Bir RoRo feribotunda maliyet-etkin ve yüksek seviyede bulunurluğu olan rampa kontrolü

Genel bakış

Halatlar  

Ark  Dania RoRo feribotundaki halatlar

  • Donatım uzmanı MacGregor  RoRo rampa, kapı ve hareketli araba güvertelerinin kontrolü için yeni bir çözüm aramıştır.
  • ILC  370 PN/M Inline kontrolörleri şimdi dağıtılmış I/O modüllerinin kontrol sistemine maliyet-etkin bağlantısını sağlamaktadır.
  • Ethernet ağı ve kontrol teknolojisi yedekli bir tasarıma sahip olduğu için, otomasyon çözümü için yüksek seviyede bulunurluk sağlanmıştır.

Müşteri profili

Hareketli kıç rampası  

Münferit araç güverteleri bir kıç rampasıyla kapatılmıştır.

Cargotec Oyj'nin bir yan kuruluşu olan ve İsveç Gothenburg'da yerleşik MacGregor RoRo, kargo ve yolcu gemileri için dünyanın lider donatım uzmanlarından biridir.

Şirket, vinç, rampa ve bölme duvarı geliştirme ve imalatında uzmanlaşmıştır.

Uygulama

Ark Dania  

Ark Dania RoRo feribotu, MacGregor RoRo tarafından 2014 yılında donatıldı.

Geçmişte, feribotlara takılan çeşitli rampalar her zaman uzaktan elle işletilmişti.   Merkezi bir kontrolör, rampaları hareket ettirmek için operatör arayüzlerinden gelen giriş sinyallerini okumuş ve ilgili hidrolik sürücüleri doğrudan kontrol etmiştir. Sürücüler nihai pozisyonlarına ulaştıkları zaman hidrolik sistem kapanırdı. Bunu yapmak için, bütün sinyallerin geminin tamamı boyunca paralel bağlanmış olması gerekirdi. Ancak bu işlem hata yapmaya elverişli, uzun kablo güzergahları nedeniyle pahalı ve sorun yaşandığında zaman alıcıydı.

Bunlara ilaveten, önceki kontrolör tedarikçisi o zamana kadar kullanılan otomasyon sisteminin üretimine son verdiği için, MacGregor RoRo yeni bir çözüm aramak zorunda kaldı. Yeni yaklaşım sayesinde, dağıtılmış I/O modüllerini doğrudan ilgili rampa ve bölme duvarlarının doğrudan yanına monte etme imkânı oluştu.   Donatım uzmanı dağıtılmış I/O cihazlarının bütün sinyallerini kontrol sistemine yedekli bir şekilde bağlamak için Ethernet tabanlı bir protokol seçti.

Çözüm

ILC 370 PN/M Inline kontrolör  

ILC  370 PN/M, feribota takılan bütün sistemleri PROFINET protokolü üzerinden kontrol etmektedir.

MacGregor  RoRo ekibi, kapsamlı bir pazar araştırmasının ardından sistem tedarikçisi olarak Phoenix Contact'ı seçti. PC Worx program yazılımının ve Visu+ görselleştirme aracının açıklığı ve esnekliği bütün şartların yerine getirilmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca, otomasyon uzmanının kapsamlı ürün portföyündeki bir çok cihaz gereken denizcilik onaylarına sahip bulunuyor. Başarılı işbirliğinin bir örneği, 2014 yılında MacGregor  RoRo tarafından donatılan Ark Dania RoRo feribotudur.

Bol çeşitli MacGregor RoRo sistemleri –parça olarak anılacaktır-, kıç rampaları, ambar ağzı kapakları, kapılar ve hareketli araba güvertelerini de içerecek şekilde Ark Dania'ya takılmıştır. Parçalar ve kontrol sistemi arasındaki yüksek bulunurluk özellikli haberleşme temel niteliktedir. Böylece, hata durumunda, bütün sistemler manuel işleyişe geçmeye gerek kalmaksızın işletilebilmektedir. Dolayısıyla, bütün parçaları birbirine bağlamak için yedekli bir halka yapı olarak tasarlanan bir Ethernet ağı kullanılmaktadır. Hızlı halka tespitli RSTP yedekli protokol, 500 ms'nin altında anahtarlama süresini sağlamaktadır.

Müşteri şartlarına bağlı olarak, kontrol sistemi MacGregor RoRo tarafından yedekli olarak uygulanabilir. Ark Dania'da yüksek performanslı ILC  370  PN/M Inline kontrolörleri kullanılmaktadır. Her münferit parçaya ait kontrol panosunda, feribota takılı sensör (buton, limit anahtarlarının) ve aktüatörlerin (hidrolik valflerin) I/O modülleri vasıtasıyla bağlı olduğu bir PROFINET bus modülü bulunmaktadır. İlaveten, bus modülü kaydedilmiş verileri gerçek zamanlı PROFINET üzerinden kontrol sistemine göndermektedir. Ancak, aynı şekilde yedekli tasarlanmış hidrolik pompanın kontrol ünitesi bir bus modülüyle değil, bir ILC  170 ETH  kompakt kontrolörüyle kontrol edilmektedir. Bus modülünde olduğu gibi, normal çalışma sırasında iki ana kontrolör arasında veri alışverişi yapmaktadır. Ancak, hata durumunda, hidrolik pompayı otomatik olarak kontrol edebilmektedir.

Özet

Denizcilik için panel PC  

Bütün MacGregor sistemleri dokunmatik bir paneldeki köprü üzerinde görselleştirilmiştir.

Mürettebat gemiye takılan bütün parçaların durumunu görselleştirilmiş bir sistem vasıtasıyla teşhis etmektedir. Bu ise, personelin rampaların veya kapıların hâlâ açık olup olmadığını tespit edebilmesi anlamına gelmektedir. Visu+ tool ile yapılan görselleştirme, dokunmatik çalışma özellikli ve denizcilik onayına sahip bir panel PC'si üzerinde çalışmaktadır. Bir OPC sunucu vasıtasıyla yedekli kontrolör çiftinden temsil edilebilecek değerleri yükler ve onları görüntüler.

Gerekirse, diğer alanlarda ilave Panel PC'leri takılabilir. Geminin kara kutusu –sefer veri kaydedici (VDR)- de kontrolörlere erişime sahiptir ve takılı ekipmanların durumunu kaydeder.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat