Erasmus Köprüsü: Klerans yüksekliğinin güvenilir hesaplanması ve iletilmesi

Genel bakış

Rotterdamdaki Erasmus Köprüsü  

1996'da açılan Erasmus Köprüsü Rotterdam'ın simgesidir

  • Kuzey Denizi gelgitlerinden dolayı bazı gemiler belirli zamanlarda Rotterdam'daki Erasmus Köprüsünün altından geçemezler.
  • Gemilere ve köprüye herhangi bir zarar gelmemesi için, mevcut maksimum klerans yüksekliğini görselleştiren altı ekran paneli bulunmaktadır.
  • Ekran panelleri, AXC 1050 küçük ölçekli kontrolörden ilgili analog değerleri Radioline kablosuz sistemi üzerinden alır.

Müşteri profili

Proje Müdürü Richard Hecker  

Richard Hecker ölçme ve görüntüleme sistemlerinin ÆVO'ya entegrasyonundan sorumludur.

Erasmus köprüsü Rotterdam şehir merkezini Kop an Zuid bölgesine bağlamaktadır. 802 m uzunluğundaki yapının güney kesimi yüksek gemilerin geçişini sağlamak için yükseltilebilmektedir.

Gemi mürettebatı, altı adet ekran paneli aracılığıyla gerçek su seviyesine bağlı olan maksimum klerans yüksekliği konusunda bilgilendirilir.

Uygulama

Erasmus Köprüsünün kontrol merkezi  

Kontrol merkezinde baskül köprü kontrol edilir ve gemi trafiği izlenir

Altı ekran panelindeki görsel değerlere dayanarak gemi kaptanları kapalı köprünün altından geçip geçmemeye veya baskülün açılmasını beklemeye karar verebilir.

Önceki çözüm kabloluydu ve hataya meğilli olduğu gibi, zaman alıcı ve bakım yapılması pahalıydı. 2014 yılında sistem birkaç kez yıldırım düşmesiyle onarılamayacak şekilde hasar gördükten sonra modernizasyon projesini gerçekleştirmek üzere ÆVO B.V. görevlendirildi. Mevcut görselleştirme unsurları kalmalıydı. Ayrıca yeni kontrol merkezine bağlantı gerekli olmuştur.

Altı ekran paneline olan seri haberleşme proje boyunca zorluk teşkil etmiştir. Bunun nedeni önceki konseptin dokümantasyon eksikliği ve ekranların kontrolüdür Bu nedenle projenin başında, ekranların nasıl ele alınacağını aşama aşama belirlemek gerekiyordu. Uzmanlar daha sonra hangi bileşenlerin en uygun olduğunu belirlemişlerdir.

Çözüm

Axiocontrol AXC 1050 küçük ölçekli kontrolör  

AXC 1050 küçük ölçekli kontrolöre ek olarak, kontrol merkezindeki kontrol panosuna da I/O modülleri monte edilmiştir.

Mevcut deniz seviyesi iki basınç sensörü tarafından kaydedilir, analog bir değere dönüştürülür ve AXL F AI4 analog giriş modülüne iletilir. Axioline istasyonunun bir parçası olarak giriş modülü veriyi değerlendirmek üzere Axiocontrol AXC 1050 küçük ölçekli kontrolöre iletir. Daha sonra, ekran panellerinde gösterilen maksimum klerans yüksekliği, Erasmus Köprüsü'nün deniz seviyesi ile mutlak yüksekliği arasındaki farka göre hesaplanır.

Görselleştirme öğelerine seri veri iletimi için AXC 1050 kontrolörü, hesaplanan klerans yüksekliğini bir seri sinyal olarak Radioline kablosuz sistemi vasıtasıyla altı ekran paneline ileten AXL F RS UNI seri iletişim modülü ile desteklenmiştir.

Erasmus Köprüsü'ne bağlı her görselleştirme elemanı için ÆVO, kontrol odasının çatısındaki ilgili yönlendirmeli antenle noktadan noktaya bağlantı kurmuştur. Altı ekran paneline yönlendirmeli antenler de kuruldu, böylece seri güvenlik sinyalleri alındı ve hesaplanan klerans yüksekliği görüntülenmiş oldu. Gerilim dalgalarından kaynaklanan hasarları önlemek ve bu sayede çözümün emniyetli performansını artırmak için koaksiyal sinyal arabirimleri, Lambda/4 teknolojisine sahip fişlerle korunmaktadır.

Hollandalı yan kuruluşumuz Phoenix Contact BV'nin otomasyon uzmanları, tüm programlama görevlerini ÆVO'nun teknik özelliklerine uygun olarak gerçekleştirdiler. AXC 1050 küçük ölçekli kontrolör, IEC 61131-3'e göre standart bir PLC programlama dili ile programlandı. Uluslararası standart programlama dillerini, komut setlerini ve otomasyon sistemlerine yönelik yapıları uyumlaştırır. Bu, oluşturulan programların kolayca farklı platformlara taşınabildiği ve orada kullanıldığı anlamına gelir. Phoenix Contact'ın Hollandalı yan kuruluşunun ekibi ayrıca Radioline kablosuz çözümünü yapılandırdı ve kontrol sistemine bağladı.

Özet

Çözüm olarak Phoenix Contact'ın geniş ürün yelpazesine ait çeşitli bileşenler ve sistemler Erasmus Köprüsü altındaki maksimum klerans yüksekliğini görselleştirmek için kullanıldı.

Rotterdam'daki görev için en uygun çözüm çalışanlarımızın uzun yıllar altyapı uygulamalarında kazandıkları kapsamlı uzmanlık sayesinde ÆVO ekibi ile birlikte geliştirildi. Saha kabul testi sonrasında, tüm uygulama ÆVO'nun düzenli bakım ve 7 gün 24 saat acil servisine entegre edildi.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat