Su baskını korumasının modernizasyonu: düşük maliyetle yüksek süreklilik

Genel bakış

Suyun daha yüksekteki su yoluna pompalanması  

Nimjegen pompa istasyonunda su pompaları

  • Gelişen kentleşme ve yerel iklim olayları, şehirleri ve insanları sel ve su baskınlarına karşı koruma söz konusu olduğunda sınır ötesi su yönetiminde yeni zorluklar yaratmaktadır.
  • Phoenix Contact taşkına karşı korumaya katkı sağlayan, mühendisliği azaltan ve aynı zamanda sistem sürekliliğini arttıran bütünsel otomasyon çözümleri sunmaktadır.
  • Otomasyon çözümü proses parametrelerine bakış ve hızlı, güvenli sinyal prosesi sağlar.

Müşteri profili

Nimjegendeki pompa istasyonu  

Nimjegen'deki pompa istasyonu

Rivierenland'daki Hollanda su kuruluşu 38 belediyeye bağlı 950,000 kişi için su dengelemesinden sorumludur.

Nimjegen'deki pompa istasyonu nehirlerdeki su seviyesini kontrol eder, böylece Ooijpolders, Düffelt ve Aşağı Ren bölgelerinde yaşayan halk su taşkınından korunur.

Uygulama

RFC 470 PN 3TX yüksek performanslı kontrolör  

RFC 470 PN 3TX yüksek performanslı kontrolör

Artan nüfus ve kentleşme şehir altyapılarına sürekli büyüme getirir. Su gibi doğal kaynakları yönetirken sadece yerel gereklilikleri ve olayları dikkate almak yeterli değildir. Sonuç olarak şehirleri ve insanları su baskını ve sele karşı korumak için sınır ötesi su yönetimine gerek duyulur.

Uluslararası Su Kurumu projesinin bir parçası olarak toplam 165 bent ve 135 kanal pompa istasyonu modern teknolojiyle donatılacaktır. Bu yerel Rivierenland su kurumunca işletilen Nimjegen'deki pompa istasyonunu da etkilemektedir. Hollanda ve Almanya arasındaki ortak projenin bir parçası olarak kullanılan eski röle teknolojisi Phoenix Contact'ın modern otomasyon çözümüyle değiştirilmiştir.

Çözüm

Kontrol panosundaki dokunmatik panel  

Dokunmatik fonksiyonlu panel PC

Merkeze monte edilen RFC 470 PN 3TX kontrolörü üç büyük pompa istasyonunu yönetmektedir. PROFINET üzerinden frekans invertörünü okur böylece üniteler sürekli olarak izlenebilir. Sisteme dağıtılan PROFINET IL PN BK DI8 DO4 2TX bus modülleri birçok sensör ve aktüatörün dijital ve analog sinyaller üzerinden bağlanmasını sağlar. Basit diyagnostik opsiyonları çalışanları sorun giderme hususlarında destekleyerek pompa istasyonunun sürekliliğini arttırır.

Personel çalışma esnasında prosese de müdahe edebilmelidir. Bu amaçla kontrol panosunun kapağına bir dokunmatik panel konulmuştur. Burada tüm ölçüm ve işletme değerleri açıkça gösterilir ve gerektiğinde manüel olarak değiştirilir. SCADA sisteminin yüksek maliyeti nedeniyle yetkililier web tabanlı görüntüleme yazılımı WebVisit'te karar kıldı. Ethernet üzerinden merkezi kontrolörle haberleşir ve güncel bilgileri web sayfaları şeklinde panel üzerinde gösterir. Böylece personel güvenli VPN üzerinden tüm pompa istasyonları ve bentlerdeki güncel değerleri çağırabilir. Böylece arıza anında hızlı müdahale edilebilir. Web sayfasının tasarımı ve kontrolörlerin programlanması ve dokümantasyon için bir standart geliştirilmiştir. Bu basitlik sayesinde mühendislik maliyetleri düşer.

Uzak sistemlerin izlenmesinde en önemli ölçüm ve kontrol verileri kontrol merkezine IEC 60870-5-104 protokolüyle güvenli şekilde aktarılır. Pompa istasyonunda bulunan merkezi kontrolör kontrol odasının tetiklediği kontrol komutlarını işler ve güncel işletme verilerini VPN bağlantısı üzerinden geri gönderir. Veri iletimi kesilirse tüm bilgiler zaman etiketiyle yayınlanır ve RFC 470 PN 3TX'in hafızasında saklanır. Haberleşme sağlandığında kontrolör veriyi doğru sırayla kontrol merkezine gönderir.

Özet

Eski röle teknolojisini yenilemenin yanında su kuruluşları 2030 itibarıyla karbondan arınmayı da hedeflemektedir. Bu amaca ulaşmak için güneş panelleri ve küçük rüzgar türbinleri su bentlerinin enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun sistemi çalıştırmaya yetmesi için düşük enerji tüketen elektrik komponentlerinin kullanılması esastır.

Mevcut yetersiz ekipman Phoenix Contact'ın ekonomik otomasyon ürünleriyle değiştirilmiştir. Bu geçiş su bentlerinin verimli işletimine olanak tanıyarak çevrenin korunmasına katkı sağlamıştır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat