Entegre fotovoltaik ile eski çiftlik binası restore edildi

Genel bakış

Binaya entegre fotovoltaik için güneş kepenkleri  

Binaya entegre fotovoltaik için güneş kepenkleri

  • Binaya entegre fotovoltaik (BIPV) halen niş çözümlerdir.
  • Ancak bu alan BIPV'in mimarlara ve bina sahiplerine açtığı tasarım olanaklarını giderek daha fazla göstermeye başlamış görünüyor.
  • Eski bir çiftlik binası yenilenirken fotovoltaik modüller Phoenix Contact'ın SUNCLIX mini serisi konektörleriyle kablolandı.
  • Pencerelerdeki kepenkler bile PV modülleri gibi hareket eder.

Müşteri profili

Binaya entegre PV ile hasat evinin restorasyonu  

Uckermark'daki hasat evi

Nechlin küçük köyü, Uckermark bölgesinde Berlin'in kuzeydoğusuna araçla bir buçuk saatlik mesafede bulunur. Köyün kalbinde hasat sonu ürünlerinin depolandığı hasat evi yer alır.

Birkaç yıl önce eski çiftlik binası, düşük enerji tüketen bir ev oluşturmak için güzelce restore edildi.

Uygulama

Güneş mimarı Astrid Schneider  

Güneş mimarı Astrid Schneider BIPV'nin koyu bir yandaşıdır

Binaya entegre fotovoltaik veya kısaca BIPV fotovoltaik panellerin tüm bina cephesine entegre edilmesini tanımlamaktadır. Bu nedenle fotovoltaik paneller çatı kaplaması, yalıtıcı cephe, gölgeleme elemanları, balkon parapetleri veya kaplama gibi dış cephenin çeşitli işlevlerini dikkate alır.

Güneş pilleri ayrıca tek veya çift cam şeklinde entegre edilebilir. Bu elemanlar temel olarak yapı elemanları olarak işlev görürken, enerji üretimi için de kullanılabilir.

PV'yi bina cephesine entegre eden ünlü güneş mimarı Astrid Schneider: "Hasat evinin kapsamlı restorasyonu sırasında, klasik inşaat malzemelerinin enerji odaklı bir konsepti uygulamak için PV komponentleri ile değiştirilmesi gerekiyordu." "Fotovoltaiklerin eklenmesiyle yapı elemanları, eski evi kendi enerjisinin yenilikçi bir jeneratörüne dönüştüren ek bir işleve sahip olmuşlardır."

Çözüm

Hasat evindeki PV panjurları  

PV panjurları pencereye paralel olarak yerleştirilebili.

Schneider, PV panelleri tüm tavan kaplamasına yerleştirmekle kalmadı, aynı zamanda estetik cam-cam modüllerini güney batı cephesindeki pencerelerin üstündeki gölgeleme unsurları olarak kullandı. Gerekirse güneş panjurları pencere ile paralel olarak bunların önüne çekilebilir. Bu nedenle gölgelendirme ve görsel bir kaplama sağlarlar.

"Buradaki mimari sorun, panjurların hareket mekanizmasının modüllerin güvenli elektrik bağlantısı ile optimum entegrasyonudur." Böylece besleme kabloları mekanikteki profiller vasıtasıyla çekildi. "Güneş modüllerinin uzun hizmet ömrü boyunca, 30 yılı aşkın bir sürede sürekli hareket nedeniyle kablo bu hassas noktalarda aşınabileceğinden, her iki uca güvenilir konektörler yerleştirdim. Bu modüllerin işletmesi kolaydır ve arıza durumunda kolaylıkla değiştirilebilir."

PV bina entegrasyonu için SUNCLIX mini  

Kompakt dış boyutlarıyla SUNCLIX mini bina entegrasyonu için idealdir

Açık alanlarda veya çatı katındaki rastlantısal unsurlar görünür alanlarda ortaya çıktıklarında daha önemli hale gelir ve estetiği etkiler. Modüller yalnızca göze hoş gelmekle kalmayıp bağlantı teknolojisinin gizlenmiş olması gerekir. Schneider burada Phoenix Contact'ın SUNCLIX mini konektörlerini seçti; bunlar dar tasarımları ile BIPV için özel olarak geliştirilmiştir. Bu bağlantı teknolojisinin görülmesini önler.

Sekiz güneş panjurunun monokristal cam-cam modülleri 1160 watt kümülatif bir çıkışa sahiptir ve ahşap çerçeveleri ile binanın görsel görünümünü tamamlar. Elemanlar ancak yakın incelemeyle görülebilir. Başlangıç durumunda panjurlar pencerelerin kenarında yer alır. Bunları görsel kapak veya gölgelendirme unsurları olarak kullanmak için özel olarak tasarlanmış bir mekanizma vasıtasıyla pencere önünde hareket ettirilir ve içeriden kilitlenirler.

Özet

Nechlin'deki hasat evinde güneş mimarı Astrid Schneider fotovoltaiklerin tarihi bir binaya ne kadar kolay entegre olabildiğini göstermeyi başardı. Gelişmiş bağlantı teknolojisi sayesinde montaj, binanın genel estetiği ve görselliğini etkilemeksizin ve özellikle düşük bakım gerektirmesi için tasarlandı.

Schneider: "Planlamacılardan mülk sahiplerine kadar herkesin beklentilerinin karşılandığı hasat evi projesini, çok sayıda heyecan verici proje için bir referans olarak gördüm." “EU Bina Yönetmeliği sayesinde BIPV çok hızlı gelişmektedir.”

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat