Üretim alanı izlemesi için çözüm

Genel bakış

Personel olan üretim sahası  

Petrol ve gaz için üretim sahalarının izlenmesi

 • Petrol sahasının dijitalleşmesi uygun maliyetli teşhis yöntemleri ve daha etkin izleme sayesinde üretim maliyetlerini düşürür.
 • Phoenix Contact'ın Petrol ve Gaz Denetimi petrol pompasından analog ve dijital verileri alır ve kontrol odasına aktarır.
 • Kontrol odasında toplanan veriler ya doğrudan görüntülenir ya da açık yazılım arayüzleri üzerinden üst seviye SCADA sistemine gönderilir.

Uygulama

Personel besleme pompasını uzaktan izler  

Trend üretim sahalarının dijitalleşmesidir

Petrol sahaları bağımsız çalışan dağınık pompalardan oluşur. Bu pompalar birkaç kilometre uzakta olabilir. Pompa istasyonları arasında genellikle ağ kablosu olmaz. Veri iletimi için kullanılabilecek GSM şebekesi yoktur.

Bununla birlikte bir süredir yeni ve uzun yıllardır çalışan petrol sahalarında dijitalleşme trendi hüküm sürmektedir (dijital petrol sahası). Dijitalleşme hızlı ve uygun maliyetli teşhis yöntemleri ve daha etkin izleme sağlar. Geçmişte personel her türlü iklim koşulunda pompadan pompaya tüm sahayı dolaşarak verileri lokal olarak okumak durumundaydı.

Dijital izleme en basit durumda valf ayarları gibi dijital giriş sinyallerini toplamak için kullanılabilir. Bununla birlikte analog sinyaller de toplanır. Bunlar arasında sıcaklıklar, basınç valfleri ve debiler yer alır. İstasyonlardan aktarılan tüm ölçüm değerleri ve sinyaller döngüsel olarak toplanır ve uzaktaki kontrol merkezinde görüntülenir. Güvenli sinyal ilteimi önemli bir konudur. Tüm petrol platformlarının kesintisiz izlenmesi ancak endüstriyel uygulamalara elverişli sağlam bir veri iletim yöntemiyle mümkün olabilir.

Kullanılan ürünlerde dikkat edilmesi gereken diğer önemli konu sistemlerin genellikle dış ortamda olmasıdır. Çevre koşulları ürünlerde geniş çalışma sıcaklık aralığı ve Ex bölge sertifikaları gerektirir.

Lösung

Die Lösung von Phoenix Contact besteht aus drei Hauptfunktionen:

 1. Einsammeln der Daten aus dem Ex-/Nicht-EX-Bereich
 2. Sicheres Übertragen der Daten über ein vermaschtes Funknetzwerk
 3. Übergabe der Daten an ein SCADA/DCS-System oder Anzeige der Daten

An der Ölpumpe werden Signale aus der Zone 1 bzw. 2 gesammelt und per Trusted Wireless zyklisch verschickt. Im Kontrollraum werden die erfassten Daten entweder auf separaten Monitoren dargestellt und optional an ein überlagertes SCADA/DCS-System geschickt. Hierfür werden offene Software-Schnittstellen eingesetzt. Phoenix Contact bietet dazu etablierte Schnittstellen, die von vielen Systemherstellern unterstützt werden, wie z. B. OPC, Modbus, SQL Server, MySQL. Weiterhin besteht die Möglichkeit offene TCP/IP-Kommunikation zu nutzen.

Topologie Förderstättenüberwachung

Funktionsübersicht der Förderstättenüberwachung

Förderstättenlösung von Phoenix Contact  

Komplettlösung zur Förderstättenüberwachung

Öl- und Gasquellen sicher überwachen

Mit dem Oil and Gas Monitor von Phoenix Contact überwachen Sie Ihre Öl- und Gasquellen auch über große Entfernungen zuverlässig und kosteneffizient.

 • Komponenten mit erweitertem Temperaturbereich
 • Reichweiten von bis zu mehreren Kilometern  durch einstellbare Datenrate
 • Komfortable und umfangreiche Ferndiagnose des Funknetzes mit Diagnose-Software
 • Paralleler Betrieb mehrerer Netzwerke auf unterschiedlichen Kanälen

Ihre Vorteile

 • Einfache Inbetriebnahme und reduzierte Installationskosten in ausgedehnten Anlagen dank Wireless-Kommunikation
 • Ortsunabhängige Datenerfassung durch Module für den Ex- und Nicht-Ex-Bereich
 • Sichere und störungsfreie Signalübertragung über ein verschlüsseltes und vermaschtes Funknetzwerk
 • Möglichkeit zur Übergabe der Daten an ein SCADA/DCS-System und zur Vor-Ort-Anzeige der Daten
 • Flexibilität in der Signalanbindung an Prozessleitsysteme dank offener Software-Schnittstelle

Ürünler

TanımTipSipariş No.
Petrol ve gaz izleme sistemi (OGM) uzak petrol sahasını tam otomatize etmek ve izlemek için kullanılır.OGM I/O-CE2400188
OGM RG (repeater/gateway) ünitesi kablosuz protokoller arası dönüşüm ve kablosuz ağları uzak mesafelere genişletmek için kullanılırOGM RG-CE2402935
TanımTipSipariş No.
Petrol ve gaz izleme sistemi (OGM) uzak petrol sahasını tam otomatize etmek ve izlemek için kullanılır.OGM I/O-CE
OGM RG (repeater/gateway) ünitesi kablosuz protokoller arası dönüşüm ve kablosuz ağları uzak mesafelere genişletmek için kullanılırOGM RG-CE

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat