Genel bakisa dön

Neurath'daki RWE enerji santralinin atıksu arıtma tesisinde güvenilir kablosuz haberleşme

Genel bakış

Dairesel sistrenin üzerindeki omni yönlendirmeli anten  

Omni yönlendirmeli bir anten dairesel sistrenin üzerine monte edilir

  • RWE santralinin ürettiği atık proses suyu atanmış bir atıksu arıtma tesisinde işlenir.
  • Modernizasyonun bir parçası olarak operatörler atıksu arıtma tesisini uzaktan çalıştırmak istiyordu.
  • Phoenix Contact'ın kablosuz teknolojisi ve diğer komponentleri tesisin esnek ve güvenilir çalışmasına yardımcı olur.

Müşteri profili

Atık proses suyu temizleme  

Enerji santralinin kendi atıksu arıtma tesisi atık proses suyunu temizlemektedir

RWE Power AG, Almanya Grevenbroich'in güneyinde Neurath santralini işletmektedir.

4400 megawatt brüt elektrik üretimiyle Almanya'nın en büyük Avrupa'nın ikinci büyük linyit yakıtlı enerji santralidir. Optimimum sistem teknolojili iki yeni blok %43 verime sahiptir

Uygulama

RWE Project Müdürü Stefan Strasser  

RWE Project Müdürü Stefan Strasser

Enerji santralindeki atıksu arıtma tesisi atık proses suyunu temizlemekte olup 2014 yılında tümüyle modernize edilmiştir. Elektrik ve kontrol mühendisliğinin güncellenmesi sırasında önceden blackbox sistemi olarak kullanılan bağımsız kontrolör kaldırılmış ve ABB'nin Procontrol P14 kontrol mühendisliğine entegre edilmiştir.

Yenilemenin amacı önceden yalnız lokal olarak işletilen atıksu arıtma tesisinin uzaktan çalıştırılmasıydı. Bunun için tüm bölgelerin kontrol odasındaki monitörlerde görüntülenmesi ve proses sekanslarının gerçek zamanlı betimlenmesi gerekiyordu.

RWE Proje Müdürü Stefan Strasser: “Dairesel sistrelerin sürekli döner hareketi ve sınırlı sayıda kayar bilezik nedeniyle geri besleme ve kontrol komutlarının bakım gerektiren kayar bilezik paketiyle iletilmesi söz konusu olamazdı" diyor. Dolayısıyla o ve meslektaşları tüm sistem kısımlarında yüksek süreklilik sağlayan kararlı bir haberleşme çözümü arıyordu.

Çözüm

Dairesel sistreler için kontrol panosu  

Kontrol mühendisliği için merkezi şalt panosu

Strasser: “Radioline kablosuz sisteminin diğer RWE santrallerindeki başarısını bildiğimiz için Phoenix Contact ile temasa geçtik” diyor. Saha kontrollerinde sinyal gücünü ve veri iletiminin güvenilirliğini değerlendirmek amacıyla bir radyo frekansı saha araştırması gerçekleştirildi.

Tüm testler olumlu sonuçlandıktan sonra RWE çalışanları Phoenix Contact'ın desteğiyle kablosuz iletim kanallarını planlamaya başladı. Dört sistrenin her birine kendi kablosuz sistemi kuruldu. P14 kontrol mühendisliğinin merkezi şalt panosu atıksu arıtma tesisinin pompa istasyonunda yer alır. Ayrıca farklı gerilim seviyelerindeki çok sayıda sinyal optokuplörlerle iletilmelidir.

Planlama aşamasından sonra proje ihaleye çıktı ve Köln firması SAG ihaleyi kazandı. Bu hizmet ve sistem tedariği dairesel sistrelerin dört kontrol panosunu ve kontrol mühendisliğinin merkezi şalt panosunu santralin zemini üzerindeki bir atölyede oluşturdu. Sonra IP65 korumalı paslanmaz çelik kontrol panoları atıksu arıtma tesisine monte edildi.

Dairesel sistrelerin sürekli dairesel bir rotada hareket etmesi nedeniyle her kontrol panosuna bir omni yönlendirmeli anten monte edildi. Pompa odasındaki alıcıda toplam dört yönlü anten vardır. Bu sistrelerin yerinden bağımsız olarak optimum sinyal gücü elde edilmesini sağlar. RWE çalışanları, anten sistemini korumak amacıyla Phoenix Contact'ın aşırı gerilim koruma cihazlarını da kullanarak maksimum süreklilik elde ettiler. Yedekli güç kaynakları da kullanıldı. Strasser: “QUINT ürün gamının güç kaynaklarına ek olarak aktif yedekleme modülü de kullanarak bir güç kaynağının arızalanması durumunda tüm sistemin durmasını önledik” diyor.

Özet

Strasser: “Radioline modüllerinin çalıştırılması çok kolay oldu" diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Tek yapmamız gereken radyo modüllerini cihaz üzerindeki tekerlek ile birbirlerine atamak oldu. Bu dijital girişi ilgili çıkışa atamış oldu. Programlama olmadan sinyaller anında tüm sistemde doğru şekilde dağıtılmış oldu. Güç kaynağı kesilip yeniden verildiğinde kablosuz cihazlar birbirlerini birkaç saniyede otomatik olarak bulmaktadır. Bu rahat kullanımdan ve Phoenix Contact'tan aldığımız destekten oldukça etkilendik."

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat