Tak ve Çalıştır'la birlikte sanayi tipi konnektörler BASF'ın kontrol panolarının yerini almasını kolaylaştırır

Genel bakış

BASF Antwerp  

Dünyadaki ikinci büyük BASF üretim bölgesi Antwerp'dedir

  • Bir kimya şirketi olan BASF ayrı bir iletim şebekesi ve birkaç yüz trafo istasyonu ile kapsamlı bir altyapıya sahiptir.
  • Orta gerilim hücrelerindeki eski koruma rölelerinin yeni kontrol ve koruma cihazlarıyla değiştirilmesi gerekiyordu.
  • BASF, HEAVYCON EVO ürün gamının Tak ve Çalıştır konseptli konnektörlerini seçmiştir.
  • Bu, kontrol panosu değiştirme işlemi için gerekli süreyi önemli ölçüde azalttı.

Müşteri profili

BASF Antwerp bölgesi Belçika'daki mevcut elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde üçünü tüketiyor. Bu boyutta bir kimya fabrikasında enerji sürekliliği ve güvenilirliği birinci önceliktir. Üretim sahası yüksek gerilim şebekesine birkaç noktadan bağlıdır.

Uygulama

Björge Joachim, Phoenix Contact Interface Ürün Müdürü, nv/sa, Zaventem, Belçika; Dirk Van Bogaert, Elektrik Temin ve Altyapı, BASF Antwerp, Belçika; ve Koen Meersman, Elektrik Mühendisi, PA Çözümler, Melsele, Belçika  

Modernizasyondan sorumlu çalışanlar: Björge Joachim, Dirk Van Bogaert ve Koen Meersman (soldan sağa)

Özel 36 kV dağıtım şebekesi enerjiyi 6 kV ve 10 kV kablo şebekesiyle çeşitli üretim sistemlerine taşır. Her orta gerilim hücresi akım ve gerilim ölçümleriyle sürekli izlenir. Gerilim tüketicilere bireysel olarak anahtarlanabilir. ilk bakışta bu ölçümler ve anahtarlama işlemleri basit gözükse de hafife alınmamalıdır.

BASF'ta Elektrik Enerjisi Temini ve Altyapı'dan sorumlu Dirk Van Bogaert: "Her orta gerilim hücresi primer ve yüksek gerilim kısımlarıyla kontrol ve koruma cihazlarının yer aldığı bir kontrol bölmesinden oluşur" "Bazı eski 6 kV sistemlerdeki kontrol cihazları şu anda değiştirilmektedir. Bu süreçte üretim birimleri şebekeden uzun süre ayrı kalmamalıdır." Bir birimde kesinti olursa değişim penceresi büyük ölçüde sınırlanır.

Çözüm

HEAVYCON EVO, kilitleme mandallı  

Kilitleme mandalı bağlantıyı kolay ve güvenli kılıyor

Mühendislik partneri PA Solutions ile bir çözüm geliştirilmiştir. Bu çözüm kontrol panosunun dört saat içinde değişimi için kullanılabilir. Van Bogaert: "Orta gerilim hücrenin primer tarafında akım ve gerilim ölçümü için transdüserler kullanılmaktadır". "Akım ve gerilim burada 1 A ve 100 V'a indirgenir. Sonra bu sinyaller diğer sinyallerle birlikte kontrol panosuna yönlendirilmelidir."

Her kontrol panosuna enerji verilmeli ve sensörlerle donatılmalıdır. PA Solutions'ta Elektrik Mühendisi olan Koen Meersman: "Kontrol panoları için geliştirilen Tak ve Çalıştır sistemini kullanıyoruz, böylece değişiklikleri hızlıca uygulayabiliyoruz". Van Bogaert: "Konnektörlerle yeni çalışmaya başladık" "Beş yıl önce yalnız vidalı bağlantılar kullanmaktaydık."

Phoenix Contacttan HEAVYCON EVO  

Tek konnektörde farklı kontak tiplerinin kombinasyonu

Modernizasyondaki zorluklarından biri farklı sinyal tipleribi tek bir geçmeli bağlantıda birleştirmekti. BASF'ın HEAVYCON EVO konnektörünü seçmesinin diğer bir nedeni de budur. Konnektörler akım ve gerilim analog ölçüm sinyallerini ve diğer kontrol sinyallerini iletir, bu sinyaller karışmamalı ve birbirlerini etkilememelidir.

HEAVYCON EVO modüler tasarıma sahiptir. Çeşitli modüller birbirinin işlevini bozmadan konektördeki farklı kontak türleriyle birleştirilebilir.

Bu proje için Phoenix Contact, modernizasyon sırasında primer bölümdeki mevcut terminallere bağlanan kabloların bir kısmını da bir araya getirdi

Kontrol panosundaki bağlantılar için HEAVYCON EVO konnektör  

Kontrol panosundaki bağlantılar için HEAVYCON EVO konnektör

Meersman: "Tak ve Çalıştır konseptinin ring yapısı ile sağladığı avantaj, bir kutu çıkarıldığında, komşu kontrol panosunun iki soket bağlantısının bir bağlantı parçası kullanılarak birbirine bağlanabilmesidir" "Ring yapısı ve yedekliliği bu şekilde sağlıyoruz."

Özet

Modül sistemi konektörlerin karışmasını engeller; bu son derece önemlidir. "Bir diğer avantajı kısa devreyi önlemek amacıyla konektör yuvasının su ve toz geçirmez olmasıdır. Bir konektör sökülüp yakın bir yere konulduğunda bir kapak konektörün kalan kısmını korur, "diye açıklıyor Van Bogaert. Ana düşüncemiz konektörlerin daha önce kullanılan vidalı bağlantılar kadar güvenilir olmasını sağlamaktı. Fişteki kollar kolay, kararlı bir bağlantı sağlar. Modüler sistem sayesinde montaj sırasında herhangi bir hatanın oluşmasını önlemek için tüm sinyalleri tek bir konektörde birleştirdik.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat