Warendorf atıksu arıtma tesisinde proses görüntüleme ve durum bazlı bakım

Genel bakış

Warendorf'da atıksu arıtma tesisindeki havalandırma tankında biyolojik temizleme  

Warendorf'da atıksu arıtma tesisinde havalandırma tankı

  • Warendorf atıksu arıtma tesisi bir merkezi ana atıksu arıtma tesisi ve çeşitli dağıtılmış harici yapılardan oluşur.
  • Yüksek esneklik ve etkinlik elde etmek amacıyla standartlaşmış saha cihazları ve kontrol sistemi arasında FDT üzerinden veri paylaşımı gerçekleşir.
  • Phoenix Contact'ın modern görüntüleme çözümü hızlı alarm yönetimi ve kapsamlı dokümantasyon sağlar.
  • Kullanıcı dostu arayüz sayesinde görüntüleme minimum eforla yapılır ve süreçlere ve sisteme optmum uyarlanır.

Müşteri profili

Warendorf atıksu arıtma tesisinin havadan görünümü  

Warendorf atıksu arıtma tesisinin havadan görünümü

Modernize edilmiş Warendof atıksu arıtma tesisi çok sayıda sistemler ve yapılardan oluşur. Ana atıksu arıtma tesisi yaklaşık 80,000 kişi için tasarlanmışken daha küçük bir atıksu tesisi 7000 kişi için öngörülmüştür.

Onbir pompa istasyonu ve yaklaşık 25 özel yapı birbirlerine bağlıdır. Kanal ve boru ağı toplam 250 kilometre uzunluğundadır.

Uygulama

Warendorf'da atıksu arıtma tesisi, çalışma konsepti  

FDT framework uygulamasının kullanıcı arayüzüyle saha cihazlarını kolayca entegre edin

Gittikçe karmaşıklaşan süreçler daha akıllı ve güvenilir saha cihazları gerektirir. Sistem operatörü tüm işletim bilgilerini ve diyagnostik mesajları merkezi noktadan çağırabilmeli ve akıllı saha cihazlarını çalışırken konfigüre ve diyagnoz edebilmelidir. Sistemin tüm alanlarında yüksek esneklik ve etkinlik elde etmenin tek yolu budur.

Buradaki temel eleman saha cihazları ve kontrol sistemi arasında standartlaşmış veri paylaşımı sağlayan FDT teknolojisidir. Kullanıcıya basit kullanım ve rahatlık sağlayan bir görüntüleme çözümü gereklidir. Planlanmamış olaylara hızlı cevap verebilmek için operatörün karmaşık sistemlerin çeşitli bölgelerinde gezinebilmesi gerekir. Ayrıca yıllar içinde artan sistem bölümlerini haberleşme protokollerine bağlamak amacıyla görüntüleme çözümü çeşitli haberleşme arayüzlerine sahip olmalıdır.

Çözüm

Warendorf atıksu arıtma tesisi, proses optimizasyonu  

Saha cihazlarını standartlaşmış haberleşme arayüzüyle bağlayın

FDT frame uygulaması çeşitli cihaz ve haberleşme sürücülerinden oluşur ve kullanıcıya kurulu saha cihazları hakkında genel bilgi verir. Device DT kullanılarak çalışma bilgileri, alarmlar ve önemli ölçüm değerleri akıllı saha cihazlarından istenildiği zaman çağrılabilir. Bu şekilde alt seviye bus sistemi standartlaşmış haberleşme arayüzü nedeniyle artık bir rol oynamaz.

Arıza durumunda hata FDT framework uygulaması üzerinden hızlı tespit edilebilir. Böylece operatör hataya hedeflenmiş şekilde tepki verebilir. Diğer önemli konu yeni donanımın mevcut uygulamaya basit ve hızlı entegrasyonudur. Kullanıcının tek yapması gereken device DTM'i framework uygulamasına entegre etmektir. Sonraki adımda kullanıcı saha cihazını ister uzaktan ister doğrudan sahada konfigüre edebilir ve gelecekteki görevlere ayarlayabilir.

Warendorf atıksu arıtma tesisi, proses optimizasyonu  

Durum bazlı bakım için tüm diyagnostik verilerinin görüntülemesi

Hataların hızlı lokalizasyonu ve giderilmesi

Lokal görüntüleme sistemi bir sabit bilgisayar ve iki monitörden oluşur. Veri kontrolörden Phoenix Contact'ın lokal Visu+ çözümüne OPC protokolüyle aktarılır. Visu+ operatör tarafından tüm arıtma sürecini izlemek ve gerektiğinde müdahale etmek için kullanılabilir. Cihazların ölçüm değerleri, anahtarlama döngüleri ve çalışma saatleri kullanıcıya genel bilgi veya trend grafiği olarak gösterilir.

Çok sayıda süreç değişkeni doğru bir karşılaştırma yapmayı zorlaştırır. İşte bu nedenle Visu+ birçok ayar ve filtre sunan çok sayıda trend grafiği yaratır. Sonuç olarak ilgili bilginin ayrıntılı kontrolünü sağlarlar.

Lokal görüntüleme sistemi alarm yönetimi de yapar. Çalışan süreçte bir hata olursa Visu+ hata mesajını ilgili kişilere anında gönderir. Böylece operatör sistem durumu hakkında anında bilgi sahibi olur ve hızlı aksiyon alabilir.

Özet

Warendorf'da atıksu arıtma tesisi, çalışma konsepti  

Tim Jungmann, Warendorf atıksu arıtma tesisinde Teknik Müdür

Maliyet baskısı sürekli artmaktadır. Bu nedenle bilginin gruplanarak ilgili kişilere hedeflenmiş şekilde gönderilmesi önem kazanmaktadır. Visu+ görüntüleme yazılımı bu genel koşulları uygular.

Warendorf atıksu arıtma tesisi Teknik Müdürü Tim Jungmann: “Kullanıcı dostu arayüz meslektaşlarımın görüntülemeyi süreçlere ve tesise uyum sağlayacak şekilde değiştirebilmesini sağlamaktadır”. Dahası hatalar erken aşamada tespit edilip giderilebilmektedir.

“FDT teknolojisini kullanarak ekibim tüm dağıtılmış istasyonlarla birlikte tesisin tamamını Warendorf'taki kontrol odasından işletebilmektedir ve gerekli tüm bilgileri bakım için kaydedebilmektedir” şeklinde eklemektedir Jungmann. “Konsept tesisi mümkün olan en enerji verimli ve ekonomik şekilde kontrol etmemize destek olmaktadır”.

Ürünler

TanımTipSipariş No.
Dağıtılmış I/O cihazlarının bağlantısı için PROFINET bus modülüIL PN BK DI8 DO4 2TX2703994
Kontrol teknolojisini genişletmek için Phoenix Contact'ın yazılım kütüphaneleriWATERWORX2400180
SCADA işlevli görüntüleme yazılımıVISU+ 2 RT2400126
Factoryline kablosuz Bluetooth Ethernet port adaptörüFL BT EPA2692788
PROFINET arayüzlü Inline kontrolörILC 350 PN2876928
Harici akım trafolarıyla çalışan elektronik motor yöneticisiEMM 3-230AC/500AC-IFS2297507
ModemPSI-MODEM-SHDSL/ETH2313643
TanımTipSipariş No.
Dağıtılmış I/O cihazlarının bağlantısı için PROFINET bus modülüIL PN BK DI8 DO4 2TX
Kontrol teknolojisini genişletmek için Phoenix Contact'ın yazılım kütüphaneleriWATERWORX
SCADA işlevli görüntüleme yazılımıVISU+ 2 RT
Factoryline kablosuz Bluetooth Ethernet port adaptörüFL BT EPA
PROFINET arayüzlü Inline kontrolörILC 350 PN
Harici akım trafolarıyla çalışan elektronik motor yöneticisiEMM 3-230AC/500AC-IFS
ModemPSI-MODEM-SHDSL/ETH

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat