Genel bakisa dön

Almanya Heyden güç santralinde soğutma suyu girişinin kablosuz izlenmesi

Genel bakış

Heyden güç santralinin soğutma kulesi  

Soğutma suyu girişi katı kurallara tabidir

  • Çevre koruması nedeniyle şirketler soğutma suyunu nehir, göl ve denizlere boşaltırken sıkı kurallar getirilmiştir.
  • Radioline kablosuz sistemi Heyden'de analog sıcaklık değerlerinin güvenilir iletilmesi için yedek bir kanal sağlamaktadır.
  • 868 Mhz modüller sayesinde istasyonlar arasında direkt görüş alanı olmasa bile kablosuz kanal oluşturulabilmektedir.

Müşteri profili

Kablosuz alıcının konumu  

Kablosuz alıcı 40 metre yüksekliğindeki kül silosunun üzerine konumlandırılmıştır.

Almanya Minden yakınlarında Weser nehri üzerinde yer alan Heyden kömür santrali 2. Dünya Savaşı sonrası Almanya'da kurulan ilk santral olarak 1951'de devreye alındı.

Çeşitli optimizasyonları takiben 875 MW'lık mevcut kapasitesiyle Avrupa'nın en büyük tek blok güç santralidir.

Uygulama

Weser Nehrinde enstrüman konteynırı  

Çok sayıda ağaç 2.4 GHz teknolojisinin kullanımını engellemektedir.

Santralin işletilmesi için gerekli soğutma suyu Weser nehrinden alınır ve kullanıldıktan sonra geri verilir. Çevreyi korumak için Weser nehrinin su sıcaklığı sadece üç Kelvin yükseltilebilir.

Minden-Lübbecke bölgesi su mercileri sıcaklıkların alınırken, geri verilirken ve karıştıktan sonra ölçülmesi ve kaydedilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu değerler onay süreci için önemlidir ve doğrudan santralin işletilmesinde kullanılır. Ölçülen sıcaklık izin verilen değeri aşarsa veya ölçüm hatası olursa operatör santralin ünite kapasitesini azaltmak veya kapatmak durumunda kalır.

Bu nedenle ölçüm noktaları ve kontrol odası arasında güvenilir bağlantı son derece önemlidir. Operatörün ihtiyacı yer altı çalışması yapmadan 40 yıllık ölçme kablolarına yedek bir kanal oluşturmaktı.

Çözüm

868 MHz Radioline modülleri  

Deneme testi hızlı gerçekleşti

İlk aşamada Lahde kamp bölgesindeki soğutma suyu ölçüm kablosunun santral binasına kablosuz bağlanması gerekiyordu. Aşılması gereken mesafe birkaç kilometre olması ve analog sıcaklık değerinin hassas iletim gereklilikleri nedeniyle Radioline kablosuz sistemi seçilmiştir. Enstrüman kontetynırı civarındaki çok sayıda ağaç santrali direkt görüşü engellediği için haberleşme bağlantısında 2.4 GHz kablosuz sinyal kullanılamadı.

Radioline sistemi farklı radyo frekanslarının kullanımın desteklediği için kablosuz uzmanları 868 MHz cihazlarla bir test gerçekleştirdi. Bu frekansta radyo dalgaları daha iyi yayılır ve uygulama engeller istasyonlar arası direkt görüşü önlese bile gerçekleştirilebilir.

Test aşamasında 868 MHz modüller kablosuz bağlantının güvenilirliğini kanıtlamştır. Çok sayıda ağaca ek olarak diğer bir Radioline komponentinin kurulması, santralin suya göre konumu nedeniyle oldukça zordu. Anten su yüzeyinin birkaç metre üzerine konumlandırılmak zorundaydı ve tümüyle betonarme binanın gölgesinde kaldı. Santral çalışanları kablosuz kanalın kalitesini hem devreye alırken hem de normal çalışmada sürekli izleyebiliyordu. Radioline modülleri birçok diyagnostik kolaylık sunar. Denemelerde sıcaklık değerleri kontrol sistemi tarafından toplandı ve mevcut kablolu bağlantıların sağladıklarıyla karşılaştırıldı. Analog modüllerin %0.02'lik yüksek hassasiyeti sapma olmamasını ve kablosuz iletilen değerlerin normal çalışmada kullanılmasını sağladı.

Kablosuz alıcı için santralde seçilen konum 40 metre yüksekliğindeki kül silosuydu. Merkezi ve yükseltilmiş konumu nedeniyle gelecekte ek istasyonlar kablosuz ağa entegre edilebilecektir.

Özet

Güvenli devreye alma ve çalışma sayesinde Radioline sistemi geçici ve sabit kurulumlar için idealdir. Veri manipülasyonuna karşı entegre koruma fonksiyonları - paket doğrulama, tescilli protokol ve opsiyonel AES veri şifreleme gibi - enerji üretimi ve dağıtım veya proses teknolojisi alanlarındaki kritik uygulamalarda kullanım sağlar.

Lisans gerektirmeyen çeşitli kablosuz ana modüller, esnek ağ yapıları ve çok sayıda işletim modu sayesinde cihazlar arası uzak mesafelerde dahi uygulanabilir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat