Almanya Lingen'deki GDF SUEZ'de kablosuz sinyal iletimi

Enerji tedarikçisi GDF SUEZ Almanya

GDF SUEZ E&P DEUTSCHLAND GmbH Almanya'da doğal gaz ve petrol arama, çıkarma ve pazarlamasında aktiftir.

Yenilikçi teknoloji ve oldukça uzmanlaşmış çalışanlarıyla şirket Avrupa'da güvenilir enerji tedariğinde önemli bir rol oynamaktadır.

Şirket dünyanın en büyük enerji grubunun bir parçasıdır: GDF SUEZ Group.

Uygulama

GDF Suez E&P Almanya GmbH ham petrol ve doğal gazı Lingen'in on kilometre kuzeyinde yer alan Bramberge petrol sahasından temin etmektedir. Petrol, doğal gaz ve tuzlu su karışımı 900 metre derinlikten çıkarılır.

Ayrıştırmadan sonra çökmüş su enjeksiyon pompalarına aktarılır. Su rezervuar kayacına petrol sahasının kıyısında bulunan altı enjeksiyon kuyusuyla geri enjekte edilir.

Önemli bir proses parametresi olan kuyulardaki enjeksiyon basıncı sürekli izlenmelidir. Ilk başta bu işlem kontrollerle ve verilerin manüel toplanmasıyla yapılıyodu.

Çözüm

Trusted Wireless çözümü  

Trusted Wireless çözümü

GDF SUEZ'de ölçme ve kontrol teknolojisinden sorumlu Friedrich Schulte: "Karmaşık kablo tesisatına alternatif arayışı içindeyken kablosuz bir çözüm seçtik – Phoenix Contact Trusted Wireless".

Trusted Wireless modüllerini kullanarak Schulte iki elverişsiz konumdaki kuyuyu bağlayabildi. Sahanın kuzeyinde yer alan ve merkezi enjeksiyon pompasına 600 metre uzaklıktaki kuyudan ölçüm değerlerini iletmek için demiryolu hattının kesilmesi gerekiyordu.

Kablo çözümü çok fazla kazı işi gerektirmekteydi. Schulte: "Demiryolu hatlarının altında kazı yapmak yüksek maliyet ve emniyet içermesinin yanında birçok idari süreç ve onay da gerektirir. Kablosuz bağlantıyla bunun önüne geçtik" şeklinde açıklamıştır.

Kablosuz kanal RAD Line I/O kablosuz iletim sistemiyle kuruldu. Verici ve alıcı arasında iki dijital sinyal ve bir analog sinyal iletir. Kapsamlı kablosuz aksesuarlarından panel antenler, olumsuz ortam şartlarına rağmen 600 metrelik mesafenin sorunsuz kapsanmasını sağlar.

RAD-Line I/O modüllerinde kullanılan Trusted Wireless teknolojisi trenlerden veya yüksek gerilim sistemlerinden etkilenmez.

Ikinci kuyu da zor bir bölgede, petrol sahasının güneydoğusunda yer alıyordu. Burada neredeyse hiç altyapı yoktu. Kablosuz modüller Phoenix Contact'ın endüstriyel kablosuz uygulamaları için özel olarak geliştirdiği güneş enerjisiyle çalışan güç kaynaklarıyla beslenmiştir.

Güneş hücrelerine ek olarak güneş modülünün şarj kontrolörü, güneş pilleri ve aşırı gerilim koruma içeren yapılandırılmış kumanda panosu vardır.

Özet

Emsland'daki GDF SUEZ E&P DEUTSCHLAND GMBH kuyularında yer alan ölçüm istasyonlarına önceden her gün gidilmesi gerekiyordu. Su enjeksiyonu basınç değerlerini elde etmek için bu gerekliydi.

Artık bu bilgiler Phoenix Contact'ın Trusted Wireless çözümüyle kesintisiz iletilmektedir.

Güvenlik ve verimlilik böylece ciddi oranda artmıştır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat