Rusya'daki bir petrol boru hattında ölçme ve veri toplama

Transneft ulusal petrol boru hatlarını işletmektedir

Transneft Moskova'da kurulu, ulusal petrol boru hatlarını işleten Rusya devletine bağlı bir şirkettir.

Şirket 1993'te kurulmuştur ve halen toplam 50,000 km'lik uzunluğuyla dünyanın en büyük boru hattı sistemine sahiptir.

Uygulama

Transneft'in işlettiği boru hattı sistemlerinden biri ESPO (Doğus Sibirya Pasifik Okyanusu) boru hattıdır. 2757 km uzunluğundadır ve Çin'deki Daqing'e yılda 15 milyon ton petrol sağlamaktadır.

Gelecekte kapasiteyi 30 milyon tona çıkarmak ve petrolü 4700 km uzunluğunda bir boru hattıyla Japonya ve Güneye Kore'ye taşıma planları vardır. Bunun için 32 pompa istasyonuna ve 13 tank sahasına ihtiyaç vardır.

Transneft Phoenix Contact'ın kendinden güvenli sinyal dönüştürücülerini kullanarak proses bilgilerini sahadan istasyon kontrol merkezine taşımaktadır.

Çözüm

Çok yönlü ve güvenilir: PLC röle modülleri  

Çok yönlü ve güvenilir: PLC röle modülleri

Üniversal sıcaklık ölçüm transdüserleri, dirençli termometre ve termokupl sıcaklık sinyallerini analog 4 ... 20 mA sinyale dönüştürür. Ex i tekrarlamalı güç kaynaklarıyla beslenirler.

Sonra giriş izolasyon kuvvetlendirici analog sinyalleri kontrol odasındaki güvenli bölgeye taşır. Yenilikçi devre teknolojisi sayesinde 12.4 mm genişliğindeki Ex i izolatörler hassas sinyal işleme (lineerlikten sapma < %0.1) ve düşük güç tüketimi (maksimum tekrarlamalı güç kaynağı: 1.3 W) sağlar.

Girişler, çıkışlar ve besleme birbirlerinden elektriksel olarak izole edilmiştir. Kullanılan tüm izolatörler HART protokolünü çift yönlü olarak iletir. İzolatörler ATEX onaylıdır ve zone 0'da kendinden güvenli çalışmaya uygundur.

Konseptimiz Ex izolasyonun giriş klemensleriyle kombine edilmesini sağlar. Böylece modüler klemenslerden oluşan tüm bir DIN rayı ortadan kalkar ve hem önemli oranda alan kazanılır hem de potansiyel hata kaynakları önlenir.

Entegre ayırma bıçakları ve test soketleri Ex-i kablolarının sorunsuz ayrılmasını sağlar. Bu da devreye almayı basitleştirir. Ex-i modüllerin geçmeli tasarımı fonksiyonel uyarlamaların kolayca gerçekleştirilmesini sağlar.

Ex-i modüllere ek olarak Transneft Phoenix Contact'ın güç kaynaklarını, montaja hazır sistem kablolarını ve PLC rölelerini de kullanmaktadır.

Özet

Process Interface PI Transneft'e kendinden güvenli devreler için geçmeli elektronik modüller ve taban klemensleriyle yenilikçi bir çözüm sunmaktadır.

Avantaj: elektronik modül fonksiyonları içerir, taban klemensini değil. Düşük genişlik %30 ek yer kazandırır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300