Tren kontrolü için kablolama çözümleri

Tren kontrolü için kablolama çözümleri

Güvenli ve hatasız ağ

Hatasız kontrol sistemleri için Ethernet ağ izolatörleri ve kalıplı konnektörler.

Avantajlarınız: kalıplı konnektörler

  • SPEEDCON M12 sayesinde hızlı montaj
  • EN 45545-2'ye uygun malzeme seçimi sayesinde demiryolu onaylı fişler ve kablolar
  • Özel titreşimli frenle güvenli kilitleme
  • Sıcaklık etkilerine dayanıklı – geniş sıcaklık aralıkları ve sıcaklık şokları için test edilmiş

Avantajlarınız: FL ISOLATOR M12

  • 4 kV potansiyel farklara kadar elektriksel izolasyon sayesinde ağ komponentlerinin korunması
  • SPEEDCON hızlı kilitleme sayesinde titreşimsiz M12 bağlantı teknolojisi
  • EN 50155 ve EN 50121'e uygun olarak demiryolu uygulamaları için onaylı

Uygulama

Tren kontrol sistemi  

Tren kontrol sistemi

Tren kontrol sistemi genellikle hiyerarşik yapıdadır. Farklı fonksiyon ve gereksinimli birçok kontrol seviyesinden oluşur.

Tren bus'ı
En üst kontrol seviyesi veya tren bus'ı tüm treni kapsar ve trenin her bölgesinden kararlı veri haberleşmesi sağlar. Burada veri hızları ortalama olduğu için haberleşme Cat 5 Ethernet ile uygulanır. Kontrol seviyesi emniyet ve onay için gereklidir ve kesintisiz sürekliliği sağlanmalıdır. Bu nedenle kablolar ve diğer altyapı komponentlerine büyük talepler yüklenir.

Araç bus'ı
İkinci seviye araç bus'ı tren bus'ına bağlıdır ve kontrol seviyesini oluşturur. Bu seviyede tren fonksiyonlarının yanında emniyetle ilgili frenler, kapılar veya havalandırma kontrol edilir. Bu seviyedeki gereklilikler emniyet, onay ve süreklilik açısından tren bus'ınkiyle aynıdır. Genellikle Cat 5 PROFINET olarak uygulanır.

Yardımcı sistemler
Trenlerde emniyet veya onay gerektirmeyen başka sistemler de vardır. Araçta ağ geçitleri üzerinden bağlıdırlar. Bunlar arasında diller ve bilgi (entegre radyo veya hız), izleme (kameralar) veya entegre medya (Internet) yer alır. Burada süreklilik ve yüksek veri hızı esastır – emniyet ve onay gerektirmezler. Bu nedenle genellikle 10 Gigabit Cat 6A Ethernet kullanılır.

Çözüm

M12 RAIL serisi  

M12 RAIL serisi kalıplı konnektörler

 

Phoenix Contact'ın M12 RAIL serisi kalplı konnektörleri trenin tüm kontrol seviyeleri için güvenilir kablolama sistemleri sağlar

  • Kodlu sensör/aktüatör kablosu
  • 4 pinli D-kodlu Ethernet/PROFINET kablosu
  • Yüksek veri hızı için X-kodlu M12 (10 Gbps).

Bu sebeple plastik malzemelerin ve kabloların ateşe olan tepkileri dikkate alınır. Bu malzemeler EN 45545-2 standardını karşılar ve trenlerde sorunsuz kullanılabilir.

Demiryolu endüstrisinde partner olan Phoenix Contact tüm elektrikse testleri yapılmış kalıplı M12 kablolar üretir. Demiryolu taşıtı içinde pahalı ve zaman alıcı sorun tespit ve giderme işleri ortadan kalkar.

FL ISOLATOR  

FL ISOLATOR dahili ağın direncini arttırır

FL ISOLATOR bakır Ethernet kablosunda elektriksel izolasyon sağlar. 4 kV'a kadar yüksek kaliteli izolatörlerin kullanılmasıyla endüstriyel uygulamalarda elektromanyetik etkilere dayanım arttırılır.

Ağ komponentleri ve pahalı cihazlar potansiyel farklara karşı korunur. Olası iletim hızı 10/100 Mbps'dir. Pasif cihaz güç kaynağı olmadan kullanılabilir. Bu nedenle FL ISOLATOR korunacak cihazdan hemen önce veya aracın ağ bağlantısının olduğu yerin hemen öncesine ve hemen sonrasına entegre edilir. Böylece Ethernet kablosunun trenin kompartmanlarında farklı potansiyelde olması önlenir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300