Kanal kıyı aydınlatmasını kontrol etmek için uygun maliyetli uzaktan çözüm

Genel bakış

Gece kanal aydınlatması  

Kanal aydınlatması, geceleri bile gemilere güvenli geçiş sağlıyor.

  • Istimewa Elektro B.V.; offshore, altyapı, su ve çevre alanlarında uzmanlamıştır.
  • Gent-Terneuzen'in Hollanda kesiminin kanal kıyı aydınlatması merkezi ve yerel olarak kontrol edilebiliyor.
  • Radioline sistemi sadece komutları aydınlatma kontrollerine iletmekle kalmıyor, aynı zamanda köprülerden ve kilitlerden gelen çeşitli durum sinyallerini kontrol odasına aktarmak için de kullanılıyor.
  • Kablosuz sistem, kablo döşemeye kıyasla maliyetleri büyük ölçüde azaltıyor. İlave olarak, daima güvenilir veri iletimi sağlanıyor.

Müşteri profili

Gent-Terneuzen kanalındaki kablosuz istasyonu  

Kablosuz istasyonu, bir omni-yönlendirmeli anten ile teçhiz edildi.

Istimewa Elektro B.V., tecrübesi sayesinde 2016'da tüm yan limanlarla birlikte 26 kilometreyi bulan Ghent-Terneuzen kanalının Hollanda kesimi boyunca aydınlatmayı yenileme sözleşmesini üstlenmeye hak kazandı. Kanalın her iki tarafına lambalar monte edildiğinden, bu uzunluğun ikiyle çarpılması gerekir.

Uygulama

Kablosuz istasyonları dahil kanalın genel görünümü  

Aydınlatmayı anahtarlamak için kanal boyunca monte edilmiş toplam 17 adet bağlantı kutusu bulunuyor.

Rota işaret fenerleri, yani kanal kıyı aydınlatması, bir suyolundaki teknik altyapının zorunlu bir parçasıdır. Ghent-Terneuzen kanalının her iki kıyısı boyunca geceleri bile gemilerin güvenli geçişini sağlayan toplam 300 aydınlatma kulesi dikildi.

Istimewa Elektro, yeni LED lambaların daha verimli şekilde gruplandırılabilmesini sağlamak için güç şebekesine yerel olarak bağlanan ilave bağlantı kutuları monte etti. Ne var ki, aydınlatmayı hem merkezi hem yerel olarak anahtarlamayı sağlayacak kontrol hatları kurulmamıştı.

Istimewa Elektro'nun Proje Müdürü Wilco van Genderen; "Bu tür hatların yüksek montaj maliyeti nedeniyle, daha düşük maliyetli alternatif bir çözüm arayışına girmek zorunda kaldık." diyor. Istimewa Elektro'nun Teknik Mühendisi Max Verveer ise; "Sonunda Radioline kablosuz sisteminde karar kıldık ve böylece rakiplerimizden çok daha düşük bir fiyat teklifi verebildik." diye ekliyor.

Çözüm

I/O genişletme modüllü Radioline kablosuz modülü  

Her bir bağlantı kutusu, bir Radioline kablosuz modülü ve kontrol komutlarını iletmek için bir I/O genişletme modülü ile teçhiz edildi.

Phoenix Contact'ın teknik destek personeli başlangıç rota planlamasını tamamladıktan sonra, kablosuz modüllerinin ve antenlerin ideal konumlarını sahada tespit etti. Bu, aydınlatma için bağlantı kutularının bazı durumlarda birbirlerinden çok uzağa monte edildiklerini, ağaç veya binalar gibi engeller tarafından gizlendiğini ortaya çıkardı. Bu koşullar altında, modüler Radioline sistemi çeşitli kablosuz frekanslarının kullanımını mümkün kılmaktadır. Kablosuz uzmanları, Istimewa Elektro'daki sorumlulara 868 MHz cihazlarla bir test yapmalarını tavsiye etti. Genellikle kullanılan 2,4 GHz frekans bandıyla karşılaştırıldığında, 868 MHz bandı engellere karşı daha iyi bir penetrasyona sahiptir. Bunun nedeni, daha düşük frekans aralığı ve izin verilen daha yüksek iletim gücüdür.

Aydınlatmayı anahtarlamak için kanal boyunca toplam 17 bağlantı kutusu monte edildi. İki kutu arasındaki en büyük mesafe iki kilometreden fazladır. Her bir bağlantı kutusu, kontrol komutlarını iletmek için kullanılan bir I/O genişletme modülüyle birlikte bir Radioline kablosuz modülü ile teçhiz edildi. Kutu başına iki ışık zinciri (kuzey/güney) etkinleştirildi. Bu, gün karardığında otomatik olarak gerçekleşir, fakat aynı zamanda bir köprü görevlisi tarafından manuel olarak veya Terneuzen'deki merkezi kontrol odasından da etkinleştirilebilir. "Kablosuz ağını sadece aydınlatmayı kontrol etmek için kullanmıyoruz. Aynı zamanda köprü ve kilitlerden gelen çeşitli durum sinyallerini kontrol odasına iletmek için de kullanıyoruz," diyor, Istimewa Elektro'da planlayıcı olarak çalışan Herman de Grave. Artık, iletim yolları sayesinde kullanım kapasitesi çok yükseldi; istasyonlar arasındaki görüş hattını engelleyebilecek büyük gemiler bile bir kablosuz haberleşme arızasına neden olmuyor. "Kablosuz modülüne entegre edilen çubuk grafik gösterge ve RSSI sinyal çıkışı sayesinde antenleri hizalamak kolaydı." diye devam ediyor Max Verveer.

Özet

Istimewa Elektro, Radioline sisteminin kullanımından kaynaklanan önemli maliyet tasarrufları sayesinde Ghent Terneuzen kanalı boyunca yenileme sözleşmesini üstlenmeye hak kazandı. "Kablosuz ağ, Nisan 2017'den beri işletimde ve şimdiye kadar beklentilerimizi tamamen karşıladı. İlk yıldır sis, kar veya büyük gemilerin geçişi sırasında hiç arıza olmadı." diyerek sözlerini noktalıyor Wilco van Genderen.

Radioline, firmaya özel Trusted Wireless 2.0 kablosuz teknolojisine dayandığından, protokol genel erişime kapalıdır ve bu da yetkisiz girişlere karşı daha iyi koruma anlamına gelir. Ayrıca, 128-bit AES şifreleme ve bütünlük kontrolü gibi güvenlik mekanizmaları uygulanmıştır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat