Modüler proses otomasyonu

Rafineriler

Proses sistemlerinin modüler otomasyonu

Her ihtiyaca uygun bir karşılık

Piyasaya sürülme süresi, diğer ürünler için, aşılar için olduğu kadar nadiren önemlidir. Grip mevsiminin başlamasından kısa bir süre önce sadece birkaç hafta için yeterli miktarda ilaç bulunmalıdır. Bunun anlamı karmaşık bir kimyasal ürünü laboratuardan üretime hızlı şekilde sokmaktır. Çıkış, talebe bağlı olarak esnek bir şekilde ölçeklenebilmeli ve rekabetten hızlı olmalıdır.

Mevcut sistemlerdeki zorluk nedir?

Proses endüstrisinde modüler otomasyon  

Proses endüstrisinde modüler otomasyon

Bugün, proses endüstrisinin birçok yerinde sistemler merkezi olarak otomatikleştiriliyor. Özellikle dünya çapındaki sistemlerde bu en verimli ve en uygun üretim türüdür. Tüm aktüatörler ve sensörler doğrudan merkezi kontrol sistemine bağlanır. Bununla birlikte, kimyasallarda ve ilaç endüstrilerinde farklı bir hikâye vardır: gerekli olan nihai ürüne bağlı olarak, sistem diğer formüllerin üretilebilmesi için bir dönüşüm geçirir.

Lezzet katkı maddeleri, etken maddeler, renklendiriciler veya enzimler söz konusu olduğunda, şirketler yeni pazar gereksinimlerini karşılamak için yenilikçi ve her şeyden önce hızlı şekilde yanıt vermelidir. Bu nedenle, son kullanıcılara çok hızlı ulaşması gereken yeni ürünler geliştirilmektedir. Sistemde bir değişiklik içeren yeni bir formülasyon olduğunda sistem hem mekanik hem de yazılım açısından ayarlanmalıdır. Kompleks ayırıcılar veya filtreleme modülleri gibi yeni modüller eklendiğinde, genel sürece entegre edilmesi gereken bağımsız işlevlerle bu ayar birkaç hafta sürebilir.

Yeni çözüm: Endüstri 4.0 veya NAMUR önerisi NE 148

Proses analiz merkezi  

Proses analiz merkezi

Makinelerin dijitalleşmesi ve katma değerli zincirler yoluyla piyasaya sürmenin optimizasyonu ile ilgili ise, o zaman bu Endüstri 4.0 ile ilgilidir ve NE 148 ayrıca bir Endüstri 4.0 kullanım durumu olarak kabul edilebilir:

NE 148 NAMUR önerisi modüllerin, tüm fonksiyonlarla birlikte, üst düzey mühendislik ve kontrol sistemi tarafından okunabilen, standart bir açıklama içerdiği modüler bir sistemi anlatmaktadır.
ZVEI (Alman Elektrik ve Elektronik Üreticileri Birliği) tarafından verilen teknik raporda, otomasyon şirketleri, NE 148'in olası bir uygulamasını açıklamaktadır: bir Modül Tipi Paket (veya kısaca MTP); bir ofis yazıcısındaki gibi tüm modül için bir sürücü görevi görür. Bu, modülün tipini, modülün sağladığı hizmeti ve yerinde ve uzaktan nasıl çalıştırıldığını tanımlar.
Sistem bu MTP'ye sahip aygıtlardan oluşuyorsa ve sistem bu MTP'leri yorumlayabilen bir kontrol sistemi ile donatılmışsa, o zaman bir haftalık modül entegrasyon süreci yeni formülasyonun basit bir parametrelendirmesi olurdu.

Bu, ürünün pazara çok daha hızlı şekilde sunulması ve rekabet avantajlarından tam olarak yararlanılabilmesi anlamına gelir.

 

Dünya çapındaki sistemler bile MTP'den yararlanabilir

Ana süreç merkezi olarak otomatikleştirilse de, ikincil işlemler (kompaktörler, kompresörler, su arıtma, vb.) uzun zamandan beri merkezi olmayan otomatik paket birimleri tarafından sağlanmaktadır. Bugün bu, entegrasyon açısından benzer bir karmaşıklık seviyesi ile sonuçlanmaktadır. Bir MTP'de fonksiyonların ve hizmetlerin tanımlanması sayesinde, modülerliğin üretime getirdiği tüm avantajlar tamamen kullanılabilir, böylece uçtan uca mühendislik sağlanır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat