Sistem kablolama konsepti yeni kontrol sistemine dönüşümü kısaltır

Genel bakış

Polisitren tanecikler  

Trinseo ürün gamı polistren gibi termoplastik reçine içerir

  • Bir plastik tesisindeki 30 yıllık kontrol sisteminin modern bir çözümle yenilenmesi gerekliydi.
  • Sistem kablolama konsepti saha sinyallerinin yeni ABB kontrol panolarına hızlı ve hatasız iletilmesini sağlar.
  • Güvenilirlik kontrolünü takiben adaptör başına yalnız bir sinyalin rastgele kontrolü gerekir.

Müşteri profili

Tessenderlodaki Trinseo sahası  

Tessenderlo'daki Trinseo sahası

Yardımcı malzemeler üreten Trinseo Plastics özel polimer çözümlerine konsantre olmuştur.

Ürün aralığı geniş bir termoplastik reçine çeşidini içerir. Bunlar arasında Belçika Tessenderlo sahasında üretilen polisitren malzemeler de bulunur.

Uygulama

Global Proses Kontrol Mühendisi Wim van Drongelen  

Wim van Drongelen tüm sahanın yenilenmesinden sorumludur

Üretim tesislerinde günümüze kadar kullanılmakta olan kontrol teknolojisi 1984 yılında devreye alındı. Yedek parça temininin artık mümkün olmadığı anlaşılınca yönetim modernizasyon kararı aldı.

Bu optimizasyon projesi kapsamında şimdiye kadar şirketin tüm sahalarında kullanılan kontrol sistemi değiştirildi. Global Proses Kontrol Mühendisi Wim van Drongelen ile kontrol sisteminin modernizasyon planlaması hakkında konuşuldu.

Phoenix Contact'ın sistem kablolama uzmanlarıyla birlikte sürdürülebilir bir çözüm konsepti oluşturuldu ve uygulandı. Geleceğe yönelik yaklaşım aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır:

  • Mevcut saha kablolamasını muhafaza etmek
  • Her bir sahanın hızlı dönüşümü
  • Gerekli I/O sayısında azalma
  • Sıfır hata stratejisinin uygulanması
  • Dönüşüm maliyetlerinin minimize edilmesi

Çözüm

Ön montajlı kontrol sistemi panosu  

VIP sonlandırma modüllü ve sistem kablolu kontrol sistemi panosu

Trinseo'nun kullandığı yeni kontrol sistemi ABB S800'dür, I/O kartları saha sinyallerine tekli kablolarla bağlanır. Yenilemeyi hızlı ve hatasız gerçekleştirmek için şirket I/O tarafında VARIOFACE Professional VIP serisi pasif sonlandırma modülleri kullanır; bu kontrol sinyallerini 1:1 olarak çok kutuplu konnektöre dönüştürür.

Modüller kompakt ve sağlam bir tasarıma sahiptir. VIP sistem kablolarına yönelik konnektörler de özel üretim sürecinde kalıplandığı için sağlamdır. Dolayısıyla montaj sırasında kabloların hasar görme riski yoktur.

Zorluk saha tarafındaki klemens dizilerini de çok kutuplu konnektörle donatmaktı. İlk kez bunun için klemens adaptörleri kullanılmıştır; tekli kabloların yerine doğrudan klemens dizilerine monte edilmişlerdir. Burada mevcut tesisattaki koşullara ve hatadan kaçınmaya özel ilgi gösterilmeliydi. Dolayısıyla tek ve çift katlı klemenslerin yanında sola ve sağa montaj için versiyonlar yaratılır. Renk kodlaması kolay atama ve hızlı sistem testi sağlar.

Pratik test için konsept başlangıçta doğrulanmıştır ve mini-fabrika sisteminde optimize edilmiştir. Böylece bir yıllık dönüşüm aşaması başlamıştır. Wim van Drongelen “Göç edecek 2500 I/O sinyalimiz vardı” şeklinde açıklamaktadır. “Tüm sinyaller yeni konsepte göre toplanmalı ve yapılandırılmalıydı. Daha sonra yazılım içeren I/O kontrol panoları sekiz ay içinde üretildi ve temin edildi.”

Kontrol sistemi için kontrol panoları ayarlanıp eski kablolar çıkarıldıktan sonra klemens adaptörleri monte edildi ve daha önce çekilen sistem kabloları bağlandı. Yapısal sistem tasarımı nedeniyle sinyallerde %100'lük kontrole gerek kalmaz. Adaptör başına yalnız bir sinyalin rastgele kontrolü gerekir.

Özet

Belirli bir sistem için üretilmiş adaptör çözümlerinin yanında Phoenix Contact'ın sistem kablolama portföyündeki standart komponentlerin kullanılması sayesinde Trinseo kontrol teknolojisini açık ve yapısal şekilde uygulamıştır.

Klemens adaptörleri, hazır montajlı sistem kabloları ve pasif sonlandırma modülleri ön montajlı kontrol panolarıyla kombine edilerek kontrol sisteminin hızlı ve hatasız değiştirilmesini sağlar. Test edilmesi gereken I/O sayısı %15-20 azaltılmıştır. Bu da testler dahil dönüşüm sürecini iki hafta kısaltır ve maliyetleri düşürür. Ayrıca üretime hızlı şekilde devam edilebilir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat