Ohio BP'de güvenli ve ekonomik kablosuz bağlantı

Ohio BP'de kablosuz pilot proje

BP ABD'de birçok rafineri işletmektedir.

Mühendisler ve teknisyenler Ohio'daki tesiste bir kablosuz pilot proje başlatmıştır. Yüksek elektromanyetik etki olan bir ortamda güvenilir kablosuz iletiminin mümkün olup olmadığını keşfetmek istemişlerdir.

Uygulama

Amaç birbirlerinden oldukça uzakta olan depolama tankları nedeniyle yüksek kablolama maliyetlerini önlemekti.

Kablosuz güzergahta elektromanyetik alan oluşturan yüksek gerilim kabloları mevcuttu. İletim kalitesine etkilerinin incelenmesi gerekiyordu. Diğer can sıkıcı konu petrol tank sahasının kendi enerji beslemesinin olmamasıydı.

Test için uzaktaki bir yer altı suyu pompası seçildi.

Burada seviye ölçülmeliydi ve sınır değere ulaşıldığında alarm gönderilmeliydi. Pompa seviyeyi belirlemek için ultrason kullanıyor ve bunu analog sinyale dönüştürüyordu. Üst sınır değere ulaşıldığında eşik değer anahtarı dijital bir alarm sinyali üretiyordu.

Çözüm

Sahadan I/O bilgilerinin kablosuz taşınması  

Sahadan I/O bilgilerinin kablosuz taşınması

Pompa'ya Phoenix Contact'ın kablosuz iletim sistemi kuruldu. Böylece I/O bilgilerinin sahadan kablosuz alınması ve kontrolöre RS-232 arayüzü üzerinden gönderilmesi sağlandı.

İstasyon başına sekiz analog ve dijital genişleme modülü bağlanabilmekte ve uygulamaya göre ilgili olanlar seçilebilmektedir. Kontrol tarafında bir (noktadan noktaya) veya birçok (çok noktadan noktaya) saha istasyonu Modbus protokolüyle değerlendirilebilmektedir.

Bir master'da 255 saha istasyonu işletilebilmektedir. Tüm donanım güneş panelleri, akü ve şarj kontrolöründen oluşan bağımsız bir solar sistemle beslenmektedir.

Özet

Kablosuz bağlantı bu güçlü elektromanyetik ortamda oldukça güvenilir çalıştı.

Maliyet avantajları da analiz edildi: kablo çekmek için 700 metrelik mesafede toprağı kazmak gerekiyordu. BP bu durum için yaklaşık metre başına 80 €'luk maliyet öngördü. Toplamda 56,000 €'luk tasarruf elde etmek mümkündü.

Olumlu geçen testlerden sonra BP Group Phoenix Contact'ın kablosuz iletim sistemini Ohio Nehrindeki üretim tesisine entegre etti. Tesiste toplam 16 ham petrol tankına kablosuz teknoloji kuruldu.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300