Endüstriyel ağ yapılandırması sürekliliği ve esnekliği arttırır

Genel bakış

Bode Kimyadaki dolum sistemi  

Yarı mamul ürünler 50 ml - 5 l'lik kaplara doldurulur

  • Bode Kimya'nın şirket ağı ofis ve endüstriyel olarak ayrılmıştır. Veri paylaşımı güvenlik duvarıyla kontrol edilir.
  • Tarihsel nedenlerle endüstriyel ağ düz, yedekli ağ yapısıyla tasarlanmıştır. Dolayısıyla tüm cihazlar paylaşımlı Ethernet ağı üzerinden haberleşir.
  • Phoenix Contact ile işbirliği içinde Bode Kimya personeli endüstriyel ağı farklı alt ağlara bölen bir konsept yaratmıştır.

Müşteri profili

Lider Avrupa üreticilerinden biri olan Hamburg-Stellingen'deki Bode Kimya dezenfeksiyon, temizleme, hemşirelik ve cilt antiseptiklerine yönelik 400'den fazla ürün üretmektedir. Her yıl yaklaşık 18,000 ton ürün üretilmektedir. Kapsamlı seri tüm dünyada kullanılmaktadır.

Uygulama

Bode Kimya'nın şirket ağı ofis ve endüstriyel olarak ayrılmıştır. İki ağ arasındaki veri paylaşımı güvenlik duvarı üzerinden kontrol edilir. Tarihsel nedenlerle endüstriyel ağ düz, yedekli ağ yapısıyla tasarlanmıştır. Dolayısıyla PC, HMI cihazları, kontrolörler ve dağıtılmış I/O'lar gibi cihazların tümü paylaşılan Ethernet ağı üzerinden haberleşir.

Bununla birlikte bu yaklaşım karşılıklı etkileşim riskini de beraberinde getirir. Yayın olarak tüm cihazlara gönderilen veri paketleri hedeflenmiş, zaman kritik proses veri haberleşmesinde kullanılamayan kaynakları bağlar. Basit yapılı bir Ethernet ağı virüsler ve zararlı yazılımlar için hedef olabilir. Mevcut ağ yapısı Bode Kimya'yı boş IP adresleri ve sistem bakımı olarak da sınırlamıştır.

Çözüm

Bode Kimyada ağ yapısının topolojik gösterimi  

Bode Kimya'da ağ yapısı

Phoenix Contact ile işbirliği içinde Bode Kimya personeli endüstriyel ağı farklı alt ağlara bölen bir konsept yaratmıştır. Bunlar sürekliliği arttıran Akıllı Yönetilebilir Switch'lerin olduğu fiziksel ring yapılarıyla kurulur.

Köprülenecek uzak mesafeler nedeniyle ringler Gigabit ve fiber optik teknolojisi kullanılarak üretim tesisleri arasına döşenir. Lojik kablo konseptlerinde fiziksel ring yapılarını çözmek amacıyla Medya Yedekleme Protokolü (MRP) kullanılır. Ethernet cihazları alt seviye üretim sistemlerine Hızlı Ethernet bakır bağlantılarıyla bağlanır.

Bode Kimyada bilgisayar merkezindeki Layer 3 switchler.  

Bilgisayar merkezindeki Layer 3 switch'ler endüstriyel backbone oluşturur.

Endüstriyel alanlar ve üst seviye iş süreçleri veriyi bakır bağlantılar üzerinden yedekli olarak paylaşır. İki Layer 3 switch bağlantıyı sağlar. Endüstriyel backbone oluştururlar ve her biri çeşitli alt ağlar ve ofis ağı için sanal bir router arayüzü sağlar. Endüstriyel backbone şirketin bilgisayar merkezinde merkezi bir bölgeye kurulur. Layer 3 switch'lerin modüler yapısı ileriye yönelik sistem genişlemelerinde ek kapsamlar açar.

Yönetilebilir Switch'ler konfigürasyon ve diyagnostik verilerine erişim için farklı kullanıcı arayüzlerini destekler. Gerekli tüm ayarlar her cihazın kendi web sunucusu veya SNMP ile kontrol edilebilir. Aynısı diyagnostik verilerin sıraya konması için de geçerlidir. PROFINET'in proses verilerini iletmek için kullanıldığı alt ağlarda switch'ler PROFINET cihazı olarak işlev görür. Bu çalışma modunda mühendislik IP adreslerini ve bunların PROFINET adlarını doğrudan atar. SNMP hızlı diyagnostik sağlar. Ring'deki switch'lerde besleme kesintisi gibi önemli olaylar SNMP üzerinden FL VIEW diyagnostik yazılımına iletilir.

Özet

Bode Kimyadan Martin Petzold, Markus Schmidt, ve Dirk Schlüter  

Proje müdürleri Martin Petzold, Markus Schmidt, ve Dirk Schlüter

Yeniden yapılandırma tüm endüstriyel ağın stabilite ve sürekliliğini arttırmıştır. Endüstriyel backbone açık sorumluluk ve kısa tepki süreleri sağlar. Diyagnostik yazılımıyla birlikte switch'lerin ilgili fonksiyonları ve yönlendirilmiş ağ yapısı da hızlı ve kapsamlı diyagnostik sağlar.

Modüler yaklaşım ve yapılandırma seviyesi sistemde esnek genişleme veya yeniden yapılandırma sağlar. Bu aynı zamanda, fazladan konfigürasyon çabası gerektirmeyen dağıtılmış güvenlik duvarlarıyla planlanmış sistem koruması için de geçerlidir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat