I/O modüllerinin hatasız ve hızlı bağlantısı

Genel bakış

Osman Gazi Köprüsü  

Tamamlanan Osman Gazi Köprüsü dünyanın dördüncü büyük asma köprüsüdür

  • Osman Gazi Köprüsü, İstanbul ve İzmir arasında planlanan 420 km'lik otoyolun temel unsurudur.
  • Köprüde yer alan yaklaşık 4500 I/O'dan gelen sinyaller S7-300/ET 200M kontrolörlerinin I/O modülleri tarafından işlenir.
  • Phoenix Contact'ın sistem kablolaması modülleri hızlı ve hatasız şekilde saha kablolarına bağlar.

Müşteri profili

Proje Müdürü Alper Arifoğlu  

Siemens Proje Müdürü Alper Arifoǧlu, elektrik bileşenlerini seçmekle görevliydi

Köprüyü inşa etmekle görevli Japon Grup IHI Corporation işin çeşitli kapsamlarını alt yüklenicilere verdi.

Süreçleri ve köprünün enerji besleme sistemini izlemek ve denetlemek için ihtiyaç duyulan SCADA (Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama) çözümü Siemens AG tarafından uygulanmıştır.

Uygulama

Kontrol panolarıyla konteynır  

Bakım seviyesindeki kontrol panosu konteynırlarıyla bir çatı parçasının kesit modeli

Ana besleme binaları, her biri yüksek, orta ve alçak gerilim seviyesine sahip olarak köprünün kuzey ve güney ucunda inşa edildi. Sistemin arızalanmasını önlemek için her iki alt sistem birbirine yedekli olarak bağlıdır.

Sinyal işleme köprünün bakım kademelerinde gerçekleşir. Böylece bu seviye özel kontrol panolarının bulunduğu konteynırlara ev sahipliği yapar. Veri toplama için farklı sinyal hatları, köprü altyapısını korumak için kalıcı izleme gerektiği için konteynırlarda birleşir.

Ayrıca araç, hava ve gemi trafiği için uygun aydınlatma ve sinyalizasyon daima sağlanmalıdır. Alt sistemlerin sinyalleri S7-300/ET 200M kontrolörlerinin I/O modülleri kullanılarak değerlendirilir. Siemens modülleri bağlamak için Phoenix Contact'ın sistem kablolama çözümünü kullanmıştır.

Çözüm

VIP-Power ön adaptörü  

Hızlı ve kolay bağlantı için VIP-Power ön adaptörü

VIP-Power Cabling ürün yelpazesi S7-300 kontrolörünün bağımsız I/O modüllerinin hızlı ve kolay Tak ve Çalıştır bağlantısını destekleyen geçmeli bir klemens sunmaktadır. Dolayısıyla geleneksel sistemlerde gerekli olan zaman alıcı tek kablolu kablolama ve doğru sinyal yönlendirmesini kontrol etmek için I/O işlev testi artık gerekli değildir. Hazır montajlı VIP adaptörlerin avantajlarından biri üretim işleminin sonunda yüksek gerilim testine tabi tutulmalarıdır. Aynı zamanda, ön adaptör ile klemens konnektörü arasındaki kabloların düzgün şekilde bağlandığından emin olmak için bir kontrol gerçekleştirilir. Bu, kullanıcıya hatasız ve güvenli bir bağlantı sağlar. Geçmeli Push-in çift katlı klemenslerle birleştirildiğinde, kontrolörün 40 bağlantı noktası sadece 70 mm genişliğinde bir donanımla yönlendirilebilir.

Proje Müdürü Alper Arifoǧlu'na göre karar vericiler, sistem kablolarını klemenslerin direkt bağlantı teknolojisi ile birleştirirken tasarruf edilen alan ve zamandan oldukça etkilendiler. Normal olarak mevcut uygulama için gerekli olduğu gibi marşaling seviyeli geniş bir kontrol panosu oluşturmak için yaklaşık on iş günü programlanmıştır. Mekanik kurulum çalışmaları için bir iş günü gerekir, geriye kalan dokuz gün ise elektrik bileşenlerini uygulamak ve saha kabul testi (FAT) yapmak için gereklidir. Alper Arifoğlu: "Önce kontrol panosu uygulaması gerçekten zaman planımızı tehdit ediyordu." "Sistem kablolarının kullanımı sayesinde, kontrol panosu imalatçısı aynı işi sadece iki günde yapmayı başardı; bu da programa uymamıza yardımcı oldu."

Özet

VIP-Power Kablolama ürün yelpazesini seçmek için bir diğer neden de kolay kullanımıdır. Tüm ET 200M I/O modüllerine uygun 20 veya 40-kut. versiyonlar mevcuttur. Burada bir analog modül veya röle çıkış kartı olması önemli değildir. Geniş iletken kesiti ve klemens konektörleri sayesinde, zayıf anahtarlama sinyalleri ve 250 V AC ve 6 A'a kadar yükler yönlendirilebilir. Phoenix Contact'ın sistem kablolaması kullanılarak Osman Gazi köprüsünde 24 kontrol panosunun bağlantıları yapılmıştır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat