Genel bakisa dön

IEC 61850 kullanarak trafo toplama çukurları için izleme sistemi

Genel bakış

Trafo  

Trafo

 • Yağ ile çalışan cihazlar kullanırken enerji tedarikçisinin sağlaması gereken bazı koşullar vardır.
 • Phoenix Contact trafo toplama çukurlarına yönelik kesintisiz seviye izleme, alarm ve çökelti suyunun pompalanması için yeni bir sistem sunmaktadır.
 • Hedeflenmiş ve ihtiyaç bazlı kaynak planlaması mümkün olduğu için sistem işletme maliyetlerini düşürür.

Uygulama

Trafoları, elektrik bobinlerini ve yağ ile çalışan diğer cihazları (örneğin yalıtım için) kullanırken suyu kirletici 1 m3 veya üzeri sıvılar için enerji tedarikçisinin sağlaması gereken koşullar vardır.

Herhangi bir olayda sistemden suyu kirleten sıvıların kaçışını önlemek tüm yağla dolu cihazların sıvı geçirmez yüzeylere kurulması gerekir. Bu yüzeyler toplama çukuru, harici bir toplama bölmesine tahliye veya büyük bir separatör şeklinde tasarlanmalıdır.

Endüstriyel imalat şirketlerinin ticari organizasyonu olan Alman Arbeitsgemeinschaft Industriebau (AGI) trafo toplama çukurlarının Suya Zararlı Maddelerin Yönetilmesine (VAwS) ilişkin Alman yasasına uygun şekilde tasarlanması için çeşitli yapısal opsiyonları tanımlayan teknik bir standart yayınladı. Teknik standart görsel kontrol sonrası çökelti suyunun çukurdan veya toplama bölmesinden dışarı pompalanmasını da içerir. Bu önemlidir çünkü büyük bir arızada trafodaki tüm yağ toplanabilmeli ve çevreyi kirletmemelidir.

Çözüm

Phoenix Contactın kontrol panosu çözümü  

Phoenix Contact'ın kontrol panosu çözümü

Phoenix Contact trafo toplama çukurlarına yönelik kesintisiz seviye izleme, alarm ve çökelti suyunun pompalanması için yeni bir sistem sunmaktadır. Ultrasonik sensörün ölçtüğü su seviyesi iki farklı sınır değerle sürekli karşılaştırılır.

Trafo merkezindeki EMI etkilerini yoketmek için kontrol panosu ile kontrol sistemi arasındaki haberleşme için IEC 61850 protokolü ve FO kablo kullanılır. Bu bilgi sayesinde şebeke kontrol merkezinden gerekli önlemler alınabilir.

Bakım personelinin kontrol turu sırasında pompalama süreci çökelti suyunun yağ kirlenmesi için görsel kontrolünden sonra başlar. Daha sonra pompalama süreci otomatik devam eder. Bu süreçte su seviyesi halen sürekli olarak ölçülür ve ayarlanabilir minimum hacime düşürülür. Ek bir prob pompalama sürecinin yağ kirlenmesi tespit edildiğinde anında durmasını sağlar. Sistemin önemli komponentleri resmi teknik onayı almıştır.

İzleme sisteminin fonksiyonları
Çözüm aşağıdaki fonksiyonları kapsar:

 • Trafo toplama çukurunda seviye izleme
 • Şebeke kontrol merkezine IEC 61850 mesajları:
  • Sınır değerler aşılırsa alarm
  • Ek alarmlar için sekiz programlanabilir dijital giriş
  • Pompa kontrolü ve yönetimi (pompanın çalışması ve durması)
  • Yağ tespiti nedeniyle pompanın erken kapatılması
 • Trafonun kontrol mühendisliğine IEC 61850 kullanarak tam bağlantısı için modüler genişleme
Seviye izlemenin şematik gösterimi  

İzleme sisteminin şematik gösterimi

Web sayfası üzerinden konfigürasyon ve diyagnostik
İzleme ünitesi küçük kontrolörlere entegre web server üzerinden konfigüre edilir. Çözümü konfigüre etmek ve diyagnostik bilgileri görüntülemek için bir web arayüzü mevcuttur. Arayüzü görüntülemek için tek gerekli olan standart bir web tarayıcı (Microsoft Internet Explorer veya benzeri) ve JAVA Sanal Makine'dir.

IEC 61850 – veri modellemesi
Entegre veri modeli izleme sisteminin, kontrol mühendisliğini kullanarak .scd dosyasının kontrol mühendisliğine getirilmesiyle hızlı devreye alınabilir. IEC 61850'ye göre kontrolör bir Akıllı Elektronik Cihazı (IED) temsil eder. IED Lojik Cihazlı (LD) bir erişim noktası içerir. 2 standart Lojik Nod (LN) ve 3 genel nod (GGIO'lar) LD'de tanımlıdır.

İzleme sisteminin veri modelinde GOOSE (Generic Object Oriented Substation Events) haberleşme yoktur. Veri modelinin değiştirilmesi veya genişletilmesi kolayca yapılabilir. Zaman ağda SNTP server üzerinden senkronize edilir. Adres web arayüzü üzerinden girilebilir.

Avantajlarınız

 • Hedeflenmiş ve ihtiyaç bazlı kaynak planlaması mümkün olduğu için sistem işletme maliyetlerini düşürür
 • .scd dosyasını kullanarak IEC 61850 standart veri haberleşmesi sayesinde istasyon kontrol mühendisliğine kolay entegrasyon
 • Sistem ilgili kanun ve yönetmeliklere uygundur: Alman Federal Su Kurumu (WHG), Suya Zararlı Maddelerin Yönetilmesine (VAwS) ilişkin Alman yasası, endüstriyel imalat şirketlerinin ticari organizasyonu olan Alman Arbeitsgemeinschaft Industriebau (AGI).
 • Bağlantıya hazır sistem sayesinde kolay montaj: kontrol panosu, iki sensörü içeren sensör çerçevesi ve kontrol panosu çerçevesi

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300
Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat