Doğru basınç: MAN Turbo'da kendinden güvenli sinyal izolatörleri

MAN Turbo Zurich: petrol ve gaz endüstrisi için kompresörler

Yaklaşık 50,000 kişinin çalıştığı MAN Group hizmet araçları, motorlar ve makine ve sistem mühendisliğine yönelik ürünler üreten küresel, lider bir firmadır.

MAN Turbo AG Schweiz Isviçre'nin Zurich kentinde kuruludur. Burada 700 uzman personel petrol ve gaz endüstrisine yönelik kompresörlerin ARGE ve üretimine yönelik projeler üzerine çalışmaktadır.

Uygulama

Kompresörler petrol ve gazın boru hatlarıyla taşınmasında hayati önem taşır.

Üretici proses bilgilerinin patlama korumalı bölgeden güvenli bölgedeki kontrolöre iletimi için Phoenix Contact'ın kendinden güvenli MACX Analog Ex INTERFACE modüllerini kullanmaktadır.

Modüller örneğin Türkmenistan'daki bir petrol rafinerisinde ve Brezilya'daki bir petrol platformunda kullanılmaktadır.

Çözüm

Phoenix Contact'ın INTERFACE modülleriyle MAN kompresörü  

Phoenix Contact'ın INTERFACE modülleriyle MAN kompresörü

Patlama bölgesindeki sıcaklık bilgisinin taşınması için kumanda panolarında izolasyon kuvvetlendiriciye ihtiyaç duyuldu: MAN Turbo, Phoenix Contact Tagelswangen'den (Isviçre) temin edilen MACX ürün gamının MCR-EX-SL-RTD-I kendinden güvenli sıcaklık transdüserini seçti.

Analog Ex modülleri Ex bölge için tek ve çift kanallı komple bir sinyal izolatörü serisinden oluşur: analog in, analog out, dijital in, dijital out, sıcaklık ve aksesuarlar.

Yenilikçi DIN ray konnektörü montajı, beslemeyi ve diyagnostiği basitleştirir.

12.5 mm genişliğindeki modüllerin tipik uygulama şekli basınç, debi, nem ve sıcaklık ölçümü ve kontrol valflerinin ve valf bloklarının transdüser kullanarak kontrolüdür.

Cihazlar Ex-i devrelerde Ex zone 0 (gaz) ve 20 (toz), artı Ex zone 2 (ATEX, IECEx, UL) montajı için onaylıdır.

Yenilikçi devre konsepti minimum güç tüketimiyle hassas iletim sağlar. SIL (güvenlik bütünlük seviyesi) onayları emniyet uygulamalarında kullanıma imkan tanır.

Ek olarak modüller standart FDT/DTM (Field Device Tool/Device Type Manager) arayüzüyle kolayca konfigüre edilebilir.

Özet

MAN'da projeden sorumlu mühendis "Tüm süreç boyunca Phoenix Contact uzmanlarından mükemmel bir destek alarak projeyi kısa sürede ve sorunsuz gerçekleştirme imkanı bulduk" şeklinde açıklamaktadır. "Yurtdışında uygulanan karmaşık sistemlerle uğraşırken bu hayati önem taşır."

MAN'da çalışan mühendis ilave gaz kompresör istasyonları gibi projelerde gelecekte de Phoenix Contact ürünlerini kullanmayı planlamaktadır. "Bu uzman tedarikçiyi firma içinde kesinlikle önereceğim" açıklamasında bulunmuştur."

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300