Çok işlevli emniyet röleleriyle lehimleme sistemlerinin uygun maliyetli otomasyonu

Genel bakış

Lehim potası  

Lehim potası lehimleme modülünün parçasıdır

  • Ersa'da emniyet teknolojisi çok önemli olduğundan firma seçici lehimleme sistemlerinin emniyet konseptlerini modüler hale getirmiştir.
  • Müşterilerin üretim süreçlerini iyileştirmek için lehimleme uzmanı gereksinimlere esnekçe cevap verebilmelidir.
  • PSR-MXF çok fonksiyonlu emniyet röleleri basit makinelerde ve modüler emniyet konseptlerinde kullanılabilir.

Müşteri profili

Elektrik tasarımcısı Edgar Diener  

Elektrik tasarımcısı Edgar Diener devreyi demo kartında test etti

Almanya'nın Wertheim kentinde bulunan Ersa GmbH lehimleme teknolojisi konusunda Avrupa'nın en büyük üreticisidir.

Seçici ve dalga lehim sistemlerinin uluslararası tedarikçisi müşterilerin üretim süreçlerini optimize etmek için hizmet ve çözüm paketleri sunmaktadır.

Uygulama

Verso-Flow seçici lehimleme sistemi  

PSR-MXF çok fonksiyonlu emniyet röleleri Verso-Flow seçici lehimleme sisteminde kullanılmaktadır

Seçici lehimleme işlemi her iki tarafa kablolanmış bileşenlerin lehimlenmesi gerektiği ve modülün ikinci tarafındaki klasik dalga lehimleme prosesinin artık mümkün olmadığı durumlarda akla gelebilecek tek konsepttir.

Klasik dalga lehimleme sistemine kıyasla, seçici lehimleme sistemi genellikle oldukça az alan gerektirir. Minimum konfigürasyonu flaksı uygulamak için programlanabilir bir yüksek hassasiyetli flaksır, bir ön ısıtıcı modül ve lehimleme modülünden oluşur.

Müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak seçici lehimleme sisteminin işlevi, her biri bir ön ısıtıcı ve lehimleme modülü içeren başka birimleri içerecek şekilde genişletilebilir. Böyle bir konsept yönetilmesi kolay ve ilgili şartlara esnek bir şekilde uyarlanabilen kompakt cihazlar gerektirir.

Çözüm

Lehimleme sistemi kontrol panosu  

Ersa, lehimleme sistemini otomatikleştirmek için emniyet rölelerine ek olarak Phoenix Contact'ın diğer bileşenlerini de kullanmaktadır.

Yukarıda açıklanan gerekliliklere dayanarak, Ersa, Phoenix Contact'ın Versa-Flow serisinde PSR-MXF çok fonksiyonlu emniyet rölelerini kullanmaktadır. Bunun nedeni sadece 22.5 milimetre ölçüsünde ince emniyet bileşeninin, iki yerel ve bir üst düzey sensör devresini Performans Düzeyi PL e'ye veya Güvenlik Bütünlük Düzeyi SIL CL 3'e kadar işleyebilmesidir. Phoenix Contact ürün yelpazesinin üç katlı MEmax muhafazasının kullanımı sayesinde toplam 24 kontak noktası ile küçük boyutlar mümkündür.

Alet gerektirmeyen Push-in bağlantı teknolojisi seçici lehim sistemlerinin elektrik tasarımından sorumlu olan Edgar Diener'in PSR-MXF emniyet rölelerini tercih etmesini sağlayan bir başka önemli kriterdi. Diener şöyle açıklıyor: "Doğrudan bağlantı teknolojisini kullanan, hızlı ve kolay kablo bağlantısına izin veren bileşenler kullanmak istiyorum".

Seçici bir lehimleme sistemi örneğinin gösterdiği gibi iki bağımsız kapatma kademesini iki yerel ve bir üst düzey güvenlik fonksiyonuyla birleştiren patentli konsept bile modüler makine konseptlerinin kolaylıkla uygulanmasına olanak tanıyor. Emniyet rölesine entegre edilen işlevsellik sayesinde emniyet çözümünün doğrulanması ve onaylanması ile ilgili çaba alternatif konseptlere kıyasla önemli ölçüde azaltılır.

Edgar Diener: "Gelecekte toplam seri hacminin önemli bir bölümünü oluşturan temel sürümü kullanacağız ve üç yerine bir güvenlik rölesi kullanılacak". Lehim sisteminin kendi kontrol panosunu içeren her ilave modülü mevcut konsepte sorunsuz uyuyor, böylece flaksır modülünden gelen üst düzey acil duruş sinyali devrenin tüm alt akım kısımları tarafından işleniyor. Güvenlik değerlendirmesi sırasında, katılımcılar ayrıca, tek tek işlev birimlerindeki kapı kilitleme mekanizmalarının her zaman yukarı ve aşağı modülleri etkilemesi gerektiğini belirttiler.

Özet

Ersa otomasyon uzmanları, Versa-Flow seçici lehimleme sistemini çevreleyen konsept, özellikle kolay kullanım ve maksimum esneklik düşünülerek tasarlandığından, PSR-MXF güvenlik rölesini seçti. Konfigüre edilebilir bir emnyet rölesi modülü kullanılırken her modül uzantısı yazılımda ayrı ayrı ayarlama gerektirir. Lehimleme sistemlerinin montaj konsepti maksimum etkinliğe dayandığı için bu önemli bir husustur. Üretim hattında Ersa çalışanları dokuz dört saatlik vardiyada yeni bir lehim sistemi üretmektedir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat