Güvenli fren kontrolü için röleler

Güvenli fren kontrolü için röleler

Demiryolu teknolojisinde güvenilir anahtarlama

Demiryolu röleleri sensör ve kontrolör arasında elektriksel izolasyon sağlar.

Avantajlarınız

  • Kapsamlı elektronik devreler sayesinde rölenin optimum çalışması
  • TX sınıfına kadar genişletilmiş sıcaklık ve giriş gerilim aralığı
  • Sağlam, geçmeli röle: sıçrama korumalı (RTIII koruma), toz ve neme karşı korumalı
  • DIN EN 50155'e göre titreşime ve darbeye dayanıklı
  • DIN EN 50178'e göre bobinle kontak arasında güvenli izolasyon

Uygulama

Fren kontrolü trendeki emniyet sistemlerinden biridir. Uygulamaya bağlı olarak fren kontrolüne ek akıllı fonksiyonlar entegre edilebilir, örneğin yüke bağlı frenleme veya acil frenleme ekipmanı gibi. Bu anlamda acil frenleme anında disk frenler ek fren sistemleriyle desteklenir.

Çözüm

Phoenix Contact'tan demiryolu röleleri  

Phoenix Contact'tan demiryolu röleleri

Phoenix Contact'ın özel röle modülleri yardımcı fren sistemlerinin kontrolünde kullanılır. Yardımcı freni, örneğin manyetik ray frenini aktive etmek için öncelikle bazı koşullar sağlanmalıdır: taşıma aksı üzerindeki döner transdüserler hareket hızını sürekli algılar ve değerlendirir.

Belirli bir hızdan itibaren demiryolu rölesine bir sinyal gönderilir. Elektromekanik röle anahtarlama yapar ve 24 V DC sinyali merkezi kontrolöre gönderir. Ayrıca röle saha sensörü ve kontrolör arasında elektriksel izolasyon da sağlar.

Raylı taşıtlarda yagın olan elektriksel enterferans sinyalleri veya transientler filtrelenir. Böylece merkezi kontrolör aşırı gerilim ve aşırı akımdan korunur ve sistemin emniyetle ilgili tüm fonksiyonları hatasız çalışır.

Güvenilir temas için sert altın kaplı kontaklar

Demiryolu rölelerinin güvenli anahtarlaması sert altın kaplı kontaklarla mümkün olur. Kaplama kontaklar üzerinde oksit tabakalarının oluşmasını önler. Bu demiryolu rölesinin sadece bir özelliğidir, altın kontaklar düşük akımlı yük veya sinyallerin anahtarlandığı endüstriyel uygulamalarda da kullanılır.

Özel rölelerden bahsederken PLC.../21RW modülü baştan EN 50155 demiryolu standardına uymak zorundadır. Elektromekanik röleler genellikle EN 61810'a uymak zorundadır.

Ekstrem sıcaklıklarla sık karşılaşılır

Demiryolu röleleri geniş sıcaklık ve giriş gerilim aralığında çalışır. Bu EN 50155'in zorunluluklarından biridir çünkü ortam sıcaklığı pratikte büyük önem taşır.

Fren kontrolünün kumanda panoları vagon zeminin altına monte edilir. Vagon gövdesi çelikten imal edilir ve ısı yalıtımı yapmaz. Trenin kullanıldığı zaman ve bölgeye bağlı olarak vagon gövdesinin içindeki sıcaklık endüstriyel ortamlarda karşılaşılan ortam sıcaklığından çok farklı olabilir.

Ekstrem durumlarda nominal gerilimin %125'ine kadar bir giriş gerilimi +70°C sıcaklıkla aynı anda oluşabilir. Yüksek gerilim nedeniyle röle modülünden daha fazla akım akar ve kendini ısıtmaya başlar. Aynı anda yüksek sıcaklıklık da ortaya çıkınca normal bir röle modülü kısa sürede bozulur.

Demiryolu röleleri için diğer uygulama alanları

Phoenix Contact'ın demiryolu röleleri raylı taşıtlardaki birçok uygulamada kullanılabilir, örneğin vakumlu tuvalet kontrolü. Saha seviyesi ile kontrolör arasındaki bağlantı olan röle elektriksel izolasyon sağlar.

Demiryolu endüstrisi için özel olarak geliştirilmiş röleler, 6.2 mm'lik ince yapılarıyla esnek şekilde takılabilir ve dolayısıyla kullanımları kolaydır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300