Segment kontrol çözümü

Genel bakış

Park yönetimi: izleme ve kontrol  

Park yönetimi: izleme ve kontrol

  • Büyük fotovoltaik sistemlerin verimli işletimi sürekli izleme ve segment seviyesinde kontrol gerektirir.
  • Phoenix Contact'ın Array Control'ü ile planlamacılar ve sistem operatörleri tüm verilerin toplanması ve etkin park yönetimi için erişilebilir olmasını sağlayan kanıtlanmış ve güvenilir bir çözüme sahip olur.
  • Çözüm montaj dostudur ve büyük fotovoltaik sistemlere kolayca entegre edilebilir.

Uygulama

Array Control  

Array Control şalt ve kontrol cihazı tertibatı

Büyük fotovoltaik sistemleri etkin işletebilmek için izleme ve kontrol gerekir.

10 MW bir solar sistem her 20 panel için 2500 diziden oluşur. Birçok dizi kombine kutusu, invertörler ve referans sensörleri, hava istasyonları veya enerji sayaçları gibi ilave izleme komponentlerinden oluşur.

Çok sayıda ölçüm verisi toplanmalı ve işlenmeli, invertörler kontrol edilmeli ve sistem durumu üst kademe veri yönetim sistemine aktarılmalıdır.

Çözüm

Toplanan veri hacimi çok büyük olduğu için fotovoltaik park array adı verilen sıralara bölünür. Phoenix Contact'ın Array Control şalt ve kontrol tertibatında bir kontrolör vardır. Bu array'deki invertörlerden, veri kaydedicilerden ve enerji sayaçlarından üniform bir veri modeline göre ölçüm değerlerini toplar ve merkezi kontrol odasındaki üst seviye SCADA sistemine iletir.

Ön programlı fonksiyon blokları komponentlerin Array Control bağlantısını kolaylaştırır. Ağda aşırı yoğunluk olursa Array Control invertörü kontrol ederek gücü azaltır. Ayrıca Array Control birçok diyagnostik fonksiyonunu yerine getirir, ör: bir dizinin performansı düştüğünde. Durum mesajları ör: hırsızlığa karşı koruma veya cihaz arızaları için, kaydedilen değerleri tamamlar. Tüm veriler 25 yıla kadar arşivlenir.

Phoenix Contact'ın Park Yönetim sisteminin yapım bloğu olarak Array Control büyük fotovoltaik sistemlerin verimli işletilmesini sağlar.

Büyük fotovoltaik sistemlerin izleme ve kontrolü  

Array Control – büyük fotovoltaik sistemlerin verimli işletimi için

Avantajlarınız

  • Akıllı otomasyon çözümleri sayesinde düşük mühendislik ve işletme maliyetleri
  • Üniform bir veri modeliyle segment seviyesinde tüm verilerin toplanması için temel uygulama
  • Çeşitli invertörlerin, DC ölçerlerin ve izleme komponentlerinin ön programlı fonksiyon bloğu kütüphanelerini baz alarak kolay entegrasyonu
  • Veri işleme ve miktardaki artış ihtiyaçları için ölçeklenebilir

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat