Petrol tankları için yangın söndürme sisteminin web bazlı durum izlemesi

Genel bakış

Püskürtme hazneli püskürtme kafası  

Püskürtme hazneleri söndürme maddesinin yalnız püskürtücünün kafasından yayılmasını sağlamaktadır

  • Hollanda firması Saval BV fosil hammaddelerini depolamak için kullanılan yüzer çatı tankları için özel bir yangın söndürme sistemi geliştirdi.
  • İki dijital sinyali izleyen merkezi çözüm yangın söndürme sistemi hakkında sürekli bilgi sağlamaktadır.
  • Phoenix Contact'ın Inline block serisi kontrolörleri ve I/O modülleri sistemin web tabanlı izlenmesini sağlamaktadır.
  • Görüntüleme basınç ve seviye anahtarlarının durumunu ve kontrol sisteminin güç beslemesini göstermekte ve arıza durumunda alarm üretmektedir.

Müşteri profili

Hollanda'nın Breda kentindeki Saval BV genel merkezi  

Otomatik yangın söndürme sistemleri Breda'da geliştirilip üretilmektedir (resim kaynağı: Saval BV)

Hollanda'nın Breda şehrinde yer alan Saval BV SK FireSafety Group'a aittir. Firma endüstride yangın emniyeti ürün ve çözümlerinde uzmandır ve 85 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

Breda'daki genel merkezde 200'den fazla çalışan otomatik yangın belirleme ve yangın söndürme sistemleri geliştirmekte ve üretmektedir.

Uygulama

Yüzer çatının kenarındaki söndürme maddesinin konteynırları  

Söndürme maddesinin konteynırları yüzer çatının kenarına monte edilir (resim kaynağı: Saval BV)

Ham petrol ve diğer fosil ham maddelerinin patlama tehlikesi dışında da güvenli depolanması ve işlenmesi gerekir. Birçok durumda kullanılan sabit çatı tanklarında depolanan malzeme ile sabit çatı arasında doldurulma sırasında patlamaya müsait bir atmosfer oluşur. Depolanan malzemeyi sınırladığı gibi bu büyük bir patlama tehlikesine de neden olur.

Çatısının depolanan sıvı üzerinde yüzdüğü yüzer çatı tankları alternatif bir çözümdür. Bununla birlikte bu tanklardaki risk sızan gazın statik elektrikle ateşlenmesidir. Eğer yangın farkedilmezse kısa sürede kontrol edilemez bir durum oluşabilir.

Saval'ın geliştirdiği yangın söndürme sistemleri çok sayıda püskürtücünün bağlı olduğu bireysel yangın söndürme konteynırlarından oluşur. Böylece alevlerin belirlenmiş şekilde söndürülmesi ve söndürme maddesinin geniş bölgelere püskürtülmemesi sağlanır.

Çözüm

Inline Ex i serisi kendinden güvenli I/O modülleriyle modüler PROFINET kontrolörü  

SK 3100 EXD konteynırı kendinden güvenli I/O modülleri ve modüler bir PROFINET kontrolörü içerir

Otomatik yangın söndürme sisteminde yangın koruma sisteminin durumunu bildiren iki dijital sinyal izlenmelidir. Merkezi çözümün konseptine göre dijital sinyaller kablolarla tehlike bölgesi dışında yer alan bir izleme paneline aktarılır.

SK 3000 izleme panosu Phoenix Contact tarafından patlama riskli bölgeler için özel olarak geliştirilmiş bir Inline serisi modüler ILC 171 ETH kontrolörü ve kendinden güvenli Ex i I/O modüllerinden oluşur.

Bu Ex i ve standart Inline modülleri arasında güvenli elektriksel izolasyon gerektirir. Kendinden güvenli klemensler özel bir Inline modülüyle beslenir. ILC 171 ETH kontrolörünün lokal bus'ına eklenebilirler ve seviye ve basınç anahtarlarının dijital sinyallerini kaydederler.

Modüler ILC 330 PN kontrolörü ve WLAN 5100 Kablosuz LAN modülünden oluşan SK 3000 izleme panosu  

Modüler kontrolör ve Kablosuz LAN modülünden oluşan SK 3000 izleme panosu

Sinyaller PROFINET ve Kablosuz LAN üzerinden iletilir

Petrol tanklarının kullanılan bir haberleşme yapısı varsa yeni kablo rotaları oluşturmak son derece zor olabilir. Bunu dikkate alan Saval dağıtılmış bir çözüm tasarladı - IP52 - IP65 koruma sınıfında SK 3100 koruma konteynırı.

Konteynır Inline ürün gamına ait kendinden güvenli Inline modüllerinden oluşan modüler bir PROFINET kontrolörü içerir. Her dağıtılmış SK 3100 istasyonu maks. dört yangın söndürme sistemini izler. Sinyaller Kablosuz LAN üzerinden merkezi SK 3000 izleme panosuna iletir, bu panoda modüler ILC 330 PN yüksek performanslı kontrolör yer alır. Veri iletiminde Phoenix Contact'ın WLAN 5100 kablosuz modülleri kullanılır.

Cihazlar IEEE 802.11e standardını karşılar ve PROFINET protokolünün iletimini sağlar, böylece iki Inline kontrolörü birbirleriyle PROFINET protokolü üzerinden haberleşebilir. Phoenix Contact'ın web tabanlı WebVisit görüntüleme yazılımı izleme amaçlı kullanılır. Bu nedenle kontrolörde entegre web server olmak zorundadır. Görüntülemeye erişmek için tek gereken kontrolürün IP adresidir. Sonra veri işletim ve izleme cihazında görüntülenir.

Özet

Saval'ın geliştirdiği petrol tanklarının web bazlı izleme sunan yangın söndürme sistemi yangınları hızlı tespit eder. Çok sayıda püskürtücünün bağlı olduğu bireysel yangın söndürme konteynırları alevlerin belirlenmiş şekilde söndürülmesini sağlar.

Görüntüleme basınç ve seviye anahtarlarının durumunu ve kontrol sisteminin güç beslemesini göstermektedir. Hatalı çalışma durumunda alarm da üretmektedir. Bu ham petrolün ve diğer fosil hammaddelerinin depolanmasında yangını ve patlama tehlikesini etkin şekilde önler.

Ürünler

TanımTipSipariş No.
Inline kontrolör ile PROFINET ve Modbus/TCP üzerinden iletişim opsiyonu sunulur. Ethernet tabanlı Modbus/TCP ve PROFINET protokolleri desteği.ILC 171 ETH 2TX2700975
Diğer kontrolörlere ve sistemlere bağlantı için PROFINET arayüzlü Inline Kontrolör, IEC 61131-3'e uygun programlama opsiyonluILC 330 PN2988191
WLAN erişim noktası, client, WLAN 802.11 a, b, g, n, 2.4 GHz, 5 GHz frekans, IP20WLAN 5100 kablosuz modül2700718
PROFINET bus modülü, 8 giriş (24 V DC), 4 çıkış, (24 V DC), 500 mA, I/O konnektörleriyle kompleIL PN BK DI8 DO4 2TX-PAC2703994
Kendinden güvenli I/O modüllerinin beslemesi için Modular Inline besleme modülüIB IL EX-IS PWR IN-PAC 2869910
Kendinden güvenli Inline safe dijital I/O modülü, 4 konfigüre edilebilir giriş/çıkış kanalı, aksesuarlarla kompleIB IL EX-IS DIO 4/NAM-PAC 2869911
TanımTipSipariş No.
Inline kontrolör ile PROFINET ve Modbus/TCP üzerinden iletişim opsiyonu sunulur. Ethernet tabanlı Modbus/TCP ve PROFINET protokolleri desteği.ILC 171 ETH 2TX
Diğer kontrolörlere ve sistemlere bağlantı için PROFINET arayüzlü Inline Kontrolör, IEC 61131-3'e uygun programlama opsiyonluILC 330 PN
WLAN erişim noktası, client, WLAN 802.11 a, b, g, n, 2.4 GHz, 5 GHz frekans, IP20WLAN 5100 kablosuz modül
PROFINET bus modülü, 8 giriş (24 V DC), 4 çıkış, (24 V DC), 500 mA, I/O konnektörleriyle kompleIL PN BK DI8 DO4 2TX-PAC
Kendinden güvenli I/O modüllerinin beslemesi için Modular Inline besleme modülüIB IL EX-IS PWR IN-PAC
Kendinden güvenli Inline safe dijital I/O modülü, 4 konfigüre edilebilir giriş/çıkış kanalı, aksesuarlarla kompleIB IL EX-IS DIO 4/NAM-PAC

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat