Linde Gas gaz dağıtım şebekesinde ölçüm verisi güvenliği ve sürekliliği

Genel bakış

Taşıma sistemi, boru hattı sistemi  

Endüstriyel gazların taşınmasında boru hattı sistemi

  • Linde A.Ş'nin Gaz iş birimi olan Linde Gas Almanya ve Avrupa'nın önde gelen gaz tedarikçilerinden biridir.
  • Fatura bilgilerinin kaydedilmesi için gaz dağıtım şebekesi boyunca özel ölçüm istasyonlarının kurulması gerekir.
  • Actemium Cegelec ve Linde Gas Deutschland ile birlikte Phoenix Contact gaz dağıtım şebekelerinde ölçüm değerlerinin güvenli iletimi ve kaydı için bir çözüm geliştirdi.
  • Hassas ölçüm değerlerinin iletilmesinde bu çözüm yüksek güvenlik ve süreklilik sağlamaktadır.

Müşteri profili

Leuna'daki Linde AG gaz merkezi  

Leuna'daki Linde AG gaz merkezi

Leuna kimyasal sahasında Linde AG çok sayıda tüketiciyi besleyen dünyanın en büyük gaz üretim merkezlerinden birini işletmektedir.

Linde Gas ölçüm istasyonlarının gaz dağıtım şebekesi boyunca otomasyonu ve bunların mevcut veri yönetim sistemine entegrasyonu için Actemium Cegelec firmasını görevlendirdi.

Uygulama

Gaz dağıtım şebekesi ölçüm istasyonu  

Debi, sıcaklık ve basınç değerlerinin sorgulanması için ölçüm istasyonu

Gaz dağıtım şebekesinde ölçüm verileri Internet üzerinden aktarılır, yani güvenlik en büyük önceliktir.

Tüm dağıtım şebekesindeki ölçüm değerlerinin kaydedilmesi ve her istasyonun veri yönetim sistemine bağlantısı için etkin bir protokolü baz alan yenilikçi bir haberleşme konsepti gereklidir Değerler GPRS/EDGE ile mobil şebeke üzerinden kesintisiz iletilmelidir. Tüm kaydedilen değerler ilgili ölçüm istasyonunda da saklanmalı ve bağlantı uzun süre kesildiğinde hiçbir verinin kaybolmaması sağlanmalıdır.

Boru hattı şebekesindeki istasyonların genellikle erişimi zor olan bölgelerde olduğu gerçeği de önemli bir zorluk teşkil etmektedir. Linde Gas'da Bitterfeld sahasının ve boru hattı şebekesinin kontrolörü Thomas Hauswald ölçüm istasyonlarında geriye dönük sorgulamaya da izin veren merkezi bir sistemden yanadır.

Çözüm

ILC küçük boyutlu kontrolörle kumanda panosu  

Küçük boyutlu kontrolör ve bağlı Inline modülleriyle kumanda panosu

Veri iletimi söz konusu olduğunda Actemium Cegelec'te Proje Müdürü Kai Schwarz Phoenix Contact'ın Resy+ uzaktan kontrol çözümünü tercih etti. Mobil şebekedeki olası kesintilere önlem almak amacıyla ölçüm istasyonları veri yönetim sistemine VPN tunnel (Virtual Private Network) ile standart IEC 60870-5-104 protokolüyle bağlanır.

Olay bazlı standart kullanılarak kısa süreli haberleşme kesintilerinde veri tamponlanır ve bağlantı geri geldiğinde veri yönetim sistemine gönderilir. Ölçüm değerleri kontrolörün harici SD kartında da saklanır.

Endüstriyel box PC  

Resy+ veri yönetim sistemi endüstriyel box PC'de çalışmaktadır

Kesintisiz bilgi akışı için merkezi yedekleme sistemi

Kesintisiz bilgi akışını sağlamak amacıyla Actemium Cegelec Resy+ veri yönetim sistemini çözümün kalbine entegre etmiştir.

Endüstriyel box PC'de çalışan Windows hizmeti geriye yönelik bilgilerin okunması için veri yönetim sistemine temel işlevleri sağlar. Bunun için veri yönetim sistemi gerekli bilgilerle bir sorgu üretir ve bunu Resy+ veri yönetim sistemine gönderir. Hizmet talep edilen bilgiyi ilgili istasyondan alır ve gerekli değerleri operatörün tercih ettiği formata dönüştürür. Veri yönetim sistemi eksik bilgileri mevcut kayıtlara eklemek için üretilen değerlerin dosyalarını kullanabilir.

Bilgi veri yönetim sistemi, veri yönetim hizmeti ve harici istasyonlar arasında FTP üzerinden kesintisiz paylaşılır. Kullanıcıya metin formatında anlamlı diyagnostik bilgiler sağlanır. Linde Gas ve Actemium Cegelec Phoenix Contact'ın donanımını da kullanmayı seçmiştir. Ağ bağlantısını kuran ve endüstriyel Ethernet ağlarını destekleyen PSI-Modem-GSM/ETH modemler kurularak hassas verilerin GSM şebekesi üzerinden güvenli iletimi sağlanmıştır. Kontrol teknolojisi olarak ILC 170 ETH 2TX kullanılmıştır.

Özet

Thomas Hauswald ve Kai Schwarz  

Thomas Hauswald, Bitterfeld sahasının kontrolörü (sağda) ve Actemium Cegelec Proje Müdürü Kai Schwarz (solda)

Endüstriyel kontrol ve uzaktan kontrol teknolojisini baz alan ölçüm istasyonlarını uygulayarak hassas bilgiler veri yönetim sistemine güvenli şekilde iletilebilir. Kai Schwarz: “Merkezi yedek yönetimi kontrolörde saklanan ve IEC-60870-5-104 protokolüyle iletilen tarihsel ölçüm değerlerine de erişim sağlamaktadır”.

Thomas Hauswald şöyle devam etmektedir: “Çözüm ölçüm değerlerinin güvenliği ve sürekliliği açısından yenilikçi konseptleri baz almaktadır, yani en zorlu gereksinimleri karşılamaktadır. Sistemin bakımı ve genişlemesi söz konusu olduğunda bize ciddi ölçüde esneklik de sağlamaktadır”.

Ürünler

TanımTipSipariş No.
Programlama ve konfigürasyon belleği, fonksiyon bloğu kütüphaneleri için lisans anahtarlıSD FLASH 512MB APPLIC A2701799
Ethernet arayüzlü Inline kontrolörILC 170 ETH 2TX2916532
EN DIN raylarına montaj için endüstriyel Ethernet modemPSI-MODEM/ETH2313300
IP20 korumalı ve enerji verimli Intel® Atom™ işlemcili fansız endüstriyel box PC VL BPC 10002701291
TanımTipSipariş No.
Programlama ve konfigürasyon belleği, fonksiyon bloğu kütüphaneleri için lisans anahtarlıSD FLASH 512MB APPLIC A
Ethernet arayüzlü Inline kontrolörILC 170 ETH 2TX
EN DIN raylarına montaj için endüstriyel Ethernet modemPSI-MODEM/ETH
IP20 korumalı ve enerji verimli Intel® Atom™ işlemcili fansız endüstriyel box PC VL BPC 1000

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat