Konfigüre edilebilir emniyet modülüyle güvenli paletleme

Genel bakış

Robot sistem üreticisi huw  

Robot sistem üreticisi huw

Aile şirketi olan huw Roboter-Systeme Komplettlösungen GmbH 1984'ten beri birçok sektöre yönelik robot geliştirme, konfigüre etme ve üretme işini yürütmektedir. Şirketin sistem imalatı, makineleri paletlemek, devreye almak ve yüklemek için kullanıcı odaklı sistemlerde uzmanlaşmıştır. 

Ayrıca özel çözümler huw'un uzmanlık alanlarından biridir. Blomberg merkezli şirketin müşterileri arasında ünlü isimler de yer almaktadır.

Uygulama

huw tek kolonlu paletleme makinesi  

ESS 15/250 tek kolonlu paletleme makinesi

Yeni ESS 15/250 tek kolonlu paletleme makinesinin tasarım aşamasında emniyet teknolojisi oldukça önemli bir nokta haline geldi. Fonksiyonel emniyet işletme personelinin tehlikelere maruz kalmasını ve makine hasarlarını önlediği için makine imalatı ve sistem mühendisliğinde oldukça değerlidir. Bu nedenle robotun standart işlevinin yanında emniyet teknolojisi de tasarım kritlerleri olan basitlik, esneklik ve kaliteyi düşük maliyetle sağlamalıdır.

Paletleme makineleri farklı ortamlarda kullanıldığı için emniyet teknolojisi değişen koşullara hızlı uyum sağlamalıdır. Konvansiyonel emniyet röleleri kullanılırsa tip ve sayıları paletleme makinesinin ortamına ve son kullanıcının uygulamasının koruma kriterlerine (ışık bariyerleri, emniyet kapıları veya acil duruş) bağlı olur. Koşullara bağlı olarak farklı emniyet röleleri kullanılmalıdır ve uygulamaya göre bağlanmalıdır. 

Yüksek adaptasyon seviyesi ve kalite şartlarına uygunluğu maliyetleri düşürerek gerçekleştirmek ancak robotik sistemin tasarımı esnek şekilde uygulanırsa ve her müşteri için aynı şekilde yapılandırılırsa mümkün olur. Bu klasik emniyet röleleriyle imkansızdır, bu nedenle huw geliştirme uzmanları ESS 15/250 tek kolonlu paletleme makinesine kendilerini hedeflerine ulaştıracak diğer bir emniyet çözümü olarak bakmıştır.

Çözüm

PSR-TRISAFE  

PSR-TRISAFE-S emniyet modülünün huw'da kullanımı

Buna göre huw ekibi Phoenix Contact'ın PSR-TRISAFE-S çözümünü seçmiştir. Yazılımla konfigüre edilen emniyet rölesi ilgili ortam koşullarına uyarlanabilir. 

PSR-TRISAFE-S özellikle küçük ve orta ölçekli makine ve sistemlerde oldukça pratik olduğunu kanıtlamıştır, çünkü emniyet rölesinin kullanımı röle kadar basittir fakat safe kontrolörün esnekliğini sunar. Üç veya dört konvansiyonel emniyet rölesine kadar uygulamalar için ekonomiktir. 

huw's geliştiricileri PSR-TRISAFE-S emniyet modüllerinin yüksek esnekliğinin bütün avantajlarından yararlanmıştır. ESS 15/250 tek kolonlu paletleme makinesi konfigüre edilmiş emniyet mantığıyla son kullanıcılara teslim edilmiştir. huw çalışanlarının yüksek uygulama uzmanlığı sayesinde emniyet mantığının çıkış konfigürasyonu tüm yaygın müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde seçilebilmektedir. 

20 safe giriş ve dört safe çıkışın emniyet mantığına entegrasyonu devreye almayı basitleştirir çünkü kullanıcı sadece acil duruş butonu veya emniyet kapıları gibi sensörleri PSR-TRISAFE-S'e bağlamak durumundadır. İlave konfigürasyona genellikle gerek olmaz. Bu yolla Blomberg temelli robot sistem üreticisi müşterilerine ilave programlama veya konfigürasyon gerektirmeyen komple bir çözüm sağlamaktadır. 

Özel son kullanıcı gereksinimleri veya sistem genişlemesi nedeniyle emniyet mantığında değişiklik yapmak gerekiyorsa bu değişiklikler ücretsiz SAFECONF konfigürasyon yazılımıyla daha sonra kolaylıkla yapılabilir. Dolayısıyla karmaşık yeniden kablolama ortadan kalkar. Huw çalışanlarının deneyimi emniyet sistemlerinin izlenmesi konusunda PSR-TRISAFE-S'in ESS 15/250 tek kolonlu paletleme makinesi için en iyi çözüm olduğunu göstermektedir.

Özet

Hans-Ulrich Wienke ve Michael Wienke  

Şirket yöneticisi Hans-Ulrich Wienke ve Michael Wienke

Robot sistem üreticisi yeni ESS 15/250 tek kolonlu paletleme makinesini son kullanıcının uygulamasına hızlı ve kolay şekilde entegre etmek için emniyet çözümü arıyordu. 

Phoenix Contact'ın konfigüre edilebilir PSR-TRISAFE-S emniyet modülleri, kullanışlılık, esneklik, emniyet ve maliyet açısından yüksek beklentileri karşılamıştır.

Başkan yardımcısı Hans-Ulrich Wienke ve Endüstriyel Mühendislikten sorumlu oğlu Michael Wienke: “Bizim için Phoenix Contact'ın konfigüre edilebilir PSR-TRISAFE-S modülleri ideal çözümü ifade etmektedir” şeklinde özetlemektedir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat