Genel bakisa dön

Kompak marşaling panelleri - Schluchseewerk anahtarlama istasyonunu geleceğe uyarlıyor

Genel bakış

Waldshut pompa depolama güç istasyonu  

Waldshut pompa depolama güç istasyonu - makine odası doğrudan Ren Nehri'nin kıyısında yer almaktadır

  • Beş pompa depolama güç istasyonu ile Schluchseewerk AG, High Rhine hidroelektrik santralleri arasında önemli bir oyuncudur.
  • Anahtarlama istasyonunu güçlendirme zamanı geldiğinde, marşaling panel sisteminin kullanımının optimize edilmesi gereksinimlerden biriydi. Bu amaçla seçim Phoenix Contact'ın PTRV marşaling panel sistemi lehine yapıldı.
  • Bu seçim önemli ölçüde iyileştirilmiş bir kullanıma sahiptir - yeni marşaling panel sistemi ayrıca yeni sistemlerde, genişlemede veya retrofitlerde montaj için tanımlanmıştır.

Müşteri profili

1928 yılında kurulmuş olup, merkezi Laufenburg'da bulunan Schluchseewerk AG, Avrupa'nın en büyük pompa depolama güç istasyonlarından biridir. Beş pompa depolama güç istasyonunun kombine üretim gücü 1862 megawattır. Doğal girişler yoluyla üretilen rejeneratif kısım yılda toplam 400 milyon kilowatt saattir.

Uygulama

Dietmar Kastner, Schluchseewerk AG şirketinde Elektrik Mühendisliği Bölüm Müdürü  

Schluchseewerk AG'den Dietmar Kastner, kontrol mühendisliğinin modernizasyonunu denetledi

Beş pompa depolama güç istasyonundaki pompa türbinleri Hotzenwald ormanındaki bir tepede bulunan Kühmoos'taki bir sahadan kontrol edilir ve tüm rezervuarlar ve Ren depo rezervuarları da buradan yönetilir. Burada, Säckingen ve Wehr elektrik santrallerinden gelen elektriğin entegre Avrupa şebekesine beslendiği 1966/67'de inşa edilen 220/380 kV trafo merkezi yer almaktadır.

Yaklaşık 20 yıllık bir çalışmanın ardından Kühmoos'taki kontrol sistemindeki hata oranı artmaya başlamıştı. Arızalı bileşenler için yedek malzeme bulmak da giderek zorlaşıyordu. Bu nedenle, yeni kontrol mühendisliğinin kurulmasına karar verildi. Bu projenin elektrik mühendisliğinden sorumlu kişi, Varlıklar Bölümünde Elektrik Mühendisliği Bölüm Yöneticisi Dietmar Kastner oldu. Dönüşüm veya yeni inşaat projeleri Laufenburg'daki genel merkezde bulunan ofisinde planlandı ve koordine edildi. Dietmar Kastner, “Modernizasyon projesinin amacı, yedek parça problemini ortadan kaldırmak ve sistemleri en son teknoloji ile donatmak oldu” diye belirtiyor.

Çözüm

Schluchseewerk AGde marşaling panel dönüşümleri  

Marşaling panel dönüşümleri Schluchseewerk AG tarafından firmada yapılmaktadır

Geçmişte marşaling paneline sinyallerin bağlanması, Termi-Point teknolojisi nedeniyle son derece maliyetli ve zaman alıcı olmuştur. Sadece basınçlı hava ile çalışan özel bir alet kullanmadan bağlantı yapmak imkansızdı. Basınçlı hava bağlantısı mevcut değilse, kompresör getirilene kadar çalışma devam edemezdi.

Tüm bunlara ek olarak, özel aletlerin tasarımı ve ağırlığı, sahada zor ve zaman alıcı bir şekilde kullanılıyordu. Bunun sonucu olarak, kontaklar zamanla deforme olmuş ve bağlantı noktaları arasında kısa devrelere yol açmıştır.

Schluchseewerk AG, teknisyenler tarafından değerlendirilen bazı marşaling panel sisteminden sonra Phoenix Contact PTRV marşaling klemenslerinde karar kıldı. Özellikle sistemin kompakt tasarımı alternatiflerine göre dikkat çekiyordu. Ayrıca, ek avantajlar sunmaktadır: Kullanıcı, renkli kesici uçları sayesinde markalamalarını operasyonel süreçlerine uyarlayabilir veya iletken renk (DIN VDE 0815, IEC EN 69100) standartlarını marşaling panel sistemine aktarabilir. Klemensler, test için standart ölçüm problarının kullanılabilmesi amacıyla 2.3 mm'lik test açıklığı ile donatılmıştır.

PTRV marşaling panel sistemi  

PTRV marşaling panel sistemi kontrol panosunda yüzde 20'ye kadar daha az yer kaplıyor

PTRV sisteminin kompakt tasarımı sayesinde, kontrol panosundaki alan gereksinimi önceki çözümle karşılaştırıldığında yaklaşık %35 oranında azaldı. Bu, kontrol panolarından herhangi birine olan ihtiyacı ortadan kaldırmasa da, Schluchseewerk AG'nin gelecekteki genişlemeler için önemli ölçüde fazla alana sahip oldu. Klemenslerdeki son teknoloji Push-in bağlantı teknolojisi sayesinde, sahada montaj için gereken süre önemli ölçüde azaldı. Sistemin tasarımı sayesinde deforme olmuş kontaklar veya kontaklar arasındaki kısa devreler gibi hatalar artık bir sorun olmamaktadır. Klemenslerin dokunma emniyeti sayesinde sahadaki personelin güvenliği önemli ölçüde artmıştır. Güvenlik nedenleriyle daha önce mümkün olmayan 250 V potansiyele sahip sinyaller bile artık bağlanabilmektedir.

Özet

Schluchseewerk AG, Kühmoos'taki başarılı modernizasyon programı sırasında PTRV sisteminin teknoloji ve kullanımından çok etkilendi. "Yeni PTRV marşaling panel sistemi ile kullanım önceki çözümle karşılaştırıldığında önemli ölçüde iyileşti. Geçmişte sıkıştırılmış havayla çalışan bir alet kullanarak bağladığımız kablolar artık küçük bir tornavida ile bağlanabilmektedir, "diye açıklıyor Kastner.

Diğer lokasyonlardaki mevcut marşaling panel sistemleri artık PTRV sistemi ile değiştiriliyor. Ayrıca PTRV marşaling panel sistemi gelecekteki tüm üçüncü taraf uygulamalarında bir gereklilik olacaktır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat