Genel bakisa dön

Sıkı kontrol altında test: EnergieNetz Mitte'de FAME ile basitleştirilmiş koruma testleri

Genel bakış

Şebeke izleme  

EnergieNetz Mitte'den Markus Hose bir FAME fişini aktive ediyor

  • EAM Group'un bir kuruluşu olan EnergieNetz Mitte yaklaşık 50.000 kilometre uzunluğunda elektrik ve doğalgaz şebekesi ve 71 trafo merkezi işletmektedir.
  • Şebekeler daha hassas izlenmeli ve izleme daha kolay ve güvenli olmalıdır.
  • Phoenix Contact'ın FAME geçmeli test sistemini kullanarak EnergieNetz Mitte dağıtım şirketi yüksek emniyet ve işletim kolaylığıyla esneklik elde etmiştir.
  • Önceki çözümlere göre önemli bir avantaj: Koruma fonksiyonu test sırasında aktif kalır.

Müşteri profili

Trafo Merkezi  

EnergieNetz Mitte substation © EAM Energie GmbH

80 yılı aşkın süredir EAM Group, Orta Almanya'da yaklaşık 1.4 milyon kişiye güvenilir enerji tedariği sağlıyor. EnergieNetz Mitte yaklaşık 50.000 kilometre uzunluğunda elektrik ve doğalgaz şebekesi ve 71 trafo merkezi işletmektedir.

Uygulama

Test prosedürleri  

FAME ile, komple test prosedürleri tek bir bağlantı kademesine entegre edilebilir

Güç şebekesinin güvenli ve güvenilir şekilde çalışması için hızlı arıza tespiti önkoşuldur. Bu amaçla akım ve gerilim gibi değişkenler sürekli olarak izlenir. Dijital şebeke koruma röleleri izleme amaçlı kullanılır - hatalı kabloların veya trafoların ayrılmasından ve anahtarlamasından sorumludurlar. Bir şebeke koruma rölesi besleme kablosunda arıza tespit ettiğinde kesici bir açma sinyali alır ve kablo bağlantısı kesilir.

Şebeke koruma rölelerinin doğru çalışması koruma test programının bir parçası olarak düzenli olarak test edilir. Bu amaçla EAM geçmeli bir kontak kullanır. Bağlantı sağlandıktan sonra ölçüm transdüserleri ilk önce bir döner anahtar vasıtasıyla kısa devre olur ve “Devre kesici KAPALI” sinyali kesilir. Gerçek fonksiyon testi sadece bu adım tamamlandıktan sonra başlayabilir. Orta gerilim tarafına normalde sadece bir koruma cihazı monte edildiği için test süresince tüm koruma fonksiyonları devre dışı bırakılır.

Çözüm

Koruma testlerini daha kolay ve güvenli hale getirmek amacıyla Phoenix Contact FAME geçmeli test sistemini geliştirmiştir. Bu sistem gerekli çok sayıda kontağı test cihazına tek bir bağlantı kademesiyle bağlar. Artık bir anahtarın çalıştırılmasına gerek yoktur - tüm anahtarlama işlemleri test fişini takarak yapılır. Ölçüm transdüserlerinin teması, bağlantısının kesilmesi ve kısa devre yapılma sırası fiş tarafından belirlenir ve bu nedenle her zaman doğrudur.

Bir anahtarın çalıştırılmasının tersine, her zaman %100 kontak çakışması sağlanır. Ön montajlı test fişleri kullanılarak güvenlik daha da artırılabilir. Test cihazı için bir sistem konnektörü ile donatılmış kalıcı bağlı test kabloları, ölçüm kablolarının ayrı ayrı bağlantısını gereksiz hale getirir. Bu olası hata kaynaklarını ortadan kaldırır ve koruma test sürecini hızlandırır.

EnergieNetz Mitte'deki trafo merkezlerinde koruma testlerinden sorumlu olan Markus Hose, “FAME'e geçmenin başlıca nedenlerinden biri sistemlerin hızla artan karmaşıklığının kaçınılmaz olarak daha karmaşık koruma testlerine yol açmasıdır” diye açıklıyor. Daha önce seçilen test anahtarları artık güncel değildir. Herbiri sadece üç akım ve üç gerilim için kontaklar ve sadece bir KAPALI sinyali ile artık günümüzün teknik gereksinimlerini karşılamıyorlar. “Buna karşın, tüm sistem ya da tüm koruma sistemleri artık sadece bir kez yapılandırılması gereken FAME fişi ile test edilebilir” diye açıklıyor Hose. Bu nedenle tüm yeni sistemleri FAME ile donatmayı planlıyor.

FAME kullanılarak test, bağlantısının kesilemediği sistemlerde güvenli ve kolay şekilde gerçekleştirilebilir. Test fişi ile, test sırasında bir yedek koruyucu cihaz bağlanabilir. Bu, koruma testi sırasında bile ana korumanın devrede kalmasını sağlar.

Özet

FAME fiş  

Patentli döner kol mekanizması hassas sinyal durumlarını yönetir.

Bir koruma cihazı bozulduğunda sürekli şebeke güvenliği için bu özel fonksiyon da kullanılır; Bir çalışan hızlı ve kolay şekilde FAME fişi aracılığıyla geçici koruma cihazına bağlanır. Bir koruma cihazı arızalanırsa veya bir arızaya neden olursa, servis teknisyeni (eğitimli bir koruma mühendisi olmak zorunda değildir), koruma cihazını normal çalışma saatlerinin dışında dahi FAME fişi ile değiştirebilir. Bu nedenle arızalar hızlı şekilde ortadan kaldırılır ve şebeke arızaları en aza indirilir. Ertesi gün koruma mühendisi arızalı cihazı şebekeyi etkilemeden değiştirebilir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat