenler sayesinde retrofit çözümde bile daha hızlı devreye alma
  • Bağımsız çalışır çünkü rüzgar türbini jeneratörü kontrolörüne entegrasyon gerekli değildir

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat