Almanya Odenburg'daki aşırı gerilim koruma sistemi sayesinde güvenli gaz dağıtımı

EWE AG Oldenburg: enerji, çevre, telekomünikasyon

Almanya Oldenburg'daki EWE AG enerji, çevre ve telekomünikasyon alanında önemli bir firmadır.

EWE 700.000 kişiye doğal gaz sağlamaktadır ve Kuzey Almanya'daki tuz domlarında yer alan iki gaz depolama tesisini işletmektedir – 700,000 m³ ve 13 milyar kWh enerji potansiyeli olan 21 büyük mağaradan oluşur.

Uygulama

EWE yıllık doğal gaz ihtiyacını sürekli üretim hacmiyle karşılar. Yaz ayları gibi yoğun olmayan dönemlerde gaz basınç altında tuz domuna pompalanır ve yüksek talep dönemlerinde buradan geri alınır.

Enerji beslemesini sağlamak için sistemler her zaman devrede olmalıdır. Dolayısıyla aşırı gerilim koruma oldukça önemlidir.

Sensörler ve aktüatörler, valfler ve sürücüler dış ortamdayken kontrol ve proses izleme kontrol odasında yer alır.

Tüm bilgiler Oldenburg'daki ana bilgisayara uzun mesafeli veri iletimiyle gönderilir.

Çözüm

Enerji hatları için koruma  

Kompakt muhafaza içinde güvenilir koruma

Genellikle enerji hatlarının koruma konsepti iki kademeli tasarlanır: ana dağıtımlarda FLT-PLUS yıldırım arestörleri ve alt dağıtımlarda ve kumanda panolarında VAL-MS aşırı gerilim arestörleri.

Sistemin kritik bölümlerinin sürekli devrede olması gerektiği için buralarda kesintisiz güç kaynakları (UPS) kullanılır. Bu UPS üniteleri VAL-MS aşırı gerilim arestörleriyle korunur.

Çoğu sinyal iletimi Ex ia devresi olarak tasarlanır. Bu kendinden güvenli devreler TERMITRAB TT-EX(I)-24DC ile korunur. Güçlü aşırı gerilim arestörü ve hızlı tepki veren bastırıcı diyottan oluşan iki kademeli koruma devresi sadece 6.2 mm genişliğindeki arestör içinde sağlanır.

Düşük koruma eşiği ve 10 kA yüksek deşarj kapasitesi sayesinde elektronik devreler kumanda panosunda gevenle korunur ve çok az yer kaplar.

TERMITRAB TT-2-PE-24DC cihazları kendinden güvenlik gerektirmeyen sinyal devrelerini korur. Haberleşme arayüzleri aşırı gerilimlere karşı MODUTRAB MT-2FM-RJ12 ile korunur.

Böylece sahadaki işletme ekipmanları ve dahili kontrol sistemleri için mükemmel bir koruma elde edilir: tüm sistem bileşenleri güvenle korunur.

Özet

Phoenix Contact'ın kapsamlı koruma konsepti aşırı gerilim kaynaklı sistem arızalarını etkin şekilde önler.

Böylece EWE AG'nin gaz temini her iklimde sağlanmış olur.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat