Uzaktan su tedarik istasyonlarının kontrol merkezine güvenilir kablosuz bağlantısı

Genel bakış

Ober-Mörlen yükseltilmiş tankı  

Derin kuyular Ober-Mörlen yükseltilmiş tankından kontrol edilmektedir

  • Hochtaunuskreis sınırında bulunan Ober-Mörlen belediyesi, bağlı tüketicilere öncelikle kendi yeraltı su kaynağından temin etmektedir.
  • Alt istasyonlar çoğunlukla kabloları zamanla bozulan bir uzaktan kontrol ağı üzerinden kontrol edilmektedir.
  • Dolayısıyla Radioline kablosuz sistemi uzak yapıları kontrol sistemine güvenilir bir şekilde bağlamak için kullanılmaktadır.
  • Kablosuz kanal sistem entegratörüne Radioline'ı diğer projelerde de kullanmalarını teşvik edecek şekilde ilk günden beri istikrarlı bir çalışma ortamı sağlamıştır.

Müşteri profili

Ober-Mörlen belediyesinin görünümü  

Ober-Mörlen belediyesi Hochtaunuskreis bölgesini sınırlamaktadır

Frankfurt/Main'in 35 kilometre kuzeyinde yer alan Ober-Mörlen'deki yaklaşık 5800 kişinin büyük bölümü belediyenin kendi yeraltı suyu kaynağından beslenmektedir.

Besleme şebekesi yaklaşık 60 kilometreyi kapsamaktadır ve yılda 250.000 metreküp su sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Uygulama

Kablosuz ağın genel yapısı  

Kablosuz ağ iki yükseltilmiş tank ve üç derin kuyu sistemi içermektedir

Kuyular, yükseltilmiş tanklar ve pompa istasyonları daha önce kalıcı hatlar vasıtasıyla belediye binasında bulunan merkezi kontrol odasına bağlanmış ve buradan izlenmiştir. Yıllar geçtikçe bozulan sabit hatlar yavaş yavaş GSM / GPRS modemleriyle değiştirildi.

Bununla birlikte mobil ağ gittiğinde hiçbir istasyona erişilemiyordu. Böyle bir durumda, yükseltilmiş tank kontrolörleri artık derin kuyu pompalarını kendi başına kontrol edemeyeceğinden tüm su temini çökecektir. Bu nedenle belediye tedarikçiden bağımsız olarak çalışan bir paralel kablosuz ağ kurmaya karar verdi.

Kararın niteliği trafo merkezlerini bağlamak için sınırlı seçenekler bulunduğu gerçeğinden kaynaklanıyordu. Mevcut bütçe, yeni yeraltı kablolarının onarımı veya kurulması mümkün olmadığı anlamına geliyordu; bunun maliyeti metre başına 100 avroya kadar çıkmaktaydı. Bu nedenle uzak yapıların, ilgili yükseltilmiş tank ile radyo bağlantısı vasıtasıyla ağa bağlanması gerekiyordu.

Çözüm

Kontrol panosundaki Radioline modüller  

Kablosuz ağ kurmak için 2.4 GHz ve 868 MHz cihazlar kullanılır

Öncelikle Phoenix Contact Kablosuz Ekibi bir ofis bilgisayarındaki kablosuz kapsama alanını inceledi. Bu, kablosuz kanalın uygulanabilirliği hakkında ilk izlenim sağlamıştır. Sonra, kritik olduğu düşünülen kablosuz kanalların güvenilirliği yerinde testle doğrulanmıştır. Belediye iki derin kuyuyu yakındaki yükseltilmiş tanka bağlamak için 2.4 GHz modülleri kullanmaktadır. Istasyonlar arasındaki görüş mesafesi 700 metredir. Uzak istasyonlar arasında düşük frekans aralığının üstesinden daha iyi geldiği birçok engel olduğu için 868 MHz cihazlarla gerçekleştirilen başka bir kablosuz ağ da mevcuttur. Sonuç olarak kabaca 700 metre uzaklıkta bulunan ve bir tepenin arkasında yer alan üçüncü derin kuyu doğrudan diğer yükseltilmiş tanka bağlanabilir.

İki istasyon arasındaki yükseklik farkı yaklaşık olarak 100 metre olan 2.7 kilometre uzaktaki bir pompa istasyonu yükseltilmiş depo ile doğrudan bağlantılı olamazdı. Ayrıca, tepe ve ağaçların neden olduğu zayıflama 868 MHz modülleri için bile çok yüksektir. Tepede yer alan iletim istasyonu bu nedenle tekrarlayıcı olarak kullanılır. Buradan hem yükseltilmiş depo hem de pompa istasyonu için optimum bir kablosuz bağlantı kurulabilir.

Kablosuz bileşenler baskın olarak dijital sinyalleri trafo merkezlerinden yükseltilmiş depo kontrolörlerine iletir ve sinyalleri işler. Diğer şeylerin yanı sıra hata ve alarm mesajları rapor edilir ve akış hızları ve seviyeleri kaydedilir ve analiz edilir. Bu bilgilere dayanarak, pompalar yükseltilmiş tankları dolduracak şekilde suyu pompalamak için gerektiğinde çalıştırılır. Kontrol odasındaki bilgisayarlar yükseltilmiş depo kontrolörlerine GSM/GPRS modemleri vasıtasıyla erişir ve ilgili işletim durumunu gösterir. Buna ek olarak, giriş ve çıkışı belgelemekte ve su pompalama operasyonlarının istatistiksel değerlendirmelerini yapmaktadırlar. Santrallerde bir arıza olması durumunda sistem çağrı ekibini bilgilendirir.

Özet

Kablosuz çözümün uygulanmasından sorumlu proje ekibi  

Radioline kablosuz sistemi, Steffen Rehde ve Karlheinz König'in yanı sıra Thomas Pfeiffer'i de etkilemiştir (soldan sağa)

Otomasyon projesinden sorumlu Pfeiffer Electronic GmbH'ın Genel Müdürü Thomas Pfeiffer: "Radioline sistemi ile aldığımız olumlu deneyime ve iyi hizmete dayanarak gelecekte Phoenix Contact'ın kablosuz sistemlerini daha sık kullanacağız".

Ober-Mörlen su şebekelerini denetleyen Karlheinz König: "Kablosuz kanallar istikrarlı bir çalışma sağlıyor ve ilk günden bu yana bir kez bile başarısız olmadı." Dolayısıyla Radioline kolay, esnek ve sağlam bir çözüm sunmaktadır. Bu, parmakla çevrilen tekerlekle sinyalleri maksimum 250 istasyona dağıtmanın yanı sıra kablosuz ağda yazılımsız başlatma, genişletme ve değiştirme yoluyla elde edilir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat