Zeebrügge limanındaki yükseltme havuzu otomasyonu sayesinde gemi trafiğinde düzen

Genel bakış

Zeebrügge limanının havuz sistemi  

Zeebrügge limanının havuz sistemi

  • Zeebrügge Avrupa'daki en önemli limanlardan biridir. Belçika'daki en büyük ikinci ve en modern deniz ticaret limanıdır.
  • Sinyalizasyon ve diyagnostikte en zorlu emniyet gereksinimleri karşılanmalıdır.
  • Phoenix Contact havuz sistemine entegrasyon için fieldbus uyumlu sinyal ışıkları geliştirmiştir.
  • Phoenix Contact'ın komponent, sistem ve çözümleri Pierre va Damme havuzundan güvenli geçiş ve düzenli malzeme değişimi sağlar.

Müşteri profili

Zeebrügge'de Pierre van Damme havuzu  

Zeebrügge'de Pierre van Damme havuzu

Diğer birçok ürünün yanında Zeebrügge limanından çeşitli üreticilerin arabaları da dünyaya sevk edilmektedir.

Konteynır gemileri yılda 2.2 milyon araç taşır ve bu Belçika şehrini dünyanın en büyük merkezi yapar. Zeebrügge ro-ro (roll-on, roll-off) trafiğinde de Avrupa'nın en önemli limanıdır.

Uygulama

Zeebrügge limanındaki sinyal ışıkları  

Sinyal ışıkları en önemli komutları gösterir

Daha katı emniyet gereksinimleri nedeniyle Zeebrügge limanındaki yetkililer güvenilir bir sinyalizasyon ve diyagnostik sistemi arıyordu. En önemli gereksinimler yedekli güç kaynağı, yedekli fieldbus sistemi ve yüksek süreklilik ve diyagnostik kapasitesiydi.

Sinyal ışıkları IALA E200-1 ve EN 12699 koşullarını karşılamalı ve denizcilikteki sert ortam koşullarına uygun olmalıydı.

Çözüm

Sıralı kontrolör  

Sinyal ışıklarıyla haberleşme için Inline kontrolörler

Phoenix Contact bir sistem entegratörüyle beraber çalışarak havuz sistemine entegre olan fieldbus uyumlu sinyal ışıkları geliştirmiştir. Kırmızı, yeşil, sarı ve beyaz olarak temin edilen CSD-SL ürün gamındaki sinyal ışıkları IALA E200-1 ve EN 12699 koşullarını karşılar.

Mükemmel menzilleri yanında ışıklar yedekli güç kaynağı ve yedekli fieldbus sistemiyle öne çıkar. Iki güç kaynağı ve iki ayrı fieldbus modülü yüksek süreklilik ve diyagnostik kapasitesini garantiler. Sinyal ışıklarının muhafazası ve bağlantı teknolojisi denizcilikteki sert ortam koşullarına uygun tasarlanmıştır.

Zeebrügge limanının havuz sistemi  

Phoenix Contact'ın otomasyon teknolojisi güvenli geçiş sağlar.

PROFINET-bazlı ve yedekli kontrol teknolojisi

Havuz sisteminde kullanılan Phoenix Contact kontrolörleri sinyal ışıklarından bilgiyi üst seviye kontrol sistemine PROFINET real time Ethernet protokolü üzerinden iletir. Kontrol odasında çalışan personel aydınlık seviyesi, akım, gerilim ve LED durumları gibi bilgileri görebilir.

Sinyal ışıklarının diyagnozunun yanında her LED kontrol edilebilir. Phoenix Contact'ın kontrolörü diyagnoz verilerini doğrudan bir SQL veritabanına yazar ve burada arşivler. Phoenix Contact'ın sayısız komponent ve sistemi; örneğin klemensler, röleler, kontrolörler, I/O modülleri ve sinyal dönüştürücüler havuz sistemindeki dört kaldırma köprüsünün otomasyonu ve emniyetinde kullanılır.

Sinyal ışıkları PROFINET protokolü kullanılarak fiber optik bağlantıyla kontrol edilir. Kontrol komutları PROFINET destekli ILC 171 ETH 2TX kontrolörüne switch'ler üzerinden gönderilir. Üzerine sinyal ışıkları monte edilen sekiz metrelik direklerin her biri fieldbus master'lı iki ILC 171 ETH 2TX kontrolörü gerektirir. Haberleşme hattı düşerse diğer kontrolör görevi devralır ve anında durumu kontrol odasına bildirir.

Özet

Phoenix Contact'ın sinyal ışıkları ve otomasyon teknolojisi Zeebrügge'deki yükseltme havuzunun düzgün çalışmasını sağlamaktadır.

Sinyal ışıkları tüm operasyon boyunca kaptana en önemli komutları sağlar; havuzun kenarlarındaki bariyerlerin kapanması, su seviyesinin ayarlanması ve havuz kapısının açılması gibi. Phoenix Contact'ın komponent, sistem ve çözümleri Pierre va Damme havuzundan güvenli geçiş ve hızlı ve güvenli malzeme değişimi sağlar.

Ürünler

TanımTipSipariş No.
Ethernet tabanlı Modbus/TCP ve PROFINET protokollü Modular Inline kontrolörü.ILC 171 ETH2700975
LED sinyal ışığı, 300 mm, kırmızıCSD-SL 300 RD2701788
LED sinyal ışığı, 300 mm, yeşilCSD-SL 300 GN2701786
LED sinyal ışığı, 300 mm, sarıCSD-SL 300 YE2701787
Aksesuarlarıyla INTERBUS dallandırma modülü
(konnektör ve etiketleme alanı)
IBS IL 24 RB-T-PAC2861441
TanımTipSipariş No.
Ethernet tabanlı Modbus/TCP ve PROFINET protokollü Modular Inline kontrolörü.ILC 171 ETH
LED sinyal ışığı, 300 mm, kırmızıCSD-SL 300 RD
LED sinyal ışığı, 300 mm, yeşilCSD-SL 300 GN
LED sinyal ışığı, 300 mm, sarıCSD-SL 300 YE
Aksesuarlarıyla INTERBUS dallandırma modülü
(konnektör ve etiketleme alanı)
IBS IL 24 RB-T-PAC

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat