Genel bakisa dön

KKS enerji santrali tanımlama sistemiyle esnek ve dayanıklı markalama

Genel bakış

RWEde ekipman etiketleme  

RWE'de ekipman etiketleme

  • Neurath enerji santrali Rhenish linyit madeninde RWE Power AG tarafından işletilen dört santralden biridir.
  • Tüm santrallerde olduğu gibi ekipmanların doğru ve dayanıklı etiketlenmesi büyük önem taşıyor. Burada hataların öngörülemeyen sonuçları olabilir.
  • Buradaki kurallar KKS enerji santrali tanımlama sistemince 1980'den beri tanımldır. Etiketlemede RWE Power AG Phoenix Contact'ın LED UV yazıcılarını baz alan etiketleme çözümleri kullanmaktadır.

Müşteri profili

RWE Power AG, Rhenish linyit madeni bölgesinde dört trafo merkezi işletmektedir: Frimmersdorf, Neurath, Niederaußem ve Weisweiler. Toplam brüt üretim kapasitesi 10 gigawatt'ın üzerindedir. 2009'da ünitelerin verimini ve esnekliğini arttırmak amacıyla Neurath santralindeki D ve E ünitelerinin kontrol modernizasyonuyla ilgili çalışmalar başlatıldı.

Uygulama

Neurath santralindeki kontrol modernizasyonu çok sayıda ana kablonun yeniden etiketlenmesini de gerektirdiği için RWE'deki uzmanlaşmış bölüm az enerji harcayan ve sessiz çalışan bir baskı sistemi arayışına girdi. Baskı kalitesinin yanında diğer önemli gereksinim santraldeki mevcut etiket taşıyıcılara uyacak etiket ölçüleriydi.

KKS santral tanımlama sistemi bu tip etiketleme kurallarını belirlemiştir. Sistem üreticileriyle santral operatörlerini ekipmanların açık ve belirgin etiketleme ve tanımlamasına ekler. 15 - 17 alfanümerik karakterden oluşan KKS tanımlaması B105 ve B106 VGB kılavuzlarında tanımlıdır. Bunu baz alarak tüm üniteler ve ekipmanlar şifrelenir ve etiketlenir.

Çözüm

Kaynak, hedef ve kablo tipiyle KKS kodu  

Kaynak, hedef ve kablo tipiyle KKS kodu

RWE'deki uzmanlaşmış bölüm uygun bir baskı sistemi ararken Phoenix Contact'ın BLUEMARK LED sistemini seçti. Halefi olan BLUEMARK CLED ile çevre dostu ve sessiz şekilde saate 120 etiket basılabilmektedir.

Kaynak ve hedefe ek olarak açık ve belirgin kablo etiketi KKS numarasını ve kablo tipini de içerir. DIN EN 62491'e uygun olarak tüm kablolar her iki uçtan etiketlenmelidir.

Barkod tanımlamayı basitleştirir  

Barkod tanımlamayı basitleştirir

Rhenish linyit madeni bölgesindeki RWE Power AG's santrallerinde tüm proses mühendisliği etiketleri KKS kodu ve kısa tanımın yanında barkoda da sahiptir. Hasar raporu gibi uygulamalar için mobil bakım kapsamında da kullanılabilir.

Santraldeki sert ortam koşullarında yüksek baskı kalitesi ve sıcaklığa dayanıklılık kalıcı bir etiketleme için çok önemlidir.

Ortamın DIN 2403e uygun tanımlaması  

Ortamın DIN 2403'e uygun tanımlaması

RWE Power AG, Neurath santralindeki geliştirme çalışmalarından sonra Niederaußem ve Weisweiler santrallerine de baskı sistemini tanıtmaya karar verdi. Phoenix Contact'ın yazıcıları, etiketleri ve diğer aksesuarlarına ek olarak etiket taşıyıcıları, renk kodlamaları ve montaj komponentleri de kullanıldı.

Siemens AG gibi RWE'nin diğer tedarikçileri de Phoenix Contact'ın santral tanımlama çözümlerini tercih etmektedir.

Essen'deki Siemens Enerji ve Gaz Bölümü Proje Müdürü Patrick Schmidt “Phoenix Contact'ın tanımlama sistemiyle şalt ekipmanlarımızı RWE şartnamesine uygun olarak hızlı ve esnek şekilde etiketleyebiliyoruz” diyor. Siemens AG Weisweiler santralindeki bazı şalt ekipmanlarını Phoenix Contact'ın KKS etiketleriyle zaten donatmıştır. “Bunun için biz de RWE'nin standartlaştırdığı etiketleri kullanıyoruz.”

Özet

RWE'deki uzmanlaşmış bölüm etikeleme çözümüne geriye dönüp baktığında maliyet etkisinin diğer bir pozitif katkı olduğu ortaya çıkıyor. Baskı sürecini yöneten CLIP PROJECT yazılımı malzeme ve işçilik maliyetlerini düşürdü. Yazılım üst seviye tesis dokümantasyon sistemiyle kolay veri paylaşımı sağlayan açık arayüzler sunuyor.

Endüstride maliyet ve verimlilik baskısı arttığından etiketleme konusu gelecekte daha da önem kazanacaktır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat