Genel bakisa dön

İsviçre'deki trafo merkezinin yeniden geliştirilmesi için ABB ile ortak proje

ABB İsviçre: enerji üretimi, iletimi ve dağıtımı

ABB enerji ve otomasyon teknolojisinin lider firmasıdır. Global firmanın 100 ülkede yaklaşık 110,000 çalışanı vardır.

ABB İsviçre'de 5700 kişi çalışır. ABB'nin Güç Sistemleri bölümü enerji üretimi, iletimi ve dağıtımında tüm dünyada faaliyet gösterir.

Uygulama

Kraftwerke Hinterrhein AG, İsviçre'nin Grisons kentinin üçüncü büyük yüksek basınçlı enerji depolama santralini işletmektedir.

Hidroelektrik enerjiden yararlanmak için, işletme ve depolama enerjisinin yanında suyun sezonsal depolaması çalışmaları üç gradyanda kombine edilmiştir.
Elektrik enerjisinin önemli kısmı İsviçre yüksek gerilim şebekesine Sils trafo merkeziyle sağlanır. Sils trafo merkezi İsviçre'yi Avrupa kıtasına bağlayan UCTE enterkonekte şebekesinin 220 kV ve 380 kV gerilim geçiş noktasıdır.

Önemli miktarda elektrik enerjisi İsviçre, İtalya, Avusturya ve Almanya arasında Sils üzerinden paylaşılır. Trafo merkezinin harici donanımı çok sayıda kesici ve toplam 1200 MVA gücünde trafolardan oluşur.

1960'ta kurulan trafo merkezinin gelecekte güvenli çalışabilmesi için kapsamlı bir modernizasyona ihtiyacı vardı. Proje ABB Güç Sistemleri'ne verildi. Harici donanım ve 74 kontrol panosu iki yıl süren proje boyunca işletme altında modernize edildi.

Çözüm

Aaretal, Enerji üretimi, Quickon, QTC, gerilim, ABB  

QTC hızlı bağlantı teknolojisi

Yeni kontrol panolarında Phoenix Contact'ın modüler klemensleri kullanıldı. Son kullanıcı Kraftwerke Hinterrhein AG, QTC hızlı bağlantılı klemenslerden oldukça etkilendi. QTC modüler klemenslerinin temel seçim kriteri izolasyon kaydırma teknolojisinin mekanik olarak kolayca ayırt edilebilmesiydi.

Patent almış mekanik sistem kapalı konumdayken kablo bağlantılarının kendi kendine gevşemesini önler. Kraftwerke Hinterrhein AG için diğer bir avantaj QTC klemens serisinin CLIPLINE complete sistemine mükemmel entegre edilebilmesiydi. Geçmeli köprüler ve test fişleri gibi aksesuarlar Phoenix Contact'ın diğer bağlantı teknolojileri ile uyumludur.

Vidalı klemenslere kıyasla sunulan zaman tasarrufu %60'tır. Bunun nedeni QTC hızlı bağlantılı klemenslerde kablo soyma ve yüksükleme işlemleri yapılmaz. Kablo bağlantı alanına yerleştirilir ve tornavida yardımıyla bıçağa temas ettirilir. Kilitleme mekanizması kabloyu bağlantı alanında sabitler ve klemensin kendi kendine açılmasını imkansız kılar.

İsviçre ABB Güç Sistemleri Phoenix Contact'ın BLUEMARK sisteminde karar kılmıştır. Yüksek hızlı yazıcı standart UniCard etiket tabakalarına klemens, kablo ve cihaz etiketleri basar.

Özet

Pano üreticisi olan ABB Güç Sistemleri QTC hızlı bağlantı teknolojisinin sunduğu büyük zaman tasarrufundan faydalanmaktadır.

UV teknolojili yazıcı sisteminin kolaylığı, silinmez ve çizilmez etiketler de ABB Güç Sistemleri'ni etkilemiştir.

Kraftwerke Hinterrhein AG, ABB Güç Sistemleri İsviçre ve Phoenix Contact – mükemmel işbirliği.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat