Rotterdam Shell: çalışırken kablolama

Shell Hollanda: ana kimyasallarda ana Avrupa üreticisi

Shell Nederland Chemie B. V. yan şirketi, eten (etilen), etilen oksit, etin (asetilen) ve bütadien üzerine Hollanda'nın Rotterdam şehrindeki Moerdijk bölgesinde Avrupa'nın en büyük üretim tesislerinden birini işletmektedir.

Bu ana maddeler birçok hidrokarbonun üretiminde kullanılır. Bunlar ise örneğin plastik, araç fikstürleri, deterjan veya lateks boya üretiminde kullanılır.

Uygulama

Moerdijk tesisinde 15,000 sensör/aktüatör sinyali klemens kutularında toplanır ve sonra switch odalarında ve kontrol odasında işlenir.

Güvenliği ve proses hızını arttırmak ve parazitlerden daha az etkilenmek amacıyla Shell 2007 yılında bir modernizasyon projesi başlattı.

İhtiyaçlardan biri 60,000 yeni bakım gerektirmeyen modüler klemens oldu.

Çözüm

QT hızlı bağlantısıyla şalt panosu kablajının yenilenmesi  

QT hızlı bağlantısıyla şalt panosu kablajının yenilenmesi

Bu projenin zorluğu tesisi dört ay içinde ve çalışırken modernize etmekti. Bu süre diğer modernizasyon işleri nedeniyle sabitti.

Bir günlük sistemsel duruş maliyetinin bir milyon euro olması nedeniyle üretim kesintisi kesinlikle söz konusu değildi.

Shell Phoenix Contact'ın QT (QUICKON) hızlı bağlantı teknolojisini seçti.

Bu teknolojinin avantajı kabloların soyulup yüksüklenmeden bağlanabilmesidir. Klemenste iki anahtarlama durumu vardır ve bir klikle güvenli ve doğru bağlantıyı bildirir. Bu şekilde bağlantı noktasında gaz geçirmez bağlantı elde edilir.

Ayrıca klemensler birçok onaya sahiptir, ör: GL, NK gibi offshore onaylar, IEC/EN Ex veya Bureau Veritas. Ek olarak QT klemensleri IEC 60947-7-1/2 modüler klemens standartlarını da karşılar. IEC/EN 60079-7/-11'e uygun Ex e ve Ex gibi endüstriye özgü onaylar da mevcuttur.

QT klemensleri akredite bir laboratuarda test edilmiştir, ör: izolasyon testleri.

Toplamda 160 marşaling panosunun kablajı yenilenmiştir. Uygulama doğrultusunda geçiş, çift katlı ve QUATTRO klemenslerinin yanında bıçaklı ayırma klemenslerinden oluşan QT klemens dizileri kullanılmıştır.

Özet

Moerdijk'deki Shell Hollanda Chemie B. V. modernizasyonu sadece dört ayda tamamlanmıştır.

Firma hızlı bağlantılı modüler klemensleri seçmiştir – vidalı klemenslere göre montajda %60 zaman kazancı sağlanmıştır.

Bu yenilikçi bağlantı teknolojisini kullanarak Shell proses endüstrisinde öncü olmuştur.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat