Kiel-Holtenau kanal havuzunda kablosuz tabanlı yapısal ölçme teknolojisi

Genel bakış

Kiel-Holtenau'da kanal havuzları  

Radioline kablosuz sistemi kanal havuzlarındaki bina operasyonlarının izlenmesini desteklemektedir.

  • 100 yıllık çalışmadan sonra Kiel-Holtenau kanal havuzu sisteminin su besleme yolları havuz kullanımdayken yenilenmiştir.
  • Yapım aşamasında yüksek kaliteli sensörler kapak sisteminin tüm önemli noktalarından ölçüm alır.
  • Uzak ölçme istasyonları merkezi kontrole ve alarm sistemine Phoenix Contact'ın Radioline kablosuz sistemleriyle bağlanır.

Müşteri profili

Federal Su Yolları ve Gemicilik Idaresi Almanya'da çok sayıda kanal havuzu işletmektedir, Kiel'deki Kuzey Baltık Denizi kanalı bunlardan biridir. Yılda yaklaşık 35,000 gemi su kanalından geçmektedir. Kiel-Holtenau havuz sistemi kanalın doğusunda yer almaktadır. Yüz yıllık çalışmanın ardından havuz gruplarının operasyonel güvenilirliğini korumak amacıyla Federal Su Yolları ve Gemicilik İdaresi yeni bir yapıda karar kıldı.

Uygulama

Sistem her birinde iki bölme olan büyük ve küçük havuz gruplarından meydana gelir. Havuzlar çalışmaya devam ederken en yeni teknoloji kullanılarak 400 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve yaklaşık 30 metre derinliğinde bir tünel açılacaktır. Bölmeler arasındaki birçok yeni şaft besleme kablolarını bağlamak için kullanılacaktır.

Glötzl MCC sistemleri  

Glötzl MCC sistemleri dört farklı bölgeye monte edilmiştir

Karlsruhe yakınındaki Rheinstetten'de yer alan Glötzl Gesellschaft für Baumesstechnik mbH şirketinin komponentleri kullanılarak yapım ve ölçüm sonuçlarının değerlendirilmesi gözlemlenecektir.

Kiel-Holtenau'daki kapak sisteminde dağıtılmış elemanlar dört bölgeden ölçüm bilgisi alır - buna MCC (Ölçüm Haberleşme Kontrolü) sistemleri adı verilir. Buradaki zorluk dört izole istasyonun merkez adada yer alan kontrol merkezindeki ana MCC master istasyonuna veri göndermek zorunda olmasıdır.

Istasyonlar ile kontrol merkezi arası birkaç yüz metredir ve arada havuz bölmeleri yer alır. Dolayısıyla kablo çekmek teknik ve ekonomik açıdan makul değildir.

Çözüm

"Bunu dikkate alarak Phoenix Contact'ın Radioline kablosuz sistemine yöneldik çünkü son derece esnek bir çözümdü" şeklinde açıklamaktadır Proje Müdürü Joachim Haberland. “Radioline modülleri ekstra maliyet oluşturmadan hem I/O sinyallerini ham de seri veriyi iletebilmektedir.”

Kiel-Holtenau'da havuz sistemine genel bakış  

Kiel-Holtenau'da havuz sistemine genel bakış

Kapak sistemine monte edilen sensörler yüzeyi büyük hassasiyetle tarar ve bölme duvarlarındaki her eğim veya hareketi kaydeder. Yer suyu seviyesi seviye sensörlerince on bölgede kaydedilir. Sensörler seri RS-485 arayüzü üzerinden gönderir.

Radioline kablosuz sistemi ölçüm elemanının doğrudan RS-485 çıkışına bağlanır ve değerleri kablosuz olarak kontrol merkezine bağlar. Burada MCC master veriyi kaydeder ve değerlendirir.

Glötzl Baumesstechnik Başkan Yardımcısı Jürgen Glötzl: "Ölçülen tüm değerler artık sürekli kaydedilmektedir, yani arızalar zamanında farkedilip gerekli önlemler alınabilmektedir"

Hem seri hem de I/O verisi iletilebilmektedir
Yeni Trusted Wireless 2.0 kablosuz teknolojisi endüstriyel altyapının özel ihtiyaçlarına yönelik yapılandırılmış Radioline sisteminin temelini oluşturur. Proses teknolojisinde sensör ağı çözümü olan WirelessHART ile fabrika otomasyonunda sıkça kullanılan Bluetooth ve Kablosuz LAN standartları arasındaki farkı kapatır.

Uygulama gereksinimlerine bağlı olarak Radioline modülleri çeşitli ayar seçenekleri sunar. Basit noktadan noktaya bağlantıdan kendi kendini iyileştiren örgüsel ağlara tüm ağ tipleri konfigüre edilebilir.

Özet

Jürgen Glötzl ve Joachim Haberland  

Başkan Yardımcısı Jürgen Glötzl ve Proje Müdürü Joachim Haberland

Radioline kablosuz sistemini kullanarak Federal Su Işleri ve Gemicilik Idaresi büyük maliyet ve zaman tasarrufu sağlamıştır.

Jürgen Glötz şu sonuca varmıştır: "Kablosuz modüller kaydedilen ölçüm değerlerini kontrol merkezine aylar boyunca kesintisiz aktarmaktadır ve bu benim kablosuz bağlantının kararlılığı konusundaki beklentilerimin çok üzerine çıkmıştır". "Bu olumlu tecrübeye dayanarak Phoenix Contact'ın kablosuz çözümlerini ileride de şüphesiz kullanmaya devam edeceğiz."

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat