Braunsbedra atıksu arıtma tesisi: basit mühendislikle daha hızlı devreye alma

Genel bakış

Braunsbedra'da ZWAG atıksu pompa istasyonu  

Braunsbedra'da ZWAG atıksu pompa istasyonu

  • ZWAG'ın (Zweckverband Wasserversorgung ve Abwasserentsorgung Geiseltal – Geiseltal Su Temini ve Atıksu Yönetim Kurumu) merkezi atıksu arıtma tesisinde toplanan tüm atıksu mekanik ve biyolojik olarak arıtılır.
  • Günümüzde su yönetim şirketleri tedarikçilerinden komponentten ziyade kapsamlı çözümler beklemektedir.
  • Otomasyon kurma söz konusu olduğunda pompa istasyonlarının mobil haberleşme ve SHDSL teknolojisini kullanarak atıksu arıtma tesisinin kontrol sistemine entegre edilmesi ve saha cihazlarının entegre edilmesi söz konusudur.
  • ZWAG kararlı teknolojinin avantajlarından yararlanmaktadır.

Müşteri profili

Braunsbedra yakınlarındaki Geiseltalsee  

Geiseltalsee Almanya'da dünyanın en büyük yapay gölüdür

Almanya'daki dünyanın en büyük yapay gölü Geiseltalsee ZWAG bölgesinde yer alır. Geiseltal'da 1995 yılına kadar linyit kömürü çıkarılmaktaydı, şimdi ise dinlenme bölgesidir.

Bölgedeki su temininin negatif etkilenmemesi için toplanan tüm atıksu ZWAG atıksu arıtma tesisine yönlendirilir.

Uygulama

Modernizasyon işlerinin bir parçası olarak ZWAG ekibi üç atıksu pompa istasyonu için yeni bir çözüm arıyordu. Stöbnitzer Mitte pompa istasyonu atıksuyu doğrudan arıtma tesisine giden kanala pompalar. Geiseltalsee'deki yeni iki pompa istasyonu - Strand Mücheln ana pompa istasyonu ve Strand Mücheln pompa istasyonu - kanalı dönüşmlü olarak besler. Bu kaskad sisteme göre enerji kullanımı açısından daha kullanışlıdır.

Farklı üreticilerden tek tek komponent yerine kapsamlı bir çözüm gerekiyordu. Aşırı gerilim koruma ve kesintisiz güç kaynağıyla sağlanan operasyonel süreklilik diğer gerekliliklerdi. Bunun ışığında Krohne Messtechnik ve Phoenix Contact'ın koordine edilmiş konsepti oldukça etkileyicidir. Konsept iki firmanın birlikte geliştirdiği Waterworx proses kütüphanesinin fonksiyon bloklarını baz almaktadır. Bloklar ölçme teknolojisinin otomasyon ve kontrol teknolojisine kolayca entegre edilmesini sağlar.

Çözüm

Geiseltalsee'de atıksu pompa istasyonu  

Krohne ölçme teknolojisi ve Phoenix Contact otomasyon cihazları

Birçok otomasyon teknolojisi bu düzene göre uygulanmıştır. Pompa istasyonlarının mobil haberleşme ve SHDSL teknolojisini kullanarak atıksu arıtma tesisinin kontrol sistemine entegre edilmesi ve saha cihazlarının entegre edilmesi söz konusudur (Krohne Optiflux 2050 W debimetresi ve diğer ölçüm ve sürücü komponentleri).

PSI-MODEM-SHDSL/ETH endüstriyel modemiyle seri cihazlar mevcut bakır kablolar kullanarak ağa entegre edilebilir. SHDSL teknolojisi 30 Mbps veri hızına imkan tanır. SHDSL modem noktadan noktaya bağlantılar, yedekleme ve hat ve yıldız topolojilerini kurmak için kullanılabilir. Modemler kendileri arasındaki SHDSL hızını otomatik belirleyerek DIP siviç ayarını ortadan kaldırır.

Bir IP adresinin atanması ve client/server konfigürasyonuna gerek yoktur. Entegre kayıt defteri ve alarm çıkışları sahada bakımı kolaylaştırır.

Dokunmatik panelli atıksu pompa istasyonu  

Dokunmatik panelle sahada operasyon

Mobil haberleşme kablo bazlı bağlantı eksiğini kapatır

Mevcut hatlar veya kamusal telefon şebekesi mevcut değilse PSI modem ürün gamındaki yüksek performanslı 3G router veriyi kablosuz olarak kontrol sistemine iletmek için kullanılır. Pompa istasyonları IP ağına UMTS/HSPA bağlantısı kullanılarak entegre edilir. Bu bağlantı çalışmazsa 3G router otomatik GPRS/EDGE geçişi yapar. Entegre firewall ve VPN desteği yetkisiz erişime karşı koruma sağlar.

Veri bağlantısı ve mobil ağın kalitesi de izlenir. Durum kötüleşirse 3G modem bir mesaj gönderir veya mobil ağ bağlantısını yeniler. Altı konfigüre edilebilir giriş bağımsız olarak alıcılara SMS veya e-posta gönderimini sağlar. Dört entegre çıkış şifre korumalı SMS üzerinden aktive edilerek sistem durumu uzaktan kontrol edilir ve fonksiyon geçişleri yapılır.

Ürünler

TanımTipSipariş No.
Yönetimsiz: Noktadan noktaya bağlantılar, lineer ve ring yapılar için endüstriyel Ethernet genişleticiPSI-MODEM-SHDSL/ETH2313643
Dağıtılmış I/O cihazlarının bağlantısı için PROFINET bus modülüIL PN BK DI8 DO4 2TX2703994
PC Worx için WATERWORX yazılım kütüphanesiWATERWORX2400180
Metal muhafazada güvenlik cihazıFL MGUARD RS4000 TX/TX VPN2200515
PC WORX UA SERVERPC WORX UA SERVER2402685
atvise® görüntüleme yazılımıATVISE2400478
ACRON veri yönetim yazılımıACRON2400115
Axioline F I/O'larının doğrudan kontrolü için AxiocontrolAXC 30502700989
TanımTipSipariş No.
Yönetimsiz: Noktadan noktaya bağlantılar, lineer ve ring yapılar için endüstriyel Ethernet genişleticiPSI-MODEM-SHDSL/ETH
Dağıtılmış I/O cihazlarının bağlantısı için PROFINET bus modülüIL PN BK DI8 DO4 2TX
PC Worx için WATERWORX yazılım kütüphanesiWATERWORX
Metal muhafazada güvenlik cihazıFL MGUARD RS4000 TX/TX VPN
PC WORX UA SERVERPC WORX UA SERVER
atvise® görüntüleme yazılımıATVISE
ACRON veri yönetim yazılımıACRON
Axioline F I/O'larının doğrudan kontrolü için AxiocontrolAXC 3050

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat