Fieldbus montajı – kolay bakım ve genişleme

Fieldbus montajı – kolay bakım ve genişleme

Mükemmel uyum

Kompakt tasarım ağırlıktan tasarruf sağlar ve alan yaratır.

Avantajlarınız: ölçeklenebilir saha bariyerleri ve cihaz modülleri

  • Hotswap komponentler sayesinde arıza durumunda maksimum süreklilik
  • Montaja hazır, ön bağlantıları yapılı bağlantı kutusu sayesinde hızlı montaj
  • Donanım rezervine gerek olmadan son derece kolay segment planlaması
  • Kolay genişleme ve istikrarlı modülerlik
  • 4-telli fieldbus cihazları için de 24 V DC dağıtımlı versiyonlar mevcuttur
  • Tüm uygulamalar için sadece üç sipariş numarası olduğu için düşük depolama maliyeti

Avantajlarınız: saha cihazı bağlantı kutusu

  • M12 kablo bağlantı opsiyonu sayesinde duruşlar minimumda tutulur
  • Ex ve Ex olmayan sistemler için muhafaza versiyonları
  • Standart fieldbus kabloları makaradan kullanıldığı için düşük depolama maliyeti

Uygulama

Proses mühendisliğinde fieldbus montajını tasarlarken süreklilik kritik bir rol oynar. Bu PROFIBUS PA ve Foundation Fieldbus için de geçerlidir.

Saha bariyerleri ve topoloji
Segment koruyucuları veya saha bariyerleri branşman hatlarındaki kısa devrelere karşı bus segmentini korur ve gerekli koruma tipini sağlar. Bununla birlikte tipik dört kanallı saha bariyerlerini kullanmanın dezavantajı arıza durumunda tek başına değiştirilememeleridir. En yaygın kullanılan hat topolojisinde tek bir saha bariyerini değiştirmek için tüm bus segmenti kapatılmalıdır. Bu da sürekliliğe yıkıcı bir etki yapar.

Bir hatanın tüm sistem üzerindeki etkisi

Bir hatanın tüm sistem üzerindeki etkisi

Saha kablolaması
Saha cihazı bağlantısı söz konusu olduğunda duruşları minimumda tutmak amacıyla elektrikçi olmayanların da hızlı değişimler yapması için prosesle ilgili bir gereklilik vardır. Bu hızlı değişim saha cihazındaki konnektörlerle elde edilir – normal olarak M12 ve 7/8 inç. Bu oldukça basit gözükmektedir. Ancak sert ortam koşulları (ATEX, toz, asit, aşındırıcı gazlar, v.s.) sahada montajlanan konnektörlerin kullanılmasını imkansız kılmaktadır. Buradaki zayıf nokta kablo ve konnektör arasındaki contadır.

Sonuç olarak konnektörleri kullanırken kabloya sıkıca kalıplanan ve sürekli sıkı kalan bağlantılar kullanılır
. Bununla birlikte saha dağıtıcısı ile saha cihazları arasındaki farklı uzaklıklar nedeniyle üretici tarafından montajlanmış birçok farklı uzunlukta tam bir ürün gamına ihtiyaç vardır. Ekonomik nedenlerle bu kadar çok farklı kabloyu sürekli mevcut tutmak mümkün değildir. Artan depo ve lojistik maliyetleri buna değmeyecektir.

Çözüm

Modüler genişleyebilir saha bariyerleri  

Modüler genişleyebilir saha bariyerleri

Ölçeklenebilir saha seviyesi
Phoenix Contact size segmentteki arızaların etkisini azaltacak ve dolayısıyla sistem sürekliliğini yükseltecek ölçeklenebilir bir saha bariyeri montaj konsepti sunmaktadır. Saha bariyerleri çalışırken değiştirilebilir veya PROFIBUS PA/FOUNDATION Fieldbus, kalan fieldbus cihazlarıyla haberleşmeyi olumsuz etkilemeden genişletilebilir.

Bu her modülde standart olarak bulunan DIN ray konnektörünün kullanımıyla mümkün olur. Konnektör bir backplane'deki gibi çapraz haberleşmenin herhangi bir modül çıkarıldığında etkilenmemesini sağlar. Ayrıca mevcut cihazların çalışmasını olumsuz etkilemeden segmentin genişletilmesini de sağlar.

Modüler genişleyebilir saha bariyerli saha bağlantı kutusu  

Modüler genişlemeli saha bariyerli saha bağlantı kutusu

Size cihaz modülleri, saha bariyerleri, aşırı gerilim koruma ve fieldbus kabloları gibi gerekli tüm komponentlerin yanında montaja hazır saha bağlantı kutuları da sunuyoruz
.

Bunlar ister kişisel düzeninize göre montajlanır ister gerekli saha bariyerleri ile donatılmış ve kablajı hazır olarak temin edilir. Saha bağlantı kutuları Ex ve Ex olmayan bölgeler için mevcuttur ve tüm vida bağlantıları, kablo kelepçeleri ve baraları hazır olarak temin edilir.

Saha cihazı bağlantı kutusu

Bir kimya sisteminde tipik kablo yapısı  

Bir kimya sisteminde tipik kablo yapısı

Saha cihazı tarafında Phoenix Contact saha cihazından hemen önceki bağlantı olarak monte edilen küçük pasif bağlantı kutusu sunmaktadır.

Metal muhafaza ve ekran vida bağlantılarının kullanımı kararlı bir fieldbus uyumlu ekran bağlantısı sağlar. Muhafazanın içinde sadece iki fieldbus kablosu bağlanmalıdır. Mavi renk opsiyonlu basit bir elektrik ekipmanı şeklindeki tasarımı saha cihazı bağlantı kutusunun Ex bölge 1'de kendinden güvenli devrelerde kullanılabilmesini sağlar.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300